На 5 лютого 2020 року 24 587 хворих, 23 300 під підозрою, 3300 в тяжкому стані, виписано 926 осіб і 493 людини померли. Основна маса смертей в самому Китаї, провінції Хубей і безпосередньо в місті Ухань. Там, звичайно, зберігається вогнище і максимальна концентрація хворих. За межами материкового Китаю померло двоє.
Усе про коронавірус – у блозі відомого українського лікаря Євгена Комаровського на порталі НВ, пише Репортер.
Перший випадок – 39-річний чоловік у Гонконзі з підтвердженою коронавірусною інфекцією, помер у стаціонарі від раптової серцевої недостатності. Другий випадок – це 44-річний китаєць, який помер від важкого перебігу коронавірусної інфекції на Філіппінах. За межами провінції Хубей найбільший осередок в місті Веньчжоу – там виявлено 350 хворих. Веньчжоу – це місто з населенням у 8 млн жителів, розташоване на березі Східно-Китайського моря. Його називають східним Єрусалимом, бо в ньому живе 1 млн християн і є багато церков.
З’явилося досить багато інформації про локальні події, іноді досить драматичні, пов’язані з коронавірусом. Але спочатку про глобальне.
3 лютого пройшло чергове засідання політбюро ЦК Компартії Китаю. Виступив з промовою генеральний секретар, попросив першочергову увагу звернути на здоров’я і безпеку медпрацівників та надати саме їм пріоритет у наданні допомоги.
У цей же день відбувся великий страйк медиків у Гонконзі. Вони категорично вимагали повністю відрізати Гонконг від материкового Китаю, до їхніх вимог прислухалися, але частину переходів зберегли. Також прокотилася дуже серйозна хвиля обговорень через те, що кілька хворих через цей страйк опинилися у критичному стані.
3 лютого відбулася та подія, про яку сурмив весь світ – під величезною кількістю камер відкрилася-таки та сама лікарня. Як ми і припускали, у неї модульна конструкція. У лікарні є ім’я, називається вона Хуошеньшань і в ній може лікуватися 1000 пацієнтів. У перший день лікарня прийняла 60 осіб. В основному там перебуватимуть пацієнти, які повинні перебувати під інтенсивним спостереженням. Буквально сьогодні-завтра очікується відкриття ще однієї лікарні на 1500 місць, але, чесно кажучи, відкриття цієї лікарні — це не найдивніше.
Франківськ виділить 150 тис грн на боротьбу з коронавірусом у китайському місті
У передмісті Пекіна відкрилася фабрика, яка буде виробляти десятки мільйонів медичних масок. Унікальність ситуації полягає в тому, що один з китайських підприємців написав про те, що у нього є обладнання, але його ніде поставити. Виробництво медичних масок має дуже серйозні вимоги до безпеки, потрібне унікальне очищення повітря. Але для фабрики знайшли місце, встановили обладнання і провели складні роботи. Все це – документація, погодження, будівництво та запуск «під ключ» – вимагало рівно 7 днів. Фабрика вже працює і випускає мільйони масок. Але найунікальніше, що все це сталося в розпал Китайського нового року. У всіх були свята!
Зараз у провінції Хубей держава буквально реквізує готелі і гостьові будинки, де розміщують контактних, тих, за ким треба спостерігати і тих, хто перебуває в карантині. Крім цього, в місті Ухань три об’єкти були перепрофільовані під лікарні, зокрема гімназія і величезний виставковий центр. У них було розміщено 3800 ліжок для пацієнтів і туди направлено ще 2000 медпрацівників.
Тепер кілька показових ситуацій. У Харбіні жінка з важкою пневмонією народила за допомогою кесаревого розтину здорову дитину. У Сінгапурі пара, в якої було призначене весілля, потрапила в карантин. Ресторан вже був замовлений і прийшла купа народу, тому вони влаштували весілля по телемосту. Всі залишилися задоволені, і ситуація запам’ятається на все життя.
Сумна ситуація сталася в одному з містечок у провінції Хубей – чоловік потрапив у карантин, а у нього вдома залишився 16-річний син-інвалід, прикутий до візка. Син помер від голоду, і тепер в Китаї проводять «розбір польотів», як таке могло статися, чому ніхто не почув.
Ще одна наочна ситуація – біля міста Йокогама (Японія) стоїть величезне круїзне судно під назвою Diamond Princess. Зараз на борту 3711 осіб, з’ясувалося, що в Китаї на корабель сів 80-річний пасажир, який через 5 днів вийшов у Гонконзі і у нього виявили коронавірус. Природно, поки він був на судні, з ним контактувала купа народу, і їх почали обстежувати. У 10 осіб з 3711 виявили коронавірус, але обстежують і спостерігають всіх. Зараз судно нікуди не пускають, воно стоїть на рейді біля Йокогами.
У обласній лікарні Івано-Франківська обладнали п’ять боксів на випадок коронавірусу (ВІДЕО)
У Гуанчжоу почали використовувати медичних роботів, їх завдання розвозити таблетки і збирати найбільш інфіковані речі, які підлягають дезінфекції. У Шанхаї оголосили, що жодну школу не відкриють до кінця місяця. У Макао закрили на 10 днів всі казино, може навіть на два тижні, а одна з найбільших компаній Гонконгу сказала, що особливо літати нікуди і запропонувала своїм співробітникам тижнів на три сходити в неоплачувану відпустку.
Тепер про медицину. Тут є дві новини і обидві досить неприємні:
Перша – передача вірусу. З високим ступенем ймовірності передбачається, що вірус передається не тільки повітряно-крапельним і контактним шляхом, а й фекально-оральним способом передачі. Тобто при дослідженні калу і мазків можна виявити вірус. Тому зайвий раз нагадаю, що потрібно часто мити руки і милити їх не менше 20 секунд.
Існує високий ризик зараження для медсестер, які беруть мазки. Я звертаю на це увагу, тому щоб всі розуміли, що захистити медпрацівників – це першочергове морально-етичне завдання держави. Якщо там, де працює медсестра, яка потенційно може зустрітися з пацієнтом, або лікар, який буде заглядати в рот цьому пацієнтові, – немає правильного респіратора, захисної маски, спецодягу – це злочин. Будь ласка, зверніть на це увагу. У нас не так багато лікарів і медсестер, щоб не починати берегти їх прямо зараз.
Друга новина перевертає все. Експерти стверджують, що є високий ризик повторного зараження. Тобто у того, хто перехворів, не формується стійкого імунітету. Це, до речі, наводить на думку про додаткові складнощі, які можуть виникнути при розробленні відповідної вакцини.
Статистика. Звертаю увагу, що вже є перша серйозна статистика – смертність 2,1%, 80% смертей – це люди старше 60 років. У 75% хворих були надзвичайно серйозні хвороби легенів і серцево-судинної системи.
Стійкість вірусу. Зараз додатково вивчається стійкість вірусу у зовнішньому середовищі, яка на сьогодні вважається приблизно ідентичною вірусу SARS (атипової пневмонії), який активно вивчався в 2003 році. Вірус може зберігати життєздатність приблизно 2−3 дні на пластику, склі, меблях. З предметів оточення максимальну небезпеку становлять смартфони, клавіатури, комп’ютерні миші і водопровідні крани. Якщо ж вірус потрапляє на якусь водовбирну поверхню, наприклад, папір або бавовняну тканину, він зберігає життєздатність від 5 хвилин до одної години. Експерти кажуть, що вірус в більшості випадків не зберігає можливість інфікувати людину. Це зайвий раз підкреслює, що передача вірусу в посилках практично виключена. Не позбавляйте себе способів збагатити своє життя численними товарами!
Лікування. Зараз китайці в поточному часі публікують і модифікують протоколи для лікарів, де регламентовано практично все, де кожна нова інформація миттєво доповнюється. Це робиться, щоб лікарі не гадали і не експериментували, як ізолювати і в яких дозах призначати кортикостероїди. Прописана і неприпустимість профілактичного застосування антибіотиків, описаний режим вентиляції легенів. Нам про це можна мріяти.
Проводять дуже інтенсивні експерименти з противірусним лікуванням, передбачається кілька комбінацій, які працюють. Йдеться, наприклад, про поєднання двох препаратів, які використовувалися для лікування ВІЛ інфекції та класичного озельтамівіру, таміфлю. Оскільки всі ці препарати мають досить побічних явищ самі собою, їх застосовують лише тоді, коли нікуди подітися. Є варіанти, коли це допомагає, але все це на стадії експерименту. Тому рекомендувати противірусне лікування або стверджувати, що воно взагалі існує – неможливо. Головне, щоб ви розуміли, що роботи ведуться.
Пік грипу на Прикарпатті очікують через три тижні, коронавірусів поки немає
Звертаю увагу, що нашу інформацію знайти практично неможливо. Є джерела, яким довіряю я і весь світ, наприклад, американське CDC – центр з контролю за захворюваністю. Так ось, за оцінками CDC, на сьогодні низька захворюваність на грип. У цьому сезоні в США було зареєстровано 19 млн випадків захворювання на грип, при цьому 180 тис осіб були госпіталізовані і 10 тис померли, з них 68 дітей. І CDC підкреслює, що в цьому році захворюваність і смертність нижча, ніж зазвичай. Це при тому, що від грипу є вакцини і від грипу є противірусні препарати з доведеною ефективністю. Проте вас цікавить коронавірус.
Що ж говорить CDC з приводу коронавірусу? По-перше, не треба їздити в Китай. По-друге, не треба використовувати маски для обличчя, якщо ви здорові. По-третє, маски не потрібні широкому загалу, вони потрібні для запобігання поширенню вірусу тими, хто хворий. І по-четверте, що дуже важливо — не можна виявляти упередження до людей азіатського походження. Вірус цей, незважаючи на численні конспірологічні теорії купи політологів і диванних експертів, не має ніякої особливої схильності до людей особливої раси, він може заражати всіх.
Відповіді на типові запитання
Хворий коронавірусом приречений на смерть чи все ж організм може сам впоратися?
Імовірність одужати перевищує 98%. Так, смертність 2,1%, але зараз половина хворих не виявляється. Величезна кількість легких випадків не діагностується. Коли людина трохи пошморгує носом і непогано почувається – вона дуже небезпечна і може поширювати інфекцію. Зараз величезна кількість легких випадків знаходиться поза увагою, тому насправді смертність набагато нижче, ніж 2%. Тому шанси одужати у вас, особливо якщо ви молода і здорова людина, практично максимальні.
Чи може від вірусу захистити протигаз?
Може, звичайно, тому що він закриває всі можливі шляхи потрапляння вірусу в організм. Він закриває очі, рот, більш того, ви не можете їсти. Тому навіть фекально-оральний шлях поширення для вас не є небезпечним. Якщо що – помрете з голоду. Протигаз – хороша штука, але рекомендувати його широко не можу.
Чи представляють небезпеку померлі від коронавірусу?
Віруси не живуть у мертвих тілах. Це дурні чутки, які не мають до реалій ніякого відношення.
А чи боїться коронавірус хлорки?
Коронавірус боїться високих концентрацій хлору, спирту, перекису водню, основних дезінфікувальних засобів, особливо спеціалізованих для медичних установ. При правильному використанні вони вірус вбивають.
Чи можна назвати коронавірус чумою XXI століття?
Не можна, летальність чуми – вище 95%, а тут 2%. Наприклад, 3711 осіб на одному кораблі з хворим, який поширює інфекцію, а виявлений вірус тільки у 10. Якби замість нього був би один хворий на чуму, там було б 3711 трупів.
Чому, якщо від звичайного грипу помирає більше людей, ніж від коронавірусу, ВООЗ забила тривогу?
Завжди лякає невідоме. Коли ми не знаємо звідки вірус взявся, коли ми навіть до кінця не розуміємо шляху передачі.
Це хвороба, яка потенційно може вбити людей, але ми маємо можливість локалізувати це активними зусиллями, тому ВООЗ забила тривогу. Тут потрібні саме організаційні заходи, що вимагають координації величезної кількості країн і людей. Це з великою ймовірністю приведе нас до успіху, ми переможемо.
Зараз з’явилися численні чутки і розмови щодо літньої Олімпіади в Токіо. Люди кажуть: «Уявляєте, в липні-серпні цього року з Китаю в Токіо приїдуть тисячі спортсменів і мільйони вболівальників. Може настав час скасувати її проведення або перенести кудись?». Можна подумати, що якщо її перенести в Нову Зеландію, то туди не приїдуть китайські спортсмени. Згадайте, що в 2016 році з’явився вірус Зіка, всі панікували, але потім все пройшло, навіть зросла економіка Бразилії.
Чи є переносниками кажани?
У кажанів є свій коронавірус, а ДНК нового Уханьского коронавірусу на 90% йому відповідає. Саме тому він зміг заражати людей, але сама собою летюча миша не являє небезпеки. Але я дуже вас прошу, не треба смажити кажанів, ловити їх. Дайте їм спокій. Біологи, до речі, кажуть, що неправильно говорити «кажани», правильно говорити «рукокрилі». Дайте рукокрилим спокій, не треба їх жерти!
Кварцові лампи
Кварцові лампи дійсно можуть вбити віруси в кімнаті, але як тільки в цю кімнату зайде хвора людина, повітря миттєво наповниться вірусом. Тому кварцові лампи не мають сенсу там, де постійно ходять люди. Вони мають сенс тільки в лікувальних установах, де по закінченню роботи включається кварцова лампа і вимикається з початком робочого дня.
Чи є ті, хто одужав?
Їх сотні. Я впевнений, що з кожним днем кількість тих, що видужали, буде стрімко наростати.
Чи допомагають мазі, на кшталт в’єтнамського бальзаму Зірочка?
Не потрібно цим лікуватися. Перестаньте думати про те, що намазали чимось ніс, і вас мине ця чаша.
Заходи профілактики залишаються стандартними. Мийте руки, гуляйте на свіжому повітрі, не лізьте туди, де є хворі, якщо чхаєте або кашляєте – прикривайтесь згином ліктя. Перестаньте вітатися з усіма підряд за руку, якщо ви потисне руку, на яку потрапили виділення під час кашлю, а потім потрете долонею обличчя – це і є головний спосіб інфікування.
Зверніть увагу на реальну статистику. Шанси, що нас омине цей вірус – дуже великі. Зусилля міжнародного співтовариства і Китаю викликають щиру повагу. Якби бачили, скільки публікацій на тему нового вірусу публікується на спеціалізованих сайтах. Після цього гидко слухати історії «величезних спеців», які залякують народ, що в Ухані спеціально вивели цей вірус, щоб знищити людей. Ви знаєте, вже назбирали стільки всього, щоб знищити людей, що виводити спеціальні віруси немає ніякої необхідності.
Ще раз прошу, зберігайте оптимізм, гуляйте, вимагайте від вашої влади захисту медпрацівників і адекватної статистики.
Усі деталі – на відеоблозі Євгена Комаровського на порталі НВ.
Comments are closed.