У Франківську небайдужі мешканці разом з переселенцями відновлюють колишній гуртожиток університету нафти і газу на 80 кімнат. Назвали проєкт символічно – Другий дім ІФ. Вже незабаром чотириповерхова будівля прийме тих, хто переїхав до міста, тікаючи від обстрілів.
Професорка кафедри фінансів ІФНТУНГ Ліліана Гораль запропонувала відновити гуртожиток, що кілька років стояв пусткою у центрі міста, пише “Репортер“.
Проєкт “Другий дім ІФ” стартував 8 березня. Нині тут вже відновили опалення та електрику, оновлюють сантехніку та поступово ремонтують кімнати, лагодять меблі.
“Університет нафти і газу має багато гуртожитків – усі передані для поселення. Цей був нежилим понад 5 років – ні електрики, ні води, ні тепла в ньому не було, – розповідає Ліліана Гораль. – Університети можуть ремонтувати гуртожитки, лише якщо вони на самоокупності. Оскільки тут ніхто не проживав, то й коштів на його ремонт не було”.
Ліліана Гораль звернулася до ректора ІФНТУНГ Євстахія Крижанівського з пропозицією відновити гуртожиток з допомогою волонтерів та благодійників, він дав дозвіл.
За ремонт взялися небайдужі франківці, спільноти та переселенці – з Києва, Харкова, Кропивницького, Херсона, Маріуполя та інших міст в районі активних бойових дій. Благодійники допомагають грішми та матеріалами. А координують весь процес Ліліана Гораль та Ірина Перевозова, завідувачка кафедри підприємництва та маркетингу ІФНТУНГ.
До теми: Не сидіти вдома. Як франківки в тилу наближують перемогу (ФОТО)
Вже за тиждень планують заселити перші сім‘ї на другий поверх. Кожна кімната розрахована на одну сім’ю – від двох до п‘яти людей. Туалети та кухня – загальні на поверсі. Також на першому поверсі планують облаштувати спільний простір для дозвілля дорослих та дитячих ігор.
“Цю споруду доводити до красивого стану можна довго, але ми хочемо, аби люди заселилися якомога швидше – часові рамки встановлює життя. Тож роботи робимо ті, які вкрай необхідні, – каже Ліліана Гораль. – Якщо є кімната в більш-менш нормальному стані, ми її не робимо – заносимо до неї меблі і можна заселяти людей. Наша мета – дати людям житло, а вони самі вже зможуть його покращити. Кожна окрема сім‘я хоче мати свою локацію. Ми стараємося, аби їм було зручно, а для університету і волонтерів – не було дорого і довго”.
Щодня і навіть у вихідні тут кипить робота – люди обдирають стіни, клеять шпалери, метуть, миють вікна та підлогу. Охочим допомогти – тут раді завжди. Особливо потрібні столяри.
Читайте також: З волонтерів науки у волонтери війни. Як наукове містечко “Нова енергія” стало гуманітарним хабом
В одній з кімнат знайомимося з харків‘янами Юлією та Семеном. Юля клеїть шпалери. Семен зі шпателем – біля вікна.
Юлія Лляна переїхала до Франківська з Харкова на початку повномасштабного вторгнення росії. Каже, обрала Франківськ, бо мала тут подругу. Дізналася про проєкт та потребу в допомозі у франківському волонтерському телеграм-каналі.
“Я раніше волонтерила з БУР (“Будуємо Україну разом” – волонтерський рух, що почався з ініціативи відновлення будинків, знищених війною на сході України – Авт.), мені подобаються такі речі, – каже Юлія. – Вже тут, в цій кімнаті, познайомилася з Семеном, він теж з Харкова”.
Семен Шнуркін – інженер-будівельник. Він покинув рідний Харків через вторгнення росії. Наразі не працює, тож вирішив бути корисним іншим.
“Я розумію, що зараз багато хто залишився без роботи і приїжджим її знайти особливо складно. Чого сидіти вдома? Я наразі не військовозобов’язаний, тож допомагаю чим можу. Невеликий досвід ремонтів маю”, – говорить Сергій.
Читайте також: Наше місце зараз тут. Як франківці у Варшаві допомагають госпітальєрам
Увесь четвертий поверх гуртожитку взяла під свою опіку франківська команда архітекторів-урбаністів Metalab спільно з колегами з Києва та Харкова.
“Ми об’єдналися в архітектурно-урбаністичну спільноту. Сьогодні тут є Богдан Волинський, засновник “Дитячої школи архітектури” Харкова, Настя Пономарьова з київської агенції “Урбан куратори”, – говорить співзасновниця урбаністичної платформи Matalab Анна Пашинська. – Ми хочемо зробити поверх в цілісній концепції, створити для людей гідні умови для проживання, адже це стане для них помешканням на довго. Ми додатково запустили збір коштів через знайомих з Європи і в перший день отримали через PayPal 700 євро”.
Команда Metalab готова долучатися до різних можливостей, як можна забезпечити людей довгостроковим житлом. Зокрема, розглядають варіанти сирця чи навіть нового будівництва, ревіталізації. Проєкт «Другий Дім ІФ» став для них першим кейсом, але архітектори відкриті й до інших пропозицій та обирають з чого починати. У пріоритеті звісно ті об’єкти, де є опалення, вода, опалення – їх можна швидше і простіше запустити.
“Ми шукаємо незадіяні міські простори, бо розуміємо, що таке житло буде одразу інтегровувати людей в місто. Табори для біженців за містом цьому не сприяють. І якщо люди, які мають гроші, ще якось дають собі раду, то хочеться допомогти вразливим групам. Статистику навряд чи хтось веде, але це десятки тисяч людей”, – каже Анна Пашинська.
Доєднатись і допомогти може кожен охочий. Наразі вже 17 кімнат готові для облаштування меблями.
Серед потреб:
- дверні полотна розміром 1980*780, глухі (без скляних вставок і декору) для міжкімнатних дверей – 13 штук;
- карнизи круглі (трубчасті, пластикові) з кріпленням на стіну (можуть бути як одинарні, так і подвійні), бажано, одразу з кільцями), довжина 240 см – 24 штуки;
- карнизи круглі (трубчасті, пластикові) з кріпленням на стіну (можуть бути як одинарні, так і подвійні), бажано, одразу з кільцями), довжина 190 см – 4 штуки;
- лінелеум кімнатний – 35 кв.м;
- меблі, матраци, побутова техніка, сантехніка тощо.
З усіма питаннями та пропозиціями можна писати безпосередньо на сторінку ініціативи.
Comments are closed.