Люди

Українська греко-католицька церква сподівається мирно врегулювати конфлікт з УПЦ московського патріархату навколо церкви в Коломиї

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Українська греко-католицька церква виступає проти того, щоб забирати храми в інших конфесій, тим більше силовим шляхом. Йдеться про конфлікт навколо храму в Коломиї ‒ одиничний випадок, в основі якого лежать історичні причини.

Протоієрей Ігор Шабан зазначає, що з Українською Православною Церквою Київського Патріархату в УГКЦ ніколи не було конфліктів, а з УПЦ (Московського Патріархату) є лише один неврегульований конфлікт ‒ у місті Коломия Івано-Франківської області, пише Курс. Як пояснив о. Ігор Шабан, мова йде про церкву Благовіщення, яка до 1946 року належала УГКЦ.

До теми: Подалі від московитів. На Франківщині парафіяни протестують проти церкви

Коли в перші роки незалежності України влада почала повертати храми віруючим, було прийнято рішення віддати цю церкву греко-католицькій громаді. Але “тоді прийшли делегати від УПЦ і попросили тимчасово використовувати цей храм ‒ доти, доки вони побудують свій”, ‒ розповів він. І додав, що, на жаль, ця домовленість була усною.

До теми: Отець гріха не боїться. На Франківщині не вщухає церковний скандал

Пізніше УПЦ (МП) спорудили власну церкву, але храм УГКЦ так і не звільнили. Священик розповів, що з 2008 року між двома релігійними громадами велися переговори щодо повернення храму, але, оскільки вони не призвели до результату, навесні поточного року конфлікт перейшов у гостру фазу. Щоб не провокувати вірян, місцева влада ухвалила рішення закрити і опечатати спірний храм. Протягом наступних місяців віряни УПЦ і УГКЦ по черзі молилися біля його стін, допоки в один із днів не виявили, що церква відкрита. Першими це побачили греко-католики і просто зайшли до храму, що було розцінене в Московському патріархаті як захоплення храму.

До теми: На Франківщині горіла церква – пам’ятка архітектури місцевого значення (ФОТО)

Він розказав про ініціативу, озвучену Коломийсько-Чернівецькою єпархією УГКЦ. З метою мирного врегулювання конфлікту вони запропонували створити комісію, до якої увійдуть представники обласної держадміністрації, виконкому міста Коломия, Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ та Івано-Франківської єпархії УПЦ (МП).

“Сподіваємося, що ця комісія зможе знайти мирний і справедливий шлях вирішення цієї конфліктної ситуації”, ‒ ідеться у зверненні, розміщеному на офіційному сайті єпархії.

Також в УГКЦ закликали духовенство і мирян не піддаватися на провокації та “виявляти християнську пошану до представників інших конфесій”.

До теми: 44% франківців підтримують ідею будівництва церкви на Валах, 56% проти – опитування

Нагадаємо:

  • 25 травня на сесії Коломийської міськради депутат Ігор Костюк та “кіборг” Василь Кузьмин порушили питання приналежності Благовіщенської церкви у Коломиї до Московського патріархату.
  • 4 червня з ініціативи громадських активістів від міської ратуші до символічної могили борцям за незалежність України пройшла велелюдна хода, в якій взяли участь представники різних політичних партій та громадських організацій, духовенство УГКЦ, представники депутатського корпусу та виконавчих структур. Громада міста та священики намагалися переконати парафіян церкви Благовіщення вийти з-під Московського патріархату.
  • 6 червня у міськраді активісти почали формувати списки людей, які готові представляти релігійні та громадські організації у питанні, якій конфесії належатиме церква.
  • Після зустрічі невідомі пригрозили фізичною розправою “кіборгу” Василю Кузьмину за його позицію щодо повернення храму Благовіщення.
  • 7 червня під головуванням міського голови Ігоря Слюзара була створена робоча група з вирішення питання про підпорядкування церкви, до якої увійшли представники влади, депутатського корпусу, всіх релігійних конфесій міста та громадські активісти.
  • Згодом частина парафіян церкви Благовіщення заявила про намір перейти з-під Московського патріархату до Київського.
  • Щоденно двічі на день перед храмом священики УГКЦ проводили богослужіння парафіян Службу Божу.
  • Через кілька днів правоохоронці зафіксували, що на території церкви УПЦ Московського патріархату на бул. Лесі Українки вирощували нарковмісні рослини.
  • 4 жовтня суд частково задовільнив позов Московського патріархату проти поліції та міськради у Коломиї.
  • 18 жовтня стало відомо, що церковна громада у селі Старий Гвіздець на Коломийщині заявила про вихід з-під Московського патріархату.
  • 22 жовтня греко-католики заблокували вхід православним московського патріархату до Благовіщенського храму

До теми: Намети біля храму. Розгорається конфлікт навколо Благовіщенської церкви у Коломиї (ФОТО)

Рішення суду обурило громадськість міста. Ніхто не збирався знову запустити туди Московський патріархат. Тому капелани самовільно відчинили двері й увійшли досередини. У підсобному приміщенні виявлили газети російського православія, давні ікони й старовинну церковну хоругву.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.