Люди Фото

Українським воякам дозволили носити бороди (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Міністерство оборони України видало наказ, яким дозволило всім категоріям військовослужбовців носити бороди та вуса, пише ВВС. В наказі від 20 листопада вказано, що це допускається “під час бойових та навчально-бойових завдань”. Є ще одне зауваження стосовно бороди та вусів:

“Вони мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження”.

А де тут проблема?

Коли я ще в радянські часи навчався у військовому училищі, бороду я бачив тільки в одного старшого офіцера, який ходив у військово-морській формі. Всі решта офіцерів сяяли чисто виголеними обличчями.

Військові могли дозволити собі вуса. Багато курсантів використовували цю можливість, щоб таким чином підкреслити свій мужній образ. Але заступник начальника училища, ветеран-фронтовик особисто дуже не любив “будь-яку рослинність” під носом підлеглих. І за першої нагоди робив зауваження саме вусатим. Це було до горбачовської “перебудови”, так залишилось у часи, коли почалася демократизація суспільства, не змінилося у 90-ті роки.

Я служив на флоті, тому бородані за роки моєї військової кар’єри мені інколи зустрічалися. На флоті завжди були якісь особливі свободи.

Копирайт изображения ANATOLII BOIKO/AFP/GETTY IMAGES Image caption Голити щетину – обов’язково. Навіть у фронтових умовах військові змушені дбати про “зовнішній вигляд”

Українська армія і флот довго дотримувалися радянських традицій у питанні зовнішнього вигляду. В українському статуті внутрішньої служби було вказано, що носіння бороди дозволяється “тільки офіцерам і прапорщикам (мічманам) за наявності медичних показань”. На практиці це означало, що якщо на обличчі, є, наприклад, шрами, то командир міг дозволити відростити бороду. Щонайменше, так це пояснювали самі військові.

Як у них, за кордоном?

Українські миротворці, які несли службу спільно з військовиками країн НАТО, першими побачили, як можна “порушувати”. Норвежці, італійці, іспанці, навіть колишні представники “соцтабору” угорці могли дозволити собі невеличкі борідки. В арміях багатьох країн борода – це щось таке, що не ламає загальних правил.

Щоправда, великі, схожі на лопату бороди, не бачив у військових контингентах ні в Косові, ні в інших миротворчих місіях.

Копирайт изображения AFP Image captionОт гляньте, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час навчань спілкується з норвезькими вояками, один з яких зі своєю бородою цілком вписується в образ нащадка мужніх вікінгів
Копирайт изображения AFP Image captionА от італійський вояк стоїть на варті, охороняючи місце переговорів за участю високоповажних персон. І знову ж таки – на обличчі борода

Фронт вдарив по правилах

Коли у 2014 році на сході України спалахнув конфлікт, одразу стало ясно, що українська армія втратила не лише тактичні навички і деградувала технічно. Навіть військовий камуфляж, ота відома ще з радянських часів “стєкляшка”, не відповідала вимогам бойової обстановки.

Копирайт изображения OLEKSANDR RATUSHNIAK/AFP/GETTY IMAGES Image captionТоді ж після 2014 року на суворих обличчях українських бійців, які вступили до довгої і важкої війни, з’явилися нестатутні бороди

Військове керівництво вже не так прискіпливо ставилось до зовнішнього вигляду, як раніше. Бо тоді мова йшла про моральний дух та готовність армії стримати просування ворожих сил. А побутові умови в окопах були суворими.

Копирайт изображения ANATOLII STEPANOV/AFP/GETTY IMAGES Image caption Так у зоні бойових дій дивилися по ТБ бійці парад у Києві. Всі поголили бороди?
військовіКопирайт изображенияSERGEI SUPINSKY/AFP/GETTY IMAGES Image caption А так крокували стрункими шеренгами учасники параду на Хрещатику. Борід немає

З часом українські вояки отримали більше зброї, сучасного обладнання, нову польову форму одягу. Але борода на обличчях військових вже стала чимось таким, що міцно увійшло у свідомість суспільства через телерепортажі та фотографії фронтових кореспондентів.

Нові правила стосовно бороди з’явилися в наказі, який встановлює правила носіння військового одягу. Але навряд чи на військовому параді, на який військовослужбовці одягнуть форму нового зразка, можна буде побачити багатьох бороданів. Тому що, як жартома сказав в телефонній розмові один військовий експерт, чим далі від фронту, тим менш лояльне керівництво до борід підлеглих.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.