Люди

У Прокураві 406 жінок встановили рекорд України (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У понеділок, 28 серпня, у селі Прокурава на Косівщині, під час фестивалю гердана «Кольорові пацьорки», встановили рекорд України. На одній локації нарахували 406 жінок у герданах та силянках. Це жіночі традиційні прикраси з бісеру.

Організувала свято народна майстриня, голова громадської організації «Роса Карпат» Марія Чулак. Вона родом з цього села, а робити гердани навчила її мати – також Марія. Вона була першою, хто після проголошення Незалежності відновлював та показував це ремесло. Адже за союзу гердани забороняли, бо було українське, пише Репортер.

 Прокурава, гердан, рекорд

Нині справу матері продовжує її донька. Ба більше, вісім років пані Марія робила все необхідне, аби гердан-силянку внесли до списку нематеріальної спадщини України. І нарешті це сталося 23 липня цього року.

Прокурава, гердан, рекорд

Сьогодні ми цій події приурочили встановлення рекорду, – говорить Марія Чулак. – Гердан-силянка – це дійсно наша національна гордість, прикраса, яку носить кожна жінка. І ми сьогодні встановлюємо рекорд України – найбільша кількість жінок в гердані на одній локації.

За словами пані Марії, далі вони будуть працювати над тим, аби гердан-силянку занесли до ЮНЕСКО.

Прокурава, гердан, рекорд

Будемо дальше популяризувати і продовжувати нашу культурну спадщину, бо цим ми підписуємо, що ми є українці. Це якраз наш код, як і вишивка, – каже Марія Чулак.

Також була святкова хода від церкви до центральної площі Прокурави. Під час ходи усіх жінок з герданами чи силянками рахував експерт національного реєстру рекордів України – Павло Горішевський.

Прокурава, гердан, рекорд

406 жінок у традиційних герданах на одній локації, – підсумовує експерт. – Наймолодшій учасниці всього чотири тижні, а найстаршій – за 90. Такий рекорд зафіксовано вперше. Планували 100 осіб. Це є мінімальна кількість для встановлення національного рекорду. Та результати перевершили усі очікування

Прокурава, гердан, рекорд

І ту справу, яку зробили організатори, це, знаєте, безцінно, особливо в цих умовах, в яких ми зараз всі перебуваємо, – додає Павло Горішевський. – Тому що навіть ті маленькі дітки з герданами, які ще ні ходити, ні говорити не вміють, але вони виростають саме з цією культурою, саме в цьому енергетичному середовищі.

Цікаво, що це вже другий рекорд, який встановлюють з герданами.

У червні 2021 року у Франківську в краєзнавчому музеї встановили рекорд – найбільша кількість герданів в одній локації. Тоді в музеї зібрали 2629 прикрас.

Прокурава, гердан, рекорд

На святі у Прокураві свої роботи представили майстрині з Прикарпаття, а також з інших областей. Крім прикрас з бісеру, були традиційні гуцульські сирні коники, вишивані сорочки, різьблені речі.

Також під час свята збиралися гроші на підтримку наших військових.

Читайте також: Ґердан тебе береже. Що для гуцулів означає ця прикраса з бісеру (ФОТО)

Прокурава, рекорд, гердан, традиції

Авторка: Світлана Лелик

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.