Культура Фото

Ще один рекорд у Франківську. В одній експозиції зібрали 2629 ґерданів (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У четвер, 17 червня, у Краєзнавчому музеї встановили рекорд України – найбільша кількість ґерданів ручної роботи в одній експозиції.

За словами експерта національного реєстру рекордів України Павла Горішевського, він перераховав їх дві години, пише Репортер.

На рекордній виставці представлено вироби прикарпатських майстрів, а також з Тернопільщини та Львова.

До теми: Ґердан тебе береже. Що для гуцулів означає ця прикраса з бісеру (ФОТО)

Прикраси з бісеру плетуть не тільки жінки, але й чоловіки. От, 66-річний Михайло Конф’юк з села Люча Косівського району плете ґердани з сьомого класу. Нині він мешкає у Львові.

«Якось у Коломиї на базарі побачив кольоровий пояс на одному мужчині і це стало мені дуже цікаво, – розказує майстер. – Починав з тоненьких силянок. Ніхто не показав ні одної бісеринки як силяти – все вчився сам. Навіть зробив собі спеціальний станок, аби легше робилося і ґердани виходили акуратні».

125 барвистих силянок з Верховини привезла Галина Кутащук. Це роботи її матері та її. Галина – майстриня у третьому поколінні.

«Тут наші верховинські силянки і ґердани, – розказує Кутащук. – Носити силянки то є гонір. То і зараз модно. наші гуцульські силянки йдуть додатком до вишиваного одягу і сучасні вже можна і на гольф, до білої блузки носити. А давніше – це був оберіг для жінки. Це була непроса прикраса. На кожен день одягали вужчі, а вже на свята чи весілля – широків».

За словами Уляни Василенко, майже половина рекорду, а це 1250 виробів з бісеру є роботи майстрині Алли Байдак з Тернопільщини.

Саме вона привезла силянки й гердани на виставку, а також свої роботи. Каже, їх отримала від сина Алли Байдак, після її сметрі.

«Він зв’язався зі мною і питав, що робити, бо возить в машині три дні. Викинути не може, бо то мамина спадщина, – пригадує пані Уляна. – Врешті переслав мені – шість величезних коробок. Нині ці роботи представлені тут».

Ідея зробити виставку та встановити рекорд належить голові громадської організації «Роса Карпат» Марії Чулак. Вона також майстриня у третьому поколінні. Більше того, ця виставка та рекорд будуть поштовхом, аби надати ґердану статус нематеріальної спадщини України.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.