В Національному природньому парку «Гуцульщина» вперше в Україні та світі виростили гриби «з нуля» та ще й у природніх, неконтрольованих умовах.
На території Національного природного парку «Гуцульщина», що в Косівському районі, виявили 999 (!) видів грибів і грибоподібних організмів, з яких 19 – занесені до Червоної книги України. Цей результат отримали завдяки копіткій роботі працівників парку у співпраці з науковцями, повідомила журналістка Аліса Мудрицька.
Власними зусиллями та за особисті кошти вони обладнали примітивну, але функціональну мікологічну лабораторію, де вирощували грибниці рідкісних видів грибів, характерних для нашого регіону. Завідувачу лабораторії екологічного моніторингу Юрію Петричуку та старшому науковому співробітнику Марії Пасайлюк вдалося отримати культури шести видів грибів і наростити їх міцелії у кількостях, достатніх для виживання при винесенні в природу. Етап, який був проведений вже у природних умовах, був успішний для двох видів грибів – Гериція коралоподібного та Квіткохвісника Архера.
Так, Герицій коралоподібний – цінний лікувальний гриб, його настоянки мають гепатопротекторні, антиоксидантні властивості, позитивно впливають на роботу серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, їх успішно використовують при лікуванні онкологічних захворювань різної етіології, доброякісних пухлин, хвороби Альцгеймера. До того ж цей гриб їстівний. А Квіткохвісник Архера належить до родини Фалюсових, до якої належить також вже добре відомий місцевим жителям гриб «Веселка». Тому досвід успішного відтворення Квіткохвісника у природі сподіваємося використати в майбутньому і для «Веселки», яка користується неабияким попитом і теж може опинитися під загрозою.
Тобто нам вперше в Україні та світі вдалося виростити гриби «з нуля» та ще й у природніх, неконтрольованих умовах. Цю технологію назвали re-situ, і вона у процесі патентування. За її результатами опубліковані праці у фахових виданнях, готується до захисту кандидатська дисертація. Зважаючи на те, що результат із Квіткохвісником напрочуд вдалий, – готуються документи на вилучення цього гриба з Червоної книги України, адже кількість його місцезростань зросла до безпечної відмітки.
Comments are closed.