З 2010 року Клуб виноградарів Прикарпаття проводить зібрання, які називаються дегустаційними з’їздами. Зазвичай вони збігаються із Днем святого Валентина, якого винороби обрали своїм покровителем. Минулоріч захід не відбувся через розстріл людей на Майдані. Тепер ситуація в Україні ще складніша, втім з’їзд вирішили провести, щоб зібрати гроші на оптику для вояка АТО Костянтина Клепея.
У неділю 15 лютого у ресторані «Гетьманський» пройшов п’ятий дегустаційний з’їзд. На ньому визначали кращі вина прикарпатських виноробів. Загалом майстри виставили 40 позицій. Дегустаторів було 100 — і самі винороби, і гості. Кожному видали анкету, де були лише категорія вина та його порядковий номер. Максимальна оцінка — 10 балів. Вина розподілялись по сортах — сухі, напівсолодкі, десертні, плодово-ягідні.
«Слово «дегустація» походить від французького та означає «пробувати на смак», — зазначив у короткій вступній промові Михайло Лучин, заступник голови Клубу виноградарів Прикарпаття. — І взагалі, вино не п’ють — ним насолоджуються. При оцінці напою треба зважати на три основні його складові: колір, аромат, смак».
Найбільше напрацювалися офіціанти. Ці юнаки мали примудритись розлити дві пляшки по 0,75л на сотню людей! Задача не проста, але хлопці із нею впорались.
Після підрахунку стали відомі імена переможців. Першим у номінації «сухі вина» став іванофранківець Олександр Гетьман (вино «Ізабелла»). Найкращим майстром напівсолодких визнали гостя з’їзду — буковинця Василя Кукурудзяка («Мерло»). Десертне вино «Старий Тлумач» Богдана Гаморака принесло йому перемогу у цій номінації.
А ось у категорії плодово-ягідних вин симпатії дегустаторів завоювала «Вишня» Василя Парфана із села Підгір’я, що на Богородчанщині. Він же виборов перехідний кубок Клубу виноградарів — його на рік вручають майстру, який набрав максимальну суму балів за своє вино.
Як розповіли організатори, під час заходу зібрали 2125 грн. і це лише частина грошей, які підуть на закупівлю оптики для АТО.
Comments are closed.