У неділю 18 жовтня Всеукраїнська коаліція громадських організацій з питань протидії торгівлі людьми за підтримки Міжнародної організації з міграції провела Всеукраїнську акцію до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми під гаслом «Європа без торгівлі людьми!». Акція відбувалася одночасно у всіх обласних центрах України.
Мета – привернути уваги українців, державних інституцій, ЗМІ до проблеми торгівлі людьми, наслідків сучасного рабства, а також інформувати про можливості отримання безкоштовних консультацій за телефоном Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми – за номером 527. Волонтери роздавали перехожим інформаційні буклети, які розповідають, як не потрапити у рабство та що робити, коли людина опинилася у скрутному становищі, перебуваючи закордоном. Діткам дарували синьо-жовті повітряні кульки, які наприкінці акції випустили в небо.
«Церква не може стояти осторонь такого ганебного явища, як торгівля людьми, – каже отець Володимир Чорній, директор благодійного фонду «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ». Ми намагаємось об’єднати усі структури, які займаються цією проблемою – і міліцію і державні органи, щоб наші люди не потрапляли у рабство. Зараз ми зустрінемось з новими труднощами, адже державні структури після виборів зміняться, і зміняться ті службовці, яких ми впродовж довгого часу старалися навчити, як запобігати проблемі торгівлі людьми на Прикарпатті”.
Назарій Куземка, головний спеціаліст управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики ОДА: «Проблема торгівлі людьми в Україні ніколи не втрачала актуальності, а тим більше сьогодні, коли наша держава переживає такі складні часи. Тому так важливо об’єднати зусилля та працювати ще більше, щоб інформувати людей про проблему торгівлі людьми і зробити усе можливе, щоб вони не стали жертвами работоргівлі».
Упродовж багатьох років торгівля людьми залишається гострою проблемою для України. За оціночними даними МОМ, починаючи з 1991 року «живим товаром» стали понад 120 тис. українців. За даними представництва МОМ в Україні, станом на 30 червня 2015 року 46% постраждалих українців від торгівлі людьми повернулися з Росії. Серед інших країн призначення українців, як «живого товару» – Польща – 13%, Туреччина 11%, інші країни-члени ЄС 14% та інші країни – 11%.
Україна займає друге місце серед країн призначення за випадками внутрішньої торгівлі людьми та експлуатації іноземців – 6% постраждалих осіб. Явище внутрішньої експлуатації включає випадки сексуальної експлуатації молодих жінок та підлітків, трудової експлуатації чоловіків та жінок різного віку та випадки примусу до жебрацтва дітей з малозабезпечених сімей, яких вивозять із малих міст та сільської місцевості до великих міст.
Головними секторами, в яких відбувалася трудова експлуатація постраждалих, є будівництво, лісова промисловість, сфера послуг та хатня робота, а також догляд за хворими. Серед осіб, які отримали допомогу від Представництва МОМ в Україні чоловіки становлять 52%, а жінки – 48%. Жінки, яких експлуатують з метою примусової праці, часто також зазнають сексуального насилля. Мешканці сільської місцевості із низьким доступом до можливостей працевлаштування зазвичай є найбільш уразливою категорією до ризиків торгівлі людьми.
За 2015 рік у Івано-Франківській області троє громадян ідентифіковані Карітасом як постраждалі від торгівлі людьми, ці люди отримали послуги у Консультативному центрі з питань протидії торгівлі людьми та допомоги постраждалим від торгівлі людьми БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКУЦ»: психологічну, соціально-побутову та соціально-медичну, правову допомогу та захист. Двоє постраждалих від торгівлі людьми ідентифіковані у 2015 році, та троє постраждалих від торгівлі людьми, які ідентифіковані у 2013 році, подали заяви у місцеві державні адміністрації на отримання статусу постраждалої особи (троє осіб звернулося за наданням статусу повторно). Двоє осіб отримали статус особи, постраждалої від торгівлі людьми, трьом особам рішенням Міністерства соціальної політики у статусі було повторно відмовлено, у з’язку з неправильним оформленням документів місцевими державними адміністраціями.
Українці з довірою ставляться до громадських організацій, де дотримуються професійної етики та конфіденційності. Упродовж останніх десяти років серед постраждалих, які звернулися до Карітасу, 33% – чоловіки, а 67 % – жінки. 57% постраждалих зазнали трудової експлуатації, 38% були продані в сексуальне рабство, 2% – займалися примусовим жебрацтвом, спроби втягнення в експлуатацію зазнали 3 %.
Comments are closed.