Люди Фото

У Франківську показали виставку присвячену польському публіцисту “Єжи Гедройць і його справа”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

5 березня представники Генерального консульства Республіки Польща у Львові показали іванофранківцям виставку «Єжи Гедройць і його справа Доробок бібліотеки «Культури».

IMG_8365

За словами Генерального консула Республіки Польща у Львові Ярослава Дрозда Єжи Гедройць був відомим польським публіцистом, який заклав фундамент сучасних польсько-українських, а також польсько-білоруських та польсько-литовських відносин.

IMG_8375

«Він був переконаний в тому, що не буде вільної України, якщо не буде вільної Польщі та вільної Білорусії, – зазначив консул. – Він був переконаний в тому, що те, що він робить було справді потрібне. Єжи Гедройць також доклав зусиль до створення літературного осередку, який пізніше склав основу літературної еміграції».

IMG_8395

Ректор ПНУ ім. В.Стефаника, професор Ігор Цепенда розповів, що Єжи Гедройца мало знають в Україні. Натомість, це особистість, яка зробила багато для того щоб Україна була незалежною.

IMG_8371

«Мало того, що він великий інтелектуал, це дуже відважна людина. Те, що він зробив для формування польської політичної еліти, має бути зразком і для  українських політиків», – резюмував ректор.

IMG_8388

Для довідки.

Є́жи Ґе́дройць — польський публіцист і громадський діяч, засновник і головний редактор культового часопису Kultura (Париж).

Активний прихильник польсько-української співпраці, супротивник взаємних територіальних та інших претензій.

З ініціативи і коштом Єжи Ґедройця у Бібліотеці «Культури» з’явилася друком антологія української літератури 1917–1933 років «Розстріляне відродження», що її на замовлення Ґедройця підготував Юрій Лавріненко. «Розстріляне відродження» як пропозиція назви книжки вперше прозвучала у листі Ґедройця до Лавріненка від 13 серпня 1958 року: «Щодо назви. Чи не було би, може, добре дати як загальну назву: „Розстріляне відродження. Антологія 1917–1933 etc.“ Назва тоді звучала би ефектно. З другого боку, скромна назва „Антологія“ може тільки полегшити проникнення за залізну завісу. Що Ви думаєте?»

Після виходу книжки Єжи Ґедройць коштом редакції надіслав був рецензійні примірники антології до Спілки Письменників у Києві та до українських радянських журналів, а також використовував кожну можливість, легальну й нелегальну, аби переправити книгу «за залізну завісу».

Термін Ґедройця «розстріляне відродження» набув значного поширення в українському публічному вживанні. Сама антологія справила суттєвий вплив на формування українського шістдесятництва.

У 1969 році у Бібліотеці «Культури» з’явилася друга українська антологія — «дисидентська» — яку на замовлення Ґедройця впорядкував Іван Кошелівець: «Україна 1956–1968».

IMG_8382 IMG_8399 IMG_8367 IMG_8364 IMG_8363 IMG_8362 IMG_8356 IMG_8354 IMG_8401

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.