Це коронний сирник моєї мами. До цього часу я ніколи його не пекла, лише спостерігала за тим як це робить моя мама, і звісно, смакувала цим маленьким кулінарним шедевром. І от на Великдень вирішила змінити свої стосунки з цією випічкою, – перейти від режиму споглядання та смакування до власне приготування. І ось, що з того вийшло.
Інгредієнти. Тісто: 350 г борошна, 150 г вершкового масла, 100 г цукру, 0,5 ч. л. солі, 1 ч. л порошку до печива, 1 яйце, 1 жовток, 2 ст. л сметани. Крем: 1 кг сиру, 250 г цукру, 5 яєць, 200 г вершкового масла, 40 г крохмалю, 80 мл молока, сік і цедра з одного лимона, 1 пачка ванільного цукру.
В миску просіяти борошно, додати, цукор, сіль та порошок до печива, перемішати. Додати порізане масло і швиденько розтерти його з борошном до утворення вологої крихти, додати яйце, жовток та сметану і замісити тісто. Залишити на 30 хвилин у холодильнику.
Тісто поділити на три частини, кожну частину розкачати, виробити кола, діаметром 26 см, викласти в тортівницю.
Наколоти виделкою і пекти в розігрітій до 180 градусів духовці 15-20 хвилин до золотистого кольору.
З тіста, що залишилося я ще вирізала тістечка, які й стали мені у пригоді під час декорування сирника.
Варіацій приготування сирної маси є безліч. Зазвичай рекомендують сир двічі перетирати через сито, окремо збивати масло з цукром, сир з жовтками, а тоді в сирну масу поступово вимішувати збиті білки. Я ж роблю все простіше, так як порадила мені моя мама. З лимона натираємо цедру, вичавлюємо сік.
В миску складаємо практично усі складники сирної маси: сир, яйця, цукор, цедру та сік лимона. Крохмаль розчиняємо в молоці і також виливаємо в сир.
Усе ретельно збиваємо блендером до однорідної маси.
В металевий баняк додаємо масло, ставимо на вогонь і розтоплюємо.
В розігріте масло, даємо по ложці сирну суміш, швиденько перемішуємо.
Варимо суміш 7 хвилин на великому вогні і 8 хвилин – на малому, в сумі – 15 хвилин. Увага! Суміш потрібно постійно помішувати, не варто від неї відходити ні на крок.
Відставляємо суміш лише на декілька хвилин, адже перекладати коржі потрібно гарячим кремом. Форму, в якій пеклися коржі, миємо і висушуємо, закладаємо дно і ставимо один корж.
З крему надбираю 10-12 столових ложок для верху і приступаю до збирання сирника.
Половину маси виливаю на корж, зверху ставлю ще один корж – виливаю решту суміші і ставлю третій корж.
Зверху ставимо гніт і залишаємо торт на ніч при кімнатній температурі. Вранці розігріваю надібраний крем в мікрохвильовці чи на водяній бані, поливаю зверху корж.
Готовий сирник прикрасила тістечками і готовими бізе.
Comments are closed.