Люди

Принципи результативного життя. Олег Мальцев

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Історії бізнесу на планеті Земля близько 600 років, а за даними артефактів, людству 250 мільйонів років, хоча щодо цього питання існує безліч суперечок в науковому світі. Але це не головне. Виходячи з цих даних, ми могли б зробити висновок, що бізнес, по суті своїй, є неприродним середовищем для людини. Але у середньостатистичної людини розуміння історії людства прямо пов’язане з історією бізнесу. Саме в такому ключі написані всі підручники історії.

У підручниках і інших фінансових джерелах написано про великі досягнення великих бізнесменів. А чи є вони великими? Ось питання, яке потрібно відразу собі задати. Вам, напевно, відомо, що якщо почати працювати з цим питанням, то з’ясується, що добра частина «великих» бізнесменів США такими не є.

Ви коли-небудь чули про видатного фінансиста Моргана, який угробив Теслу? Так ось, після смерті Моргана, з’ясувалося, що з його великої імперії «газет, заводів, пароплавів», він володів всього лише шістьма відсотками. Він був усього лише поставленим керівником, розумієте?

І ось таке обдурювання у світі часто-густо. Американці вміють видавати бажане за дійсне, переконувати інших людей в тому, що це так. Вони можуть переконати, що правий той, у кого більше прав. Вони змогли переконати весь світ у тому, що вони літали на Місяць. І кожна людина, хто впритул займався цим питанням, міг би розібратися, що ні на який Місяць вони не літали.

А Ви як вважаєте, літали американці на Місяць? І головне – звідки Ви про це знаєте?

Думка людини часто складається з того, що вона побачила по телевізору або читала в ЗМІ. Але ж по телевізору можуть показати все, що завгодно. Якщо Ви заглибитися в проблематику польоту американців на Місяць, то помітите дивну річ: що немає назви ракетоносія, який привів американців до місця призначення. А якщо поставити запитання: «На якій ракеті вони літали?». Що відразу виникає? Виникають тактико-технічні характеристики. І всім відразу стає ясно, що ця ракета до Місяця просто не долетіла б і вже тим більше не змогла б повернути екіпаж на Землю. Але, знявши чудовий фільм в пустелі Невада, американці змогли переконати світову громадськість, що вони, все-таки, там були.

Так само і в повсякденному житті з простими людьми. Якщо людина не хоче працювати, то вона вимушена змушувати інших погоджуватися з тим, що вона все-таки працює різними способами: можна сходити на тренінг, нахапатися там прийомчиків і пояснювати генеральному директору, як багато ти зробив для компанії. Можна вигадати все що завгодно, поки не виникнуть цифрові показники.

А що ж потрібно для результативного життя? Потрібно чотири речі, чотири складових.

Перше – це правильне людське життя.

Друге – інструментальний підхід. Це як права і ліва руки. А що буде, якщо прибрати одну руку? Я правильно живу, але, на жаль, вибачте, нічого не вмію. Саме тоді кажуть: «Ти зі своєю правильністю так набрид, що від тебе зуби зводить. Ти б, праведник, краще дров нарубав!».

Отже, ми говоримо з Вами про 4 речі, які необхідні для результативного життя. Так що ж виникає, якщо ми вміємо, але неправильно живемо? Тоді нас починають звинувачувати в тому, що ми негарно граємо, брудно, тому що в бізнесі правил немає. Ви ж розумієте, тільки здається, що вони існують, але їх немає. Ніхто ж їх не встановлював. Бізнесмени ж не збиралися між собою і не домовлялися, як можна грати, а як не можна. Тобто їх створила держава – цивільним господарським кодексом, і це навіть не юриспруденція.А, скажімо, опис наслідків того, що з вами буде, якщо Ви не будете дотримуватися цих загальновизнаних правил: наприклад, вони подадуть на вас до суду і вас оштрафують. Але це не договір про організацію бізнесу в глобальному світовому масштабі, в якому бізнесмени повинні дотримуватися певних речей між собою, а наймані працівники підприємства повинні слідувати з директорами певної етики. Ці питання не описані й цих правил немає. Так ось, коли ми вміємо, але живемо неправильно, тоді нас будуть називати злочинцями, бо ми нібито злочинним шляхом відбираємо гроші у людей і витрачаємо їх.

Тому саме 2 речі одночасно дають можливість для початку отримання керованих результатів: вміння правильно жити з одного боку і застосування інструментального підходу з іншого. Так у Вас виникне питання потужності інструментарію. Чому? Справа в тому, що сфера Вашого впливу в бізнесі починає в певний момент розширюватися. І Вам потрібен інструментарій, який дозволить цей обсяг тримати і збільшувати.

Щоб все було зрозуміло, наведемо приклад. Люди, що жили в давнину, говорили, що все завжди обмежена вашими можливостями. Наприклад, якщо є лук і стріли, то моє мислення обмежене 800 метрами. Кажуть, що руські стрільці стріляли на 800 метрів, пробиваючи 2 обладунки.А тепер уявіть, що у вашому розпорядженні ядерна ракета. Який тоді обсяг Вашого мислення? Зрозуміло, він дорівнює дальності носія. І, якщо ракета летить на 10 тисяч кілометрів, то Ви можете намагатися володіти всім на відстані, що дорівнює 10 тисячам кілометрів, а не 100 метрам. На цьому прикладі ми чітко бачимо, що наше мислення обмежене тим, що є у нас в наявності.

Розглянемо один експеримент, який підведе нас до третьої речі з чотирьох. В цьому експерименті брали участь співробітники консалтингової компанії і співробітники німецької дилерської фірми. Експеримент виглядав так: десять чоловік стріляли з чотирьох видів пістолетів у тирі по мішені з 25 метрів, лівою і правою рукою, потім підходили на 10 метрів. Ось і весь експеримент. Так ось, так звані бувалі, ті, хто раніше стріляв з пістолета, потрапили в мішені нітрохи не краще, ніж ті, хто не стріляв ніколи. В чому секрет? А вони стріляли з чужих пістолетів, які раніше в руках ніколи не тримали. Тобто, будь-яка річ, перш за все, вимагає відпрацювання. При стрільбі потрібно визначити мету, взяти окуляр, підняти пістолет, вистрілити, подивитися, куди потрапив, відкоригувати стрілянину, подивитися, куди потрапив наступним пострілом і тільки тоді вийде потрапляти. Точно так само і в житті. Саме про це нам і каже третій елемент – потрібні категорії, з якими можна працювати.

Те, що Вам не зрозуміло в житті, називається зоною невідомого. І для того, щоб навчитися з нею працювати, потрібно перевести її в зрозумілі категорії, а поки Ви не розумієте, що відбувається, абсолютно марно намагатися отримати результат. Дану проблематику детально дослідив Академік УАН, доктор філософії, кандидат психологічних наук Олег Мальцев. У такій ситуації він завжди рекомендує людині спочатку перевести зону невідомого в зрозумілі для себе категорії, щоб бути в змозі їй оперувати. А як це зробити? Завжди існує паралельна галузь, яка не займається бізнесом, але яка краще за нас знає, як це робити.

Наведімоприклад, щоб все стало зрозуміло. Що значить принцип галузі, яка узгоджується?Розглянемо модель пошуку, влаштування та прийняттяна роботу, для того, щоб роз’яснити, про що йде мова. Яка ймовірність того, що претендент на посаду влаштується в конкретну компанію на роботу? Свого часу Олег Мальцев розрахував цю вірогідність не математичним способом, в результаті вийшло, що тільки 15-17% претендентів отримують роботу після співбесіди з керівництвом.Чому виникає саме така цифра в 15-17%? Справа в тому, що є різні люди, з різною підготовкою, так само, як і різні посади. Знаєте, буфетниця це одне, а топ-менеджер – це зовсім інше. І перші зустрічаються частіше, а вакансії, пов’язані з керівництвом набагато рідше.

Отже, галузь яка узгоджується найчастіше не пов’язана з бізнесом і не має до нього ніякого відношення, але співробітник цієї галузі у сто крат краще будь-якого бізнесмена може впоратися з бізнес-задачами. Змінімо умови задачі. Спробуємо поставити офіцера головного розвідувального управління, якому потрібно влаштуватися на конкретну посаду, наприклад, по вакансії менеджера. Яка ймовірність попадання на цю посаду тепер? Очевидно, що вона керована на 100%. Чи не буде варіантів, при яких він не влаштується на цю посаду, тому що використовується зовсім інший підхід. Тут виникають 2 запитання. Перший – це підхід існуючий, якому вчать в інтернеті, на біржі праці та в інших подібних місцях. І другий – підхід, який 100% спрацьовує. Ви ж розумієте, якщо другий спосіб не спрацьовував би, то офіцера ставили б до стінки, і в колишні часи розстрілювали б за невиконання завдання.

Далі, виникає наступна ситуація. «Влаштуватися-то я влаштуюся, взяти-то мене візьмуть, пил-то я пущу в оченята, а ось що я далі буду робити, як я працювати-то буду?» – запитаєте Ви. І тут ми знову повертаємося до вміння. Уміння не напасешся на кожного у світі, ось Вам, наприклад, цікаво щось новеньке, так? Ви ж знаєте, що кожен раз Вам цього нового потрібно вчитися з нуля. Це ж скільки разів в житті з нуля потрібно починати в такому випадку? Значить завжди, коли Ви приступаєте до нової справи, Вам знову спочатку потрібно вчитися, освоювати, когось копіювати, або ще щось. А чи можна цього уникнути? А чи можна так, щоб за що Ви не взялися, було все одно, що робити? Відповідь: можна. Тоді потрібен такий інструмент, який був би універсальним. І такі інструменти існують – це інструменти прикладної науки виконання задач.

Коли людина стикається з прикладною наукою в перший раз, перше, про що вона думає – так не буває. Це перший ступор, який виникає. Що значить універсальний інструмент? Універсальний інструмент це те, що дозволяє справлятися із задачами й в бізнесі, і в повсякденному житті.

І ось ми впритул підійшли до четвертого елементу. Навіщо це все потрібно? Звідси виходять 2 зустрічних вектори: необхідність справлятися із задачами і можливості. Ви ж прекрасно розумієте, що якщо у Вас немає можливості виконати задачу, то, хоч Ви і загинете смертю хоробрих, задача все одно залишиться виконаною. Навіщо ж нам невиконана задача? Як же далі ми будемо управляти?Так ось, ми з вами починаємо серйозну розмову про те, що будь-яка людина живе в цих категоріях, вміє вона або не вміє, правильно живе або неправильно, чи є у неї необхідність щось робити чи ні, чи має вона за допомогою чого або немає. Те, що ми зараз описали – це те коло проблематики, яке існує сьогодні у середньостатистичної людини, та й не тільки, воно існує у будь-якої людини в бізнесі. Навіщо займатися якоюсь наукою, яка Вам жити не допомагає? І людина б рада вивчати те, що їй допомагає жити, вона б із задоволенням цим займалася, але все, що їй пропонують навколо, м’яко кажучи, працює сумнівно.Більше корисної інформації, яка розкриває дану проблематику, Ви можете отримати дослідивши лекції онлайн на сайті “Академії прикладних наук”.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.