Люди Світ Фото

Померла Параска Хома – легендарна майстриня з Франківщини

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На 83 році життя померла Параска Хома – відома майстриня з Івано-Франківщини, яка займалась народним декоративним розписом. Похорон відбудеться у неділю, 25 вересня, у селі Чернятин Городенківського району.

untitled

«З величезним жалем і сумом сповіщаю вам, мої дорогі, що сьогодні відійшла у кращий світ моя улюблена майстриня Параска Хома. Похорон у неділю в Чернятині. Ще додатково повідомлю час. Вона хворіла, але творила. По собі залишила десятки розписів, якими будуть захоплюватись ще й наші нащадки. Сумно», – написала на своїй сторінці у соцмережі журналістка Галина Філіпова.

Останні дні свого життя Параска Хома провела в колі родини: сина Володимира (одного з трьох синів відомої художниці) та невістки Ганни.

Майже до останніх днів, навіть змучена давньою хворобою, Параска Хома малювала. В хаті й зараз — свіжі картини. Барвисті, емоційні — одна ліпша від іншої. Авторське право на них, а також на бренд «Параска Хома» має старший син Ярослав, теж художник, який разом із невісткою Стефанією популяризує творчість художниці.

1 вересня Парасці Хомі вручили орден Княгині Ольги. Серед численних нагород майстриня мала ордени Княгині Ольги ІІІ і ІІ ступенів.

Довідка:

Параска Хома (у дівоцтві — Процюк) народилася 10 листопада 1933 року в селі Чернятин Городенківського району. Любила малювати з дитинства, але для суспільства її талант відкрився тільки у 1968 році, коли її син Ярослав, який вчився у Косівському училищі прикладного мистецтва, показав її малюнки своєму вчителеві, професійному художнику Юліану Савці.

Того ж року за допомогою директора Львівської національної картинної галереї Бориса Возницького організували першу виставку творів Параски Хоми – у Львівській картинній галереї. Наступні виставки пройшли в музеї Шевченка у Києві, в Івано-Франківському краєзнавчому музеї, в музеї етнографії та художнього промислу у Львові, в Українському фонді культури у Києві.

Параска Хома працювала в в галузі декоративного розпису. У її картинах переважають квітково-рослинні композиції. Основні твори: «Жоржини» (1998), «Золоте літо» (1999), «Павичі» (1999), «Ясени» (1999).

Видано альбом кольорових репродукцій малюнків Хоми з текстом українською, російською, англійською, французькою, іспанською та німецькою мовами; автор В. Качкан (1983).

Картини художиці зберігаються в музеях Києва, Львова, Канева, Івано-Франківська,Снятина, частина — в збірках Москви, Санкт-Петербурга, в приватних колекціях США, Канади, Польщі, Австралії.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.