Люди

Пересадка голови і загадка старіння. Найважливіші події у світі медицини в 2017 році

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
2017 рік у медицині почався для НВ з виявлення нового органу в тілі людини, а закінчився новиною про народження дитини з ембріона, якому було 24 роки.

Про це пише Новое время, повідомляє “Репортер”.

У 2017 році медики…

… Знайшли новий орган

Опубліковані на початку січня результати дослідження професора хірургії Келвіна Коффі з Університету Лімерика в Ірландії показали, що насправді брижа не складається з кількох роздільних фрагментів, а являє собою один безперервний орган. Лікар підкреслив, що вивчення патологій брижі має стати окремим полем для медичних робіт так само, як зараз окремо вивчаються гастроентерологія та інші галузі знань.

Нова класифікація брижі як протяжного органу вже додана в один з найавторитетніших підручників – “Анатомію Грея”.

Відзначимо, що, згідно з уявленнями вчених до цього відкриття, брижа складається з двох листків очеревини та складки, за допомогою якої тонка кишка прикріплена до задньої стінки живота.

… Знайшли нову функцію легенів

У березні дослідники з’ясували, що легені відіграють набагато більш складну роль в житті ссавців, забезпечуючи в тому числі і виробництво крові. Це йде врозріз з багаторічним припущенням, що кістковий мозок виробляє всі наші компоненти крові.

Як з’ясувалося під часекспериментів, легені мишей виробляють понад 50% тромбоцитів всього організму. У легенях мишей вченим вдалося також виявити стовбурові клітини крові, які мають здатність відновлюватися. Раніше фахівці вважали, що стовбурові клітини містяться виключно в кістковому мозку.

Відкриття стало можливим завдяки новій технології, заснованій на двофотонній прижиттєвій візуалізації. Цей процес включає вставку зеленого флуоресцентного білка в геном мишей. Після цього клітини, зокрема тромбоцити, почали світитися і це дозволило вченим простежити шлях клітин по організму в реальному часі.

… Випробували вакцину проти раку

У липні вчені-онкологи довели, що персоналізовані вакцини проти раку можуть ефективно використовуватися для профілактики меланоми (злоякісної пухлини). У чотирьох з шести пацієнтів, яким було зроблено щеплення, протягом 25 місяців не спостерігалося рецидивів меланоми.

Німецькі та австрійські онкологи демонструють результати ще одного дослідження, після якого зробили висновок, що з персоналізованих підходів до вакцинації на основі РНК (однієї з трьох основних макромолекул поряд з ДНК і білками) у восьми з тринадцяти пацієнтів через 23 місяці після вакцинації пухлини зникли.

Ці вакцини аналогічні тим, які використовуються проти інфекційних захворювань: унікальні компоненти ракових клітин змішують з агентами, які вводять в організм пацієнта для стимуляції імунної відповіді. Такі  вакцини пристосовані до кожного пацієнта і вводять їх після того, як рак вже з’явився, а не з метою запобігання.

… Отримали Нобелівську премію з медицини

2 жовтня Нобелівський комітет повідомив про присудження Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини. Лауреатами в 2017 році стали Джеффрі Хол, Майкл Росбаш і Майкл Янг.

Вчені були удостоєні премії за відкриття молекулярних механізмів, які контролюють ритми біологічних процесів, пов’язаних зі зміною дня і ночі.

У 1984 році Хол зі співробітниками змогли виділити так званий ген періоду (period), мутації в якому порушували циркадні ритми у дрозофіл. Ген кодував невідомий на той час білок. Вивчаючи його взаємодію з іншими білками, Джеффрі Хол і Майкл Росбаш виявили, що білок PER, який кодується цим геном, накопичується протягом ночі та деградує протягом дня. Таким чином, рівень білка PER коливається протягом доби синхронно з циркадними ритмами.

… Довели, що старіння людини неминуче

Розрахунки дослідників з університету Арізони показали, що старіння багатоклітинних організмів є неминучим. Віковому зниженню життєздатності клітин в перспективі є тільки одна альтернатива – рак.

Математична модель показує, що навіть повне звільнення організму від шкідливих мутацій не приведе до порятунку від старості. З’ясувалося, що клітини організму поступово уповільнюють внутрішні процеси і починають втрачати свої основні функції. Крім цього, деякі клітини нарощують швидкість росту, що призводить до утворення в організмі ракових клітин.

Іншими словами, якщо в багатоклітинному організмі між клітинами не буде конкуренції, вони неминуче постаріють. А якщо конкуренція буде, змагання виграють ракові клітини, які почнуть активно ділитися. І, відповідно, використання конкуренції між клітинами для усунення погано функціонуючих клітин, пов’язаних зі старінням, може привести до розвитку раку, а не до продовження життя.

… Зіткнулися із заявою про пересадку голови

У листопаді нейрохірург Серджіо Канаверо заявив, що в Китаї провели операцію, в результаті якої з’єднали хребет, нерви і кровоносні судини голови одного трупа з тілом іншого. Доказом того, що операція була успішною, Канаверо називає результати електричної стимуляції нервів.

“Перша трансплантація проведена на трупі. Наступним кроком стане пересадка голови від донора із зареєстрованою смертю головного мозку. Операція зайняла 18 годин. У 2015 році я стверджував, що знадобиться 36 годин, але китайцям вдалося вдвічі скоротити цей термін”, – заявив Канаверо.

Зазначимо, що заява Канаверо викликала здивування серед багатьох вчених. Наприклад, нейробіолог Дін Бернетт в своєму блозі в газеті The Guardian під назвою “Ні, пересадки голови не було і ніколи не може бути” перераховує інші “успіхи” Канаверо, які викликали сумніви у інших хірургів: наприклад, пересадка голови мавпі.

… Допомогли жительці Британії народити дитину з 24-річного ембріона

Британка Тіна Гібсон народила дитину з ембріона, якого заморозили 24 роки тому. Можливо, це найбільший часовий розрив між зачаттям і пологами. Дівчинку назвали Емма.

Донорський зародок пожертвувала пара зі США в 1992 році, коли самій Тіні був всього 1 рік.

Тіна і її чоловік звернулися в Національний центр пожертвування ембріонів, оскільки у них були проблеми зі здоров’ям. Ембріон пересадили в березні 2017 року, а Емма народилася в листопаді. В “центрі” таких дітей називають “сніговими людьми”. В організації закликають всіх, хто вже не хоче заводити дітей, жертвувати ембріони для тих пар, які не можуть їх мати.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.