Вже не вперше «Репортер» відзначає «порєдних ґаздів», які ігнорують закон, прохання пожежних і шкоду, яку коять природі та оточуючим. Усе задля того, аби без зайвих зусиль прибрати суху траву.
Війна з паліями – сезонна. Ґазди палять сухостій восени та навесні. У той час пожежні мають багато роботи: одні намагаються пояснювати впертим прикарпатцям, що так робити не можна, а інші чи не цілодобово гасять сухостій. Але паліям те все – не указ, пише Репортер.
Наприклад, за понеділок, 12 квітня, на Прикарпатті було 68 пожеж, з них 64 – горіння сухої трави. А ще днем раніше – 84 пожежі. Відзначилися практично всі райони нашої області. Деяких порушників вдалося зловити. Зокрема, суху траву гасили в Долині, біля заправки на вулиці Богдана Хмельницького. Палія спіймали рятувальники та поліцейські. Його одразу ж оштрафували. А що було б, якби вогонь перекинувся на заправку?
Також 12 квітня у Коломиї працівники поліції та муніципальної інспекції під час рейду побачили палія трави. На нього наклали адміністративне стягнення за статтею 77-1.
Лише у Івано-Франківській громаді за вихідні 10-11 квітня зафіксували 34 випадки спалювання трави. На порушників склали вісім протоколів.
У вівторок, 13 квітня, на оперативній нараді у міського голови повідомили, що для міського управління з надзвичайних ситуацій куплять дрон, щоб краще ловити паліїв.
«Вчора їхало наше оповіщення і одразу на місці двох паліїв оштрафували. Максимальний штраф по статті 152-1350 грн, – говорить начальник франківського управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. – Якби екологія підключилася, вони можуть по своїй статті дати і чотири, і п’ять, і шість тисяч. Але треба зловити. А як їде автомобіль, палить у трьох місцях, і тікає – це проблематично. Люди обнагліли, вони або вночі палять, або у вихідні».
Читайте: Франківський готельєр Мирослав Бойко став “людиною тижня”
Рік тому Верховна Рада посилила відповідальність за спалення сухостою. За забруднення повітря тепер мали б штрафувати на 30600-61200 грн, за знищення чи пошкодження рослин навколо населених пунктів та уздовж залізниць – від 91800 до 153 тис грн. За порушення вимог пожежної безпеки у лісах тепер світить від 1530 до 15300 грн, а за самовільне випалення рослинності або її залишків палії мали б платити від 3060 грн до 21420 грн і від 6120 до 30600 грн – у межах заповідників. Але не завжди паліїв вдається притягнути до відповідальності за таке порушення.
Напевно, якщо не лякають штрафи, то совість тим більше спить дуже міцно. Все ж, вкотре нагадуємо:
• У пожежах гинуть малі тварини та плазуни, які в ній ховаються. Вогонь знищує кладки птахів, і вони перестають гніздуватися на випалених місцях. Також гинуть корисні комахи та хробаки, які знищують шкідників та беруть участь у ґрунтоутворенні, тому родючість ґрунту навпаки знижується.
• Разом з травою горять залишки добрив і пестицидів, а також у вогонь потрапляє дрібне сміття, яке виділяє до 70 отруйних сполук. Цей дим є дуже шкідливим для людей і тварин. За даними міністерства екології та природних ресурсів України, спалювання листя і трави викликає респіраторні захворювання, алергії, підвищує ризик виникнення ракових пухлин.
• Через спалення трави починаються сильні пожежі, в яких горять будинки і можуть загинути люди.
Comments are closed.