Люди

Мірзоян, Сальцова і Бурмака про важке шкільне минуле. Історії відомих українців

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На прохання Cultprostir українські знаменитості згадали незлим тихим словом школу, улюблені предмети і вчителів.

generic-school-chalkboard

Григорій Герман, телеведучий:

Улюблений предмет

Література – і російська, і українська. Географія. Історія. Визначити, хто більше матері історії цінний, немає ніякої можливості. Рівні як одна в одну. Дивіться, всі ці предмети тією чи іншою мірою дозволяють подорожувати. З географією все зрозуміло і так, історія – це подорожі в часі, а література – у вигадані світи. Ну і, плюс до всього, остання дозволяла вишукано висловлюватися, що важливо для підлітка в пубертатному віці. Але й до пубертатного, років із трьох, читання приносило особливе задоволення.

6679

Чого навчила школа
Бути людиною. Курити і пити мене навчили поза школою, так що шансів на якісь знакові речі у школи залишилося не так уже й багато. А ось людяність і вміння оцінювати свої вчинки ще і з цієї точки зору – це заслуга вчителів. Причому вийшло у них це якось само собою. Ніхто спеціальних уроків не проводив і виховних бесід теж. А тим не менше! Правда, разом із цим, з’явилися і сумніви у правильності власних дій, необхідність постійного самоконтролю, але куди без зворотного боку медалі в нашому недосконалому світі?

Чого не навчила школа
Напевно, математиці. Ні, точніше буде сказати так: не навчила повазі і любові до точних наук. Повага з’явилася пізніше. Але це повага тубільця перед людиною, яка, наприклад, вміє керувати великою залізною птицею або чарівним возом, що гарчить та димить. Тубілець не розуміє, як воно працює, але те, що воно працює, викликає повагу. Чи страждаю я від цього? У світі, де калькулятор є навіть у телефоні? Так, страждаю. Ненавиджу, коли поруч відбувається щось, чого я не розумію. Але не сильно, я ж все-таки гуманітарій, мені є чим відволіктися.

Чого б мали вчити дітей у школі
Самостійно приймати рішення. Усвідомлювати відповідальність за прийняті рішення і не боятися її. Бути вільними і сміливими. Повними гідності. Усвідомлювати себе як частину єдиного соціуму, але вагому, значущу частину. Бути громадянином, якщо ви розумієте, про що я. Піду, поговорю про це з сином. Йому 10 місяців, але краще починати змалечку.

Тоня Матвієнко, співачка:

6682

Улюблений предмет
Я навчалася у спеціалізованій музичній школі. Загальноосвітні предмети і музичні були впереміш. Тому вони всі були важливими, уроки задавалися порівну. Улюблений предмет для дитини є той, який дається їй легко і з цікавістю. Хочу виділити два предмети – алгебру і хор. Вчителька алгебри була чудова, ще й класна керівниця! Завжди пояснювала доступно і урок вела цікаво. А хор – я завжди любила співати, почувалася в цьому, як риба у воді.

Чого навчила школа
Відповідальності і пунктуальності. Без цього я б не встигала робити стільки завдань і досягнень! Це фундамент на все життя, який зараз дає результат – мені так точно.

Чого не навчила школа
Шкодую, що серйозно не ставилася до уроку англійської мови. Шкодую, що просто фізично не встигла прочитати всю літературу, яку задавали на літніх канікулах. Школа – це величезний багаж, який ми нібито повинні весь «довезти» до вищого навчального закладу або роботи. Але деякі речі ми губимо по дорозі, про які ми так потім шкодуємо…

Чого б мали вчити дітей у школі
Це питання непросте, хочеться поговорити про підхід вчителя до учня. Діти всі різні, більше часу вони проживають у школі, ніж навіть із батьками. Місія вчителя не тільки навчити, а і бути психологом, «людиною», яку поважають і слухають. Хочеться звернути велику увагу на вчителя, чи він справді готовий до такої відповідальності перед дітьми. Сьогоднішні умови в країні зробили з багатьох вчителів хабарників і ледащ, які не несуть відповідальності за свою роботу! Я не кажу про всіх, але стимул робити добре свою роботу пропадає або переростає в інші «не навчальні» речі. До цієї професії треба ставитися з повагою і переглянути, який сьогодні потрібен вчитель сучасній українській дитині!

Роман Бахарєв, соліст гурту Bahroma:

6677

Улюблений предмет

Образотворче мистецтво. Тому що мені вже дуже подобалися ноги молодої вчительки. Не пропустив жодного уроку!

Чого навчила школа
Любити літо.

Чого не навчила школа
Я так би і не зрозумів, навіщо туди ходив, але уроки ІЗО не минули даремно.

Каша Сальцова, фронтвумен гурту «Крихітка»:

6683

Улюблений предмет

Улюбленими предметами завжди були мова, література, біологія, а потім у нас були експериментальні спецкурси – історія української культури, естетика тощо. Я типовий гуманітарій.

Чого навчила школа
Мені складно відповісти на це запитання. Напевно, розбиратися з «завалами» і систематизувати інформацію.

Чого б мали вчити дітей у школі
Було б класно, якби нас змалку вчили приймати інакшість людей, співпрацювати одне з одним, чесно конкурувати, аналітично й неупереджено мислити і вести цивілізований діалог. У гарно побудовану голову можна вкласти будь-яку інформацію. Мені здається, окрім набору фактів і вирішених задач, школа має навчити людину універсальному підходу до систематизації знань, дисципліні, відповідальності, вмінню працювати в команді.

Арсен Мірзоян, співак:

6678

Улюблений предмет

Хімія. Тому що викладач був правильний. Це той самий момент, коли знання, які в тебе втовкмачують непомірними обсягами, починають приносити користь. І ось ти вже знаєш хімію на рівні викладача ВНЗ, а ти ж ще школяр. І на світ навколо ти вже дивишся формулами. Але інтереси не зупинялися лише на улюблених предметах, ботаном стати не вдалося. Та знаннями предмету хизуватися доводилося.

Чого навчила школа
Природно набуті знання в школі – це головний багаж, але є ще одна ниточка, той самий невидимий контакт із викладачем. Особливо, якщо його прізвище не стало загальною назвою для учнів всієї школи. Зав’язується якась така дружба, без панібратства. У таких відносинах ти зобов’язаний знати предмет. Знати на «відмінно»! У мій час це було «5». Знання предмета на «4» прирівнювалося до зрадництва, тому тобі довіряли, за тебе ручалися. І твоїми оцінками були «5» або «2». Тобто «знаєш» або «не знаєш». Дієслово «думати» – заборонене! Коли знаєш, не думаєш! А робиш, як знаєш. Все просто: знаєш – робиш, не знаєш – думаєш.

Чого не навчила школа
Моделі навчання іноді були абсурдні. Радянська школа іноземних мов жахлива. Десь не вистачило годин вичитати матеріал, і викладачі не сподівалися на нашу посидючість і самостійні роботи. Багаж гідний! Особисто у мене нарікань на школу немає.

Чого б мали вчити дітей у школі
Я розповім, як було в моїй школі. У випускному класі, учням залишили профілюючі предмети, згідно з документами, що подаються до ВНЗ. Так, наприклад, у мене залишилося чотири предмети: фізика, математика, українська мова та література, історія. За навчальний рік чотири викладачі встигали підготувати абітурієнта для вступу до ВНЗ ґрунтовно. Майбутнім юристам, медикам відповідно залишали їхні профілюючі предмети. Вважаю цю систему найвдалішою в практиці середньоосвітніх шкіл.

Марія Бурмака, народна артистка України:

6680

Улюблений предмет
Я не пам’ятаю якогось улюбленого предмету в школі. Вчилась я добре. Мені легко давалися всі предмети настільки, наскільки я прикладала до цього зусиль. Пам’ятаю, десь прочитала, що геометрія вчить логічному мисленню в цілому, і вирішила, що люблю геометрію. Або в якийсь момент мені дуже почала подобатися фізика. Треба сказати, що дуже все залежить від учителя. В нас всього рік, здається, була вчителька української мови Валентина Богуцька, але за цей час українська література стала улюбленим предметом… А от зараз взагалі інші відчуття. Моя мама все життя викладала, зокрема, фізику і хімію. Хімія мені не подобалась, і я її не розуміла, постійно щось запитувала у мами по багато разів, а вона терпляче пояснювала, навіть бувало вже давно закінчила школу, але могла в неї між іншим запитати: «Мам, що таке електролітична дисоціація». Так от зараз згадую про це і думаю, що особливим предметом для мене назавжди буде хімія.

Чого навчила школа
Мабуть, головне, чому вона навчила, – це те, що якщо ти любиш справу свого життя, то зможеш і в серцях інших поселити цю любов. Згадуєш не предмети – згадуєш вчителів. І якісь такі теплі моменти від них. Хто справді вкладав душу у викладання, можуть бути певні – шматочок їхньої душі зігріває і дотепер.

Чого не навчила школа
Я з посмішкою згадую своє навчання. Якщо не додала якихось знань, то врешті мене нормально виховували вдома, все, що було незрозуміло, – пояснювали. Тато – гуманітарні предмети, приносив мені багато книжок, заохочував читати. Мама – хімію, фізику, математику. Але мої батьки викладачі, вчителі, може, тому. Звичайно, були моменти і несправедливості стосовно мене, і якихось освітніх прогалин, і, може, упередженого ставлення декількох вчителів. Але я це все сприймаю, як школу життя. Все одно своїй школі я вдячна і з приємністю переглядаю шкільні фото.

Чого б мали вчити дітей у школі
Я не сильно заглиблена в учбовий процес, не знаю, що вони там зараз вчать. Але окрім загальноприйнятої освітньої програми (а все потрібно, я вважаю, що помиляються ті, які вважають, що дітям із гуманітарним складом розуму не потрібні точні науки), напевно, важливо вчити вмінню розуміти, порівнювати і узагальнювати, формулювати свою точку зору, висловлювати її. Ну а в прикладному сенсі – кілька днів тому моя донька здивувалася, що на уроках праці нас вчили також і готувати. Я не задумувалась над цим, але якщо зараз цьому не вчать, то даремно. Вміння готувати пиріжки і варити борщик ще не зашкодило нікому.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.