Люди

Людина тижня. Славомір Zbiok Чайковський

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цього разу «Репортер» відзначає автора нового муралу в Івано-Франківську, на Мазепи, 100 — відомого польського художника Славоміра Zbioka Чайковського. Настільки бурхливої реакції на зміни у місті франківці ще не висловлювали. Містяни розділилися на тих, хто категорично «проти» (у соцмережах їх переважна більшість) і тих небагатьох, хто дуже «за».

IMG_7370[1]

Мурал «Свіжа фарба» презентували у п’ятницю, 21 липня. Стінопис виконано чорною фарбою на білій стіні. На малюнку — дві постаті і дзеркало-портал між ними. Одна з постатей має порушену анатомію — людина, деформована режимами, тяжким спадком імперії. Другий образ виконує функцію порталу, пройшовши крізь який, людина змінюється.

Польського художника до Франківська запросили на мистецьку резиденцію. Профінансувала проект платформа «Тепле Місто», а також партнери, які приймали, годували художника і надали фарби.

Під час резиденції Zbiok подорожував Україною, хотів краще зрозуміти буденне життя українців. «Я прожив ці два тижні, щоб бути щирим, як у відношенні до себе, так і до мистецтва, — розповідає Славек. — У підсумку вирішив зобразити явище, що привернуло мою увагу в Україні. В містах є багато об’єктів, розмальованих у національні кольори — синьо-жовті паркани, дитячі майданчики, переходи, шини. І я зробив висновок, що таке малювання є певним видом трансформації суспільства —  розривом зі старим і початком нового стану. Мені здалося, що люди мало звертають на це увагу. А такий момент в історії варто занотувати. Це й стало темою мого малюнку».

IMG_7373[1]

Для автора важливо було залишити стару фактуру стіни, початковий колір. Це є певною алегорією, що без минулого немає майбутнього. Все поєднано лінією, тому й малюнок — лінійний. І така проста ескізна форма, за словами автора, є визначальною для цього муралу. Однак серед окремих франківців виник швал обурення: скільки можна малювати невідомо що?! Хоч ескіз попередньо погодили і з міською владою, і з мешканцями будинку. Однак, результат сподобався далеко не всім. Люди обурюються, коли вже у місті намалюють щось красиве, кольорове, життєрадісне. Вони дивляться на приклади київських і світових муралів і не розуміють, чому не намалювати щось справді гарне? Щоб очам приємно і голові спокійно…

Організатори резиденції натомість стверджують, що Франківську пощастило, бо робіт такого рівня в Україні більше немає. «Мистецтво виходить за межі галерейного і приватного простору. Я очікував від Zbioka реалістичну роботу, а вона виявилася набагато потужнішою за реалізм, — говорить куратор резиденції Євген Самборський. — В реалізмі естетика бореться з ідеєю. І часто естетика перемагає, бо через потужну естетику роботи, її ідея відходить на другий план».

Тішить те, що франківцям не байдуже, що відбувається в місті. Шкода, що вони так само спільно та активно не реагують на незаконні забудови, засмічені вулиці, страшну рекламу та руйнацію пам’яток. Але зрушення відбулося і це головне. Днями навіть виникла ідея зорганізуватися і самим зробити естетично привабливий мурал, який сподобається більшості. Що ж, ініціатива — це завжди добре…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.