Люди Статті

Кохання під час війни. У Франківському РАЦСі побільшало одружень

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Війни завжди спонукали людей спішити освідчуватись в коханні й укладати шлюби: не хочеться тягнути, коли завтра може й не настати.

У Франківську також з початку повномасштабного вторгнення побільшало одружень. Понад половину шлюбів уклали військові, пише Репортер.

У Франківську з початку війни побільшало одружень
Фото: відділ ДРАЦС у Facebook

Військові одружуються швидше

Марія та Роман з Богородчан сьогодні укладають шлюб в Івано-Франківському ДРАЦСі. Обидвоє – у білому, з українською вишивкою. Кажуть, планували одружитися давно, але наважились тільки зараз. Частково підштовхнула війна. Після церемонії молоді планують зробити фотосесію й відмітити святковий день.

Потім посвяткуємо трохи з рідними. Зараз війна, не хочеться робити великі празники. Плануємо просто спокійно посидіти, щоб цей день залишився в пам’яті, – говорить Роман.

З початку активної війни у відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківську уклали шлюби 845 пар.

Це більше, ніж зазвичай у такий період, якщо врахувати, що початок війни припав на піст, – говорить начальниця відділу Леся Семченко. – Десь половину шлюбів, а то й більше, укладали військові. Їх ми одружуємо за спрощеною процедурою – скорочуємо місячний термін для тих, хто йде захищати нашу країну.

Згідно з сімейним законодавством, шлюб укладається через місяць після подання заяви. Але є підстави, які дозволяють скоротити цей термін. Наприклад, вагітність нареченої чи народження дитини. Або ж – якщо є загроза для життя когось із молодят. Це стосується й військовослужбовців в умовах воєнного стану. Тому зараз пари, у яких хтось є військовим, можуть одружитися навіть у той самий день, коли подали заяву.

У Франківську з початку війни побільшало одружень
Фото: Руслана Василюк

Також на початку березня Кабмін виніс постанову, за якою військові можуть одружитися навіть дистанційно.

Тепер військовослужбовці можуть укласти шлюб безпосередньо у своїй частині, чи навіть у полі, – розповідає Леся Семченко. – Якщо військовий хоче одружитися, він може подати заяву, заповнити відомості про себе і про наречену. Тоді його командир засвідчує справжність підпису, ставить печатку, і цю заяву можна передати до будь-якого відділу. Або наречена приходить із заявою сюди, заповнює свою частину і ми їх одружуємо.

Українські бійці можуть укладати шлюб навіть по відеозв’язку. Якщо заява засвідчена командиром, наречений чи наречена можуть бути присутні онлайн. За словами начальниці франківського відділу ДРАЦСу, такі випадки були. Тоді також проводять урочисту церемонію, щоправда, без обручок.

Військові, які йдуть захищати нашу країну, живуть тим, що на них хтось чекає. А особливо кохана дівчина. Вони швидше хочуть здобути перемогу, щоб потрапити в обійми коханої людини, – каже Леся Семченко.

На висоті та у шкірянках, – як одружуються в Івано-Франківську

Вишиванка й «Червона калина»

Навіть у час війни молодята не відмовляються від урочистих церемоній. Як і раніше, часто приходять у вишиванках. Але тепер стали популярними патріотичні пісні.

Буває, після реєстрації шлюбу співають «Червону калину». Або приходить «група підтримки» – бійці у військовій формі. Це дуже гарно, – розповідає начальниця франківського відділу ДРАЦСу. – Люди зараз хочуть урочистостей, бо весілля як такі не роблять. Тож хоч у ДРАЦСі можна урочисто обмінятися обручками. Для молодят і для родини це радість. Це нагадування самому собі, що нормальне життя скоро повернеться.

Також зараз франківський ДРАЦС обслуговує багато переселенців із Харкова, Києва, Донецької, Луганської областей. Люди, які приїхали шукати прихистку в більш безпечному місті, тут одружуються, народжують дітей. Часто звертаються з проханням повторно видати документи, бо в декого не було можливості взяти їх з дому.

У Франківську з початку війни побільшало одружень
Фото: відділ ДРАЦС у Facebook

Список необхідних документів, щоб укласти шлюб, з введенням воєнного стану не змінився. З собою треба мати:

  • паспорт або інший документ, який посвідчує особу;
  • заяву про реєстрацію шлюбу;
  • документ про припинення попереднього шлюбу (якщо такий був);
  • документ, що підтверджує причину скорочення строку державної реєстрації – за потреби (наприклад, військовий квиток);
  • документ про сплату державного мита (або про звільнення від сплати).

Також в Україні продовжує діяти послуга «Шлюб за добу». За 2900 грн пара може одружитися за добу після подачі документів. З 24 лютого у Франківську послугою скористалися більше 200 пар.

До 24 квітня переважно це були внутрішньо переміщені особи. Після Великодня побільшало місцевих, – розповідає Руслана Василюк, керівниця КП «Центр розвитку міста та рекреації», яке займається організацією «Шлюбів за добу» у Франківську. – Військових ми не реєструємо, бо вони можуть одружитися прискорено у відділі реєстрації актів цивільного стану.

За словами Руслани Василюк, під час військового стану церемонії стали скромніші, ніж у мирний час.

Тварини – як люди. Франківка Ліна Якібчук допомагає собакам впоратися зі стресом (ФОТО)

Життя продовжується і з початку повномасштабної війни у франківському РАЦСі зареєстрували 780 новонароджених дітей. «Воєнних» імен в Івано-Франківську не було, лише у Галичі дівчинку назвали – Джавеліна.

А от розлучень, за словами Лесі Семченко, під час війни стало значно менше. Частково через те, що стресу в житті людей зараз і так вистачає.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.