Люди

Ідеологія та політика: книги, у яких порушується питання націоналізму

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Влада, держава, політична культура, політичні ідеології, еліти чи лідерство. Наука про політику вивчає, досліджує, аналізує та прогнозує політичну реальність, в якій ми живемо чи жили колись. Не менш важливе для політології поняття «нація». Сьогоднішня добірка політологічних книжок саме про націю, націоналізм і дотичні до них теми.

Книги про націю не можливо уявити без теми національної ідеї. Тобто без наріжного каменю існування будь-якої нації. «Трансформація української національної ідеї» Олеся Донія – це спроба сформувати визначення нашої національної ідеї. Ця книжка увібрала в себе безліч текстів українських політологів, істориків, філософів, культурологів, які стосуються минулого, теперішнього та майбутнього стану національної ідеї України.

А ось автори бестселера «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства та бідності» пояснюють чинники, які призводять до зникнення чи занепаду націй. Чи впливають на цей процес географія, культура, економіка, політика або кліматичні умови? Чому одні нації мають потенціал і можливість розвитку та розквіту, а інші цього ніяк не можуть досягти? Відповіді ми знайдемо саме в цьому тексті.

Націоналістичні книги — це ті тексти, в яких тема націоналізму наскрізна. «Модерний націоналізм. Шлях до нового суспільства» Віктора Тимченка доступною та зрозумілою мовою розповідає нам про те, що ж таке націоналізм у всіх суспільних сферах. А також про те, як виникла й розвивалася ця ідеологія в Європі та як сьогодні вона трансформується.

«Місія України та національні інтереси в глобалізованому світі: візія націоналістів» – це збірка статей, доповідей і бачень, яка підіймає важливі для України питання: як країні стати важливим суб’єктом міжнародної політики, як глобально протистояти російській агресії, маніпуляціям та імперським намірам.

Політологія, література на політологічну тематику також досліджує і державу, як одну із політичних форм. Чудовий приклад такої літератури — твори Френсіса Фукуями «Витоки політичного порядку. Від прадавніх часів до Французької революції» та «Політичний порядок і політичний занепад. Від промислової революції до глобалізації демократії». У них автор досліджує, як ієрархічна структура влади, підзвітний уряд і верховенство права впливають та формують державу, політичні інститути тощо.

Список найкращих книг з політології не може обійтися без таких імен, як Бжезінський та Гантінґтон. «Велика шахівниця» Збіґнєва Бжезінського — це культова та фундаментальна книжка про геополітику та місце держав, націй на світовій дошці політики. Саме цей текст найкраще пояснює чому одні країни є королями гри, а інші – просто пішаки політики.

«Політичний порядок у мінливих суспільствах» Семюеля Гантінґтона – праця про перехідні суспільства та важливість побудови у них стійких, демократичних та правових інститутів та інституцій. Автор у цій книжці розкриває важливість взаємодії економіки, політики та громадянського сектору для розвитку потужного й міцного суспільства.

Політологія та книжки з цієї тематики не оминають і питань як загальної міжнародної політики, так і тем окремих подій чи суб’єктів геополітичного життя. «Світовий порядок» – це політологічна й історична розвідка Генрі Кіссінджера різних моделей міжнародного порядку та конкуренції між цими моделями. Цей текст також розкриває питання можливості співпраці між державами із різним баченням геополітики; місце та роль у міжнародній політиці недержавних гравців.

Натомість Тімоті Снайдер у своїй книжці «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» всебічно проаналізував політичні та суспільні трансформації трьох держав (України, США, Росії) з 2011 року і виявив, що ідеї можуть бути інструментом як конструктивної політики, так і можливістю досягнення девіантних, руйнівних цілей.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.