Люди Статті Фото

Хаб збирає ветеранів. Як у Києві допомагають адаптуватися після війни (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого року на останньому поверсі столичного телецентру відкрився Veteran Hub – простір для ветеранів АТО та їхніх близьких. Тут 11 неурядових організацій з різних сфер допомагають ветеранам адаптуватися після війни.

Як усе працює, бачив «Репортер».

Фото зі сторінки Veteran Hub у Facebook

Для співпраці й допомоги

Хаб приймає щомісяця приблизно 1500 людей. Ветеранів звично до 60 %, а ще – їхні близькі, родини загиблих, полонених і зник­лих безвісти. Проект реалізовується за участі ГО «Побратими», яка має досвід роботи з ветеранами, та фінансування фонду Олени Пінчук та Віктора Пінчука.

«Далі у планах – відкрити такі центри у 5-7 областях і об’єднати їх єдиною елект­ронною системою, аби ветеран міг отримати допомогу в будь-якій частині України, – розповідає голова правління хабу Івона Костина. – Як тільки відчуємо, що готові виходити у регіони, так і зробимо. Ми відкриті до співпраці, наразі шукаємо й інші ресурси для фінансування. Нині є приблизно 1 600 000 ветеранів з усіх війн, в яких Україна брала участь. З них 359 000 – ветерани російсько-української війни. З одного боку, це не дуже багато. Але варто брати до уваги, що кожен ветеран впливає принаймні на 10 людей зі свого оточення – сім’ї, друзів, колег. Виходить, що майже 3,5 млн людей зазнали впливу війни».

Івона Костина була активною учасницею Революції гідності, її друга вбили на Майдані 20 лютого. «Тоді мені було важко впоратися із втратою. Пізніше друзі з Майдану поїхали на фронт, я почала допомагати їм зі спорядженням, їжею чи будь-якими іншими потребами. Познайомилася з командою «Побратимів», зрозуміла, що ця тема мені близька, а мої навики менеджера можуть бути їм корисними. З часом до нас прийшло розуміння, що для того, аби добре працювати і надавати справді якісні послуги ветеранам, нам потрібен безпечний простір і співпраця з іншими організаціями. Так народилася ідея цього проекту».

Ми не водимо за руку

Івона Костина починає екскурсію хабом з рецепції, яка зустрічає гостей одразу на виході з ліфту.

«Звідси починається попереднє консультування – кожен розповідає, за чим саме прийшов та як йому можуть тут допомогти. Наприклад, це може бути комп’ютер, за яким ви працюватимете над проектом, чи психологічна або юридична підтримка».

У хабі є три таких комп’ютери для гостей. Далі – вхід у лаунж-зону з міні-кухнею, де можна зготувати собі кави, диванами та зоною для обговорень. Люди тут зустрічаються, аби випити кави, проводять час із сім’ями.

Весь хаб пристосований для людей з інвалідністю.

Тут світло, просторо і затишно. Інтер’єр сучасний і зручний. Є навіть невеликий кінотеатр. Івона розповідає, що надихалися досвідом схожих просторів у Європі, де ветерану навіть не обов’язково розмовляти з кимось, аби, наприклад, зготувати собі кави – все у вільному доступі.

«Ми не робимо нічого замість людини, не водимо за руку. Тут ветеран отримує необхідну інформацію та підтримку, але ми не вирішуємо їхні проблеми – вони всі дорослі люди і самі можуть подбати про себе», – говорить Івона.

В кінці коридору розташована кімната для консультацій, де проходить терапія – особиста, у групах до восьми осіб, або будь-яке інше спілкування, що потребує приватності. За словами Івони, це єдина кімната, де немає відеокамер, аби ветерани могли почуватися безпечно. Але поруч про всяк випадок є кімната охорони.

«Це відкритий простір і ми раді всім, окрім людей у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Але такі люди все ж приходять. Ми знаємо, як реагувати, – пояснює Івона Костина. – Усі наші охоронці є ветеранами, бо буде нечесно, якщо цивільні матимуть справу з колишніми військовими. Нашим ветеранам вдається значно швидше вийти на контакт, ніж працівникам держустанов. Бо вони розуміють. І це те, що приходить лише з досвідом війни».

За словами Івони, звично тут водночас перебуває по 20-25 людей. У робочі дні хаб працює з 10.00 до 21.00, а у вихідні – з 11.00 до 18.00.

Найпопулярніші послуги – особиста психологічна підтримка і групова терапія, юридична підтримка – консультації з оформлення паперів, зокрема на соціальні пільги та тренінги з переорієнтації та працевлаш­тування. Є також організація, яка надає ветеранам бізнес-консультації, зокрема допомагає відкрити власну справу та знайти фінансування. Працюють і з дітьми зі сходу – навчають медіаграмотності.

Свій до свого

ГО «Юридична сотня» не лише допомагає ветеранам особисто, а й представляє їхні інтереси в уряді. «Минулого тижня у нас була зустріч з міністром у справах ветеранів Іриною Фріз – близько 150 ветеранів мали можливість поспілкуватися з нею особисто», – говорить Івона Костина.

Одна з ініціатив працює із собаками-терапевтами. Будь-яка з послуг хабу доступна тоді, коли вона потрібна, каже Івона. І це головна відмінність такого підходу – люди самі обирають, коли готові отримати допомогу.

Вікторія Лавринюк, координаторка «Юридичної сотні», каже, відколи переїхали до Veteran Hub, клієнтів побільшало. Якщо раніше надавали лише онлайн-консультації на гарячій лінії за номером 0 800 308 100, то тепер додалися консультації вживу.

«На гарячу лінію ми отримуємо близько 2000 дзвінків на місяць – переважно з питаннями, як отримати УБД, землю, які є пільги на проїзд, про одноразову грошову виплату, – розповідає Вікторія. – Багато дзвінків, що ветеран уже все зробив, але воно не працює. Чи «що робити, якщо заяву не розглядають», «якщо в маршрутку не пускають», «якщо відмовили у виплаті».

Тарас Ковалик, ветеран і працівник хабу – родом з Тернополя. Переїхав до Києва ще сім років тому. Був учасником Революції гідності й після Мадану пішов добровольцем в «Айдар».

З 2015 року приєднався до ГО «Побратими». А коли хаб відкрився, перейшов працювати на посаду кейс-менеджера. Він один із тих, хто зустрічає ветерана на рецепції.

«95 % приходять сюди за простими послугами – чітко знають, що їм треба, – пояснює Тарас. – Якщо людина має комплексний запит – працевлаштування, психологічна консультація, юридична – то я допомагаю збудувати черговість, сам процес, супровід. Можу розпитати і направити до того чи іншого спеціаліста».

Каже, нині здобуває освіту психолога. Коли прийшов з війни, сам отримав психологічну підтримку, побачив, що це працює і потрібно іншим.

Психологічна допомога – одна з послуг, яка сьогодні найбільш популярна в хабі. Тарас каже, кількість тих, хто свідомо приходить за психологічною підтримкою, збільшується. Працює сарафанне радіо, що хаб – це безпечне і дружнє до ветерана місце.

«Я думаю, є відгуки, що «цим людям можна довіряти». Ми працюємо за принципом – «свій до свого по своє». Ветеран може до нас звернутися і його тут не осудять і не плюнуть».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.