Люди Статті

Фрукти на голові, а не в тарілці. Чим годують у франківських школах?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня в Івано-Франківську наробив шуму флешмоб на площі Бастіону.

Місцеві чиновники вирішили встановити рекорд України, зібравши в одному місці найбільшу кількість людей з наголовниками під гаслом «Ми за здорове харчування». Рекорд встановили, але…

Філейкою по рекорду

Незвичним флешмобом і рекордом України в міській раді вирішили відзначити Всесвітній день здорового харчування, а також відкрити тиждень того ж харчування у школах. Ідея насправді була хороша. Адже для дітей, які долучилися до встановлення рекорду, – це справжня подія. Та й хто проти здорового харчування?

Але задум себе не виправдав, бо виглядало воно, м’яко кажучи, незвично. 773 людини, більшість з яких школярі, вийшли на площу в паперових наголовниках із зображенням яблук, винограду, морви, гарбузів, а то і з чистими листками паперу. А найбільше користувачам соцмереж сподобалась куряче філе на головах у діт­лахів. Щоправда, не всі одразу зрозуміли, що то філе, і варіанти були різні.

Про цей флешмоб написали навіть цент­ральні ЗМІ. Тележурналіст Роман Вінтонів, більш відомий як Майкл Щур, у своїй програмі теж не оминув увагою таку подію.

«Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків натягнув собі на голову паперове яблуко і його підтримало 700 людей! Так в Україні з’явився рекорд із найбільшої кількості людей з наголівниками на одній локації. Ніхто не знає, але Марцінківу придумати такий флешмоб допоміг борсук, з яким вони пили каву у одній норі. Ну, а чим надихався творець курячих філе на голові у дітей, лишається тільки здогадуватися», – прокоментував журналіст.

До теми: На Прикарпатті розпочалися масштабні перевірки харчування в усіх школах та садочках

Звісно, міській владі навіть такий піар лише на користь. Прихильники завжди підтримають, а решта від олігархів, і на них зважати гріх.

Місто заплатить більше

За даними департаменту освіти та науки Івано-Франківської міськради, у дитячих садках цьогоріч харчується 9433 дітей. Загальна вартість триразового харчування однієї дитину у дошкільних групах загального типу – 33,30 грн. З них 20 грн платять батьки, а 13.30 виділяють з міського бюджету. В ясельних групах харчування коштує 27 грн: 16 платять батьки, 11 – місто. Крім того, 1889 малюків харчуються виключно за рахунок місцевого бюджету.

У департаменті запевняють: «Для покращення якості харчування фінансування з міського бюджету в цьому році збільшили на 23 %».

До теми: Їжа у школі дорожчає – франківські депутати проголосували за підняття цін на харчування

Якщо говорити цифрами, то у 2018 році харчування дітей у дитсадках обійшлося у 26 098 700 грн: 12 830 000 – з міського бюджету, а 13 818 268 – батьківські внески.

Дітей, які харчуються у шкільних їдальнях, нині є 28 045. З них 6910 (24,6 %) – пільгові категорії. За три роки кількість таких діток збільшилася вдвічі. На їхні сніданки та обіди у 2018 році з міського бюджету виділили 10 535 700 грн.

Діти, які харчуються за власний кошт, платять 15 грн за сніданок і 20 грн за обід.

А чим годують?

У загальноосвітню школу № 3 на Франка «Репортер» потрапив якраз на обід, коли дітей годували салатом з моркви, овочевим супом і пловом. Також давали хліб і компот з яблук.

«Загалом годують смачно, але сьогодні я в школі не обідала, – каже восьмикласниця Вікторія. – Я моркву не їм взагалі, ну, не подобається вона мені. Мама знає і вдома всі страви готує без моркви. А тут і салат з морквою, і плов з морквою, і в супі теж морква плаває».

До теми: Антисанітарія та 13 ящиків тістечок, заборонених до реалізації: у Франківську перевірили харчування у ЗОШ №10

«На сніданок були макарони з курячою відбивною і салат із капусти, – розповідає шестикласник Сергій. – Ніби наївся, але добре б було, аби ще десерт якийсь давали».

У школі № 8, що на вулиці Коломийській, ми потрапили в «гречаний день». І суп був з гречкою, і каша теж гречана. Розбавляв гречку гуляш і салат з помідорів та огірків. Ну і стандартно – хліб, компот.

В школі № 11, що на Лепкого, натрапили на тушкований буряк, овочевий суп і картопляні зрази з м’ясом. Діти запивали це соком.

Загалом враження від меню непогані, але ми так і не знайшли фруктів, які міські чиновники вдягли на голови школярам. Самі ж діти кажуть, що такою їжею їх у школах бавлять зрідка.

«Фрукти? – перепитує десятикласник Сашко. – Фрукти їмо, якщо з дому десь потягнемо або на перерві в магазин зайдемо. Зазвичай кашами всякими годують, супами. Пити дають сік, компот, чай. Цього трохи мало, але рятують шоколадні батончики».

За даними порталу публічних закупівель Prozorro, міський департамент освіти нещодавно оголосив кілька тендерів: на купівлю яловичини (506 950 грн), яловичини та курячого м’яса (886 865 грн), молочних сосисок (190 380 грн). Окремо є тендер «на послуги з організації гарячого харчування учнів закладів загальної середньої освіти» (2 760 225 грн).

З одного боку, добре, що дітей годуватимуть м’ясом, але й фрукти якось би не лише на голову, а?

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.