В Івано-Франківську працює Центр документування та дослідження воєнних злочинів. Його створив історик, професор Прикарпатського університету Сергій Адамович.
Наразі франківські науковці зібрали вже близько 300 свідчень. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів Сергій Адамович, пише Репортер.
За словами професора, науковці збирають свідчення у паперовому форматі, також аудіо та відео розповіді. Усі покази свідків оцифровують. Додатково ще отримали гранд для проведення конференції про воєнні злочини, яку планують зібрати на 2-3 грудня.
До поїздок для збору свідчень історики та юристи залучають психологів. Часто намагаються допомогти вимушеним переселенцям вирішити особисті проблеми.
Пригадую, мене вразив випадок, коли ми зустріли 19-річних дівчину та хлопця, – розповідає Сергій Адамович. – Перша їхня травма: вони виїхали з Костянтинівки і батьки їх прокляли, бо чекають «рускій мір». Через те прокляття батьки не віддали їм документи про закінчення аграрного коледжу. Відповідно, вони не змогли вступити в наш університет, чи інший. Молоді люди нині живуть в кімнаті з переселенцем, який тричі судимий, рецидивіст. З їх слів, він їх ображає, обкрадає. І тут є ряд питань, як допомогти їм. От як вирішити питання з їхніми батьками? Чи що ми можемо зробити, якщо етап реєстрації у виші вже завершений?
Переселенцям роздають листівки з QR-кодами та телефонами, бо не всі готові говорити одразу. Часто люди розкриваються через якийсь час, під час розповіді.
Читайте: Герої чи злочинці. Як на Прикарпатті збирають історії про нереабілітованих
З отриманих розповідей ми помітили певні особливості. От я розумію, що в Маріуполі було чітко поставлене завдання позбавити людей води, – пояснює історик. – Рашисти направлено і навмисно знищували навіть невеликі ємності з водою. Окупанти розуміли, що це омертвить місто. Люди пили воду навіть з калабань на вулиці. Тобто, ці оповіді нам дають певні закономірності у війні.
Більше читайте на сайті Укрінформу.
Comments are closed.