Люди Статті

Франківськ святковий: феєрверки б’ють не в ті голови

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня відкриття головної ялинки як мінімум для однієї людини закінчилося погано – 17-річній дівчині у голову потрапила петарда від святкового феєрверку. Дівчину забрала швидка. За кілька днів виконком знову заборонив використання піротехніки у Франківську. Та чи надовго?

Ялинку засвітили 19 грудня. Пластуни на сцені передали меру Руслану Марцінківу Вифлеємський вогонь. Далі був феєрверк. Судячи з відео, яке зняла на телефон сама потерпіла, коли всі милувалися піротехнічним шоу, пролунав вибух. Дівчина впала. Очевидці розповідають, спершу подумали, що вона просто знепритомніла. Потім побачили кров, викликали швидку. Дівчину госпіталізували до реанімації, а свято під ялинкою продовжилося співами і танцями, пише “Репортер”.

Як згодом повідомили медики, у потерпілої діагностували забій головного мозку, травматичний шок, забої повіки та скроні й ретроградну амнезію – втрату пам’яті про події того вечора. На її одужання знадобиться не менше двох тижнів. Тим часом поліція розпочала кримінальне провадження за статтею 272 Кримінального кодексу – порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, яке карається штрафом до 850 грн, виправними роботами чи обмеженням волі до трьох років. Фірма «Піро-ІФ», яка працювала на святі з піротехнікою, має необхідні ліцензії. А чому установка на 50 пострілів змінила траєкторію руху петарди, розбирається слідство.

Міський голова пообіцяв, що місто оплатить лікування дівчини й виплатить їй матеріальну допомогу.

Студенти Прикарпатського університету, в якому навчається постраждала, провели власне розслідування нещасного випадку і звернулися до мера. Нагадали, що вже четвертий рік військові, волонтери і соціальні служби просять не використовувати феєрверки й петарди. Студенти вимагають покарати того, хто «додумався поставити піротехніку серед натовпу» і не передбачив присутності швидкої на масовому заході.

Волонтерка і дружина атовця Леся Качурова каже, заборонити піротехніку в Івано-Франківську треба вже давно:

«Перш за все, це дуже небезпечно, бо контроль за її продажем і використанням цілком відсутній. Піротехніку продають дітям. Два роки тому в моєму дворі петарда потрапила в обшивку будинку і вона загорілася. А друге – це моральний аспект. Я на власні очі бачила, як атовці інстинктивно пригинаются від петард. Треба мати повагу до військових, внутрішньо переміщених осіб і дітей, які приїхали із зони війни, – їхня психіка особливо крихка. Для чого видавати рішення і потім самому їх порушувати?».

Тим часом мерія обіцяє провести у виконавчому комітеті внутрішнє розслідування. Директорка департаменту культури Надія Загурська та начальник управління надзвичайних ситуацій Ігор Влізло за недотримання правил техніки безпеки під час масових заходів отримають догани. А на останньому засіданні виконкому вкотре прийняли рішення заборонити використання піротехніки на час новорічно-різдвяних свят.

«Мене обурює, чому мої підлеглі не виконують мого ж розпорядження про заборону піротехніки?» – написав мер у Facebook.

І обурило це не лише Марцінківа. Справді, як можна щороку приймати заборони на використання піротехніки і при цьому планувати святкування, закладаючи у кошторис феєрверки й конфетті-шоу?

Слабо віриться, що обурений нині Руслан Марцінків, коли отримував від пластунів Вифлеємський вогонь біля ялинки, не підозрював, що далі тут же буде феєрверк. Усі рішення про проведення міських святкувань – за його підписом. Невже не бачив, що підписує?

Так, піротехнічні послуги на відкритті головної ялинки міста обійшлися бюджету в 10 400грн. Але цим мерія не обме­жилась. У новорічну ніч шоу-програма біля головної ялинки мала відбутися із піротехнікою на 8470 грн. На час фестивалю «Новорічні витребеньки 2018» ще шість тисяч передбачено на конфетті шоу: по 1 тис грн на кожен із шести запланованих заходів. Ці три святкові міські заходи організовуватиме ФОП Галаса Іван Омелянович, який у частині піротехнічного забезпечення укладає договори підряду з «Піро-ІФ». Загалом за організацію свят Галаса має отримати майже 300 тис грн: 89 520 грн – за організацію та проведення культурно-мистецьких заходів до відзначення Дня святого Миколая, 97400 – за послуги з організації і проведення новорічної шоу-програми «Новорічна ніч-2018», 104 тис грн – за організацію фестивалю «Новорічні витребеньки».

У Франківську питання з феєрверками піднімається щороку – як тільки настає період новорічно-різдвяних свят. Перше рішення після початку війни про тимчасову заборону використання салютів, феєрверків та піротехнічних засобів прий­няли ще у 2014 році. І, як виявилося, ця заборона на піротехніку таки діє донині.

Тоді таке рішення прийняли кілька міст України. У Києві воно діятиме до припинення АТО. У Львові спершу прийняли тимчасову заборону, а в грудні 2015 року міськрада скасувала чинність попередньої та ухвалила нову – яка діє дотепер. Згідно з рішенням, з 17 грудня до 15 лютого щороку заборонено використовувати, купувати та продавати шумозвукові піротехнічні засоби. Контролювати виконання ухвали має національна поліція та «муніципальна дружина». У Маріуполі та Харкові теж діють заборони на продаж і використання піротехніки. Схожі заборони приймали у Дніпрі, Чернівцях, Вінниці.

Як пояснила «Репортеру» начальниця відділу контролю управління організаційно-інформаційної роботи та контролю виконкому Мирослава Михаськів, рішення, прийняте у Франківську в 2014-му, – безстрокове, тому не втратить чинності, поки його не відмінять іншим рішенням виконкому. Ті ж рішення виконкому та розпорядження міського голови, які прий­мають щороку, мають припис – на час новорічно-різдвяних свят. Це така собі додаткова вказівка для відділу контролю: доповідати про порушення заборони.

І поки мерія приймає заборони, а потім сама ж їх порушує, днями патрульні спільно з муніципальними вартовими виписали штраф підприємцю за продаж піротехніки без ліцензії. Речник патрульної поліції Франківська Микола Гурак розповідає, що біля ЦУМу, на вулиці Дністровській, виявили одразу два намети з петардами і піротехнікою. Поки одному торговцю виписували штраф у 17 тис грн за продаж піротехніки без ліцензії, інша палатка вже була порожня.

Гурак пояснює: патрульні не мають компетенції забирати товар і для цього вони викликають на місце дільничного або слідчо-оперативну групу, які описують і вилучають піротехніку.

«Покарати за використання піротехніки патрульні не можуть, – хіба проводити профілактичні бесіди, бо в адмінкодексі немає відповідної статті, – говорить Микола Гурак. – Але звертати увагу патрульні будуть точно, бо особовий склад поліції націлений реагувати».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.