Протягом останніх років стрімко розвиваються різноманітні технології і цей розвиток потребує фахівців. Саме тому професія спеціаліста з ІТ є настільки затребуваною.
Які знання потрібні абітурієнту, щоб здобути цей престижний фах, як саме триває навчання та як уже з третього курсу почати працювати в успішній компанії і добре заробляти, “Репортеру” розповів директор компанії Webmil, радник ректора Університету Короля Данила, співзасновник Івано-Франківського ІТ-кластеру, організатор конференцій IT Rally Іван Дячишин.
– Пане Іване, протягом останніх років поняття ІТ – на слуху, власне, що це таке і чому воно настільки популярне?
– ІТ – це абревіатура, яка означає інформаційні технології, тобто будь-які технології, пов’язані з інформацією, з процесами її створення, розповсюдження, обробки, зберігання та передавання. Нині весь світ є керованим інформацією, адже саме вона рухає промисловість. Ми усі знаємо про інтелектуальну власність, про патенти, про різні методи обробки, які призвели до появи комп’ютерів і до збільшення цифрової частки технологій у суспільстві.
З кожним роком інформації стає більше, більшає пристроїв, які дозволяють цією інформацією ділитися, працювати з нею. Тому потрібні й фахівці, які можуть її візуалізувати, зберігати, передавати, вміють розробляти відповідні пристрої – ті ж смартфони чи веб-сайти, що дозволяють розміщувати чи шукати інформацію. З кожним роком Інтернет та зв’язок займають дедалі більшу частину нашого життя, тому ІТ-спеціалісти допомагають ефективніше працювати з інформацією.
Священик, син пароха. Які професії обирала галицька молодь 100 років тому
– Як була заснована ІТ-спеціальність в Університеті Короля Данила?
– Починалося все досить цікаво. У 2012 році ми проводили ІТ-конференцію і вперше провели її в університеті, де змогли зібрати місцевих ІТ-шників. І ми побачили відвідувачів цієї конференції, а вона на той час була досить невеликою – 150-200 учасників, вмотивованих на розвиток, на навчання.
Після знайомства з учасниками заходу Андрій Іванович Луцький загорівся ідеєю почати навчати таких спеціалістів тут, в університеті. Таким чином з літа 2012 року почався процес підготовки до відкриття однієї з ІТ-спеціальностей. Їх насправді є дуже багато, але за потребами місцевої індустрії ми визначили для себе напрямок «Програмна інженерія».
Протягом року тривала підготовка документів і підбір кадрів для ліцензування бакалаврату спеціальності. Це був дуже цікавий експеримент – відкривати кафедру, базуючись на потребах ринку, на запитах ІТ-компаній. Стартували, базуючись на потужній складовій викладання – практикумах від фахівців, які реально працюють в ІТ-компаніях.
– Чи багато було охочих здобувати таку освіту тоді та чи багато їх сьогодні?
– Коли відкрили спеціальність, у нас перший набір був – один студент, і це для нас стало цікавим уроком, адже університет – приватний. Ми знали: єдине, в чому ми можемо конкурувати з безкоштовною освітою, це надання якісної освіти і гарантованого працевлаштування за фахом. Окрім того, що викладання у нас велося фахівцями з ІТ-компаній, ми ще й тісно працювали із компаніями з точки зору максимальної адаптації навчальних програм та підсилення тих знань і навичок, що дозволятимуть людям працевлаштовуватися з мінімальними затратами часу й зусиль. На сьогодні у нас на цій спеціальності вчаться близько 300 студентів.
– Ви сказали, що ваші випускники гарантовано працевлаштовані. Де вони знаходять роботу, в яких компаніях?
– Тут ми зіткнулися з тим, що, починаючи з третього курсу, кращих студентів забирають до себе на роботу ІТ-компанії. Коли працівник такої компанії викладає в нас, він бачить студентів з хорошим потенціалом і запрошує їх на роботу. Рішення запросити викладачів-практиків виявилося дуже корисним.
Адвокатська доба. Чому в Галичині було найбільше юристів серед провінцій Австро-Угорщини
Окрім того, в університеті регулярно відбуваються конференції IT Rally, які також допомагають студентам комунікувати з представниками ІТ-компаній. Щороку цей зв’язок стає міцнішим і більш взаємокорисним.
– Стартує вступна кампанія. Яким є ваш потенційний абітурієнт? Які знання йому потрібні для старту?
– У нас діє набір на дві спеціальності «Програмна інженерія» і «Комп’ютерна інженерія». Вони є технічними, тобто у людей має бути непогана математична підготовка. Знання фізики, технічних дисциплін дають більше розуміння структурованості в розвитку ІТ-шника. Дуже потрібним є знання іноземної мови, адже ІТ-технології розвиваються шаленими темпами і всі описи, стандарти, правила, методики є англомовними. Якщо хочеш швидко розвиватися, потрібно дізнаватися нову інформацію, а вона – англійською мовою. Ще одна важлива риса – цілеспрямованість. Якщо людина вміє поставити собі мету і хоче досягнути її, вона може стати затребуваним спеціалістом з ІТ.
– Що ще, крім освіти, отримують студенти під час навчання в Університеті Короля Данила? Тобто, чому навчання саме в цьому навчальному закладі є цікавим для них?
– Ми надаємо молоді не лише освіту, в нас тут ціла екосистема: співпраця бізнесу, освіти, науки, різноманітні соціальні ініціативи, організація подій і для школярів, і для студентів, для фахівців, відкриття лабораторій, відкриття науково-дослідницьких ініціатив. Одна з останніх: на базі факультету інформаційних технологій Університету Короля Данила, за сприяння партнерів, була відкрита лабораторія IoT (Internet of Things – інтернету речей), призначена для навчання студентів. Також сюди можуть приходити працівники ІТ-компаній, проводити свої експерименти спільно з студентами.
Нещодавно в нас проходили перегони робоавтомобілів «RoboSprint», де старшокласники з Івано-Франківської області визначали, хто з них більш вправний програміст, шляхом програмування робота-автомобіля та випускання його на трасу.
У кадети йдуть лямпарти. Військових у Галичині не любили – аж до Першої світової
Ініціатив дуже багато і приємно, що компанії приходять з різними ідеями, їм цікаво, щоб студенти здобули нові навички, не передбачені навчальними програмами, але яких потребує ринок, а ми намагаємося своєчасно реагувати на потреби ринку.
Ще один цікавий момент – свого часу ректор Університету Короля Данила запропонував цікаву посаду – «Керівник проєктів Університету». Це людина, яка займається переважно неосвітньою складовою навчального процесу. Мова про тісну комунікацію з компаніями, ІТ-кластерами, громадськими та грантовими організаціями, побудова спільних науково-дослідницьких робіт. Протягом останніх років цим дуже успішно займається Василь Боднарук. Він відкриває нові можливості – як для навчання студентів, так і для розвитку університету як бізнес-структури, допомагаючи студентам-старшокурсникам заробляти гроші власними знаннями.
На правах реклами
Comments are closed.