Люди Фото

Барбекю у дворі: як франківців знайомили з кураторами фестивалю «Сеанс Міського Сканування» (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У четвер, 4 травня, у дворику на Шевченка, 3 в Іванно-Франківську пройшла зустріч з кураторською групою фестивалю «Сеанс Міського Сканування». У дворику куратори, організатори фесту й мешканці міста поговорили про ідею фестивалю, разом їли барбекю та разом мокли під дощем.

«Сеанс Міського Сканування» — міждисциплінарний фестиваль, що пройде в Івано-Франківську з 12 по 20 серпня. Як говорить його організатор, Анна Пашинська, “це фестиваль про місто, як про фізичний простір, так і про взаємодію містян з простором”.

“Це таке дуже широке дослідження міста, — говорить Анна. — До нас приїхали понад 20 кураторів — людей з абсолютно різними вміннями, талантами і можливостями. Це артисти візуального мистецтва, архітектори, урбаністи, соціологи. Це не чисто архітектурний чи урбаністичний фестиваль. Він міждисциплінарний. Таким чином ми хочемо зробити більш широке дослідження міста”. 

На Шевченка, 3 запросили всіх охочих – познайомитись з кураторами, порадити їм щось з локальної точки зору, висловити свої думки, їдеї  — що люблять, а що недолюблюють в Івано-Франківську.

Нині в місті проходить попередня стадія фестивалю — дослідницька, коли куратори та лідери локацій визначаються з темами воркшопів та місцем їх втілення, які проведуть у серпні.

“Наші гості не тільки спеціалізуються на різних речах, але й представляють різні країни і навіть континенти: до нас приїхали з Америки, Австрії, Німеччини, Іспанії, Угорщини, Греції, багато представників України: Івано-Франківська, Чернівців, Кам’янця-Подільського, Львова, Харкова, Києва, – говорить Пашинська. – У всього нашого фестивалю є куратори — це тандем METASITU, Ліва і Едуардо, яких ми знаємо ще з часів архітектурної школи CANactions. Вони займаються дослідженням взаємодії людей з міськими просторами зокрема”.

Олександр Шевченко, організатор «Сканування…», додає:

“Ми хочемо вийти за рамки звичної тусовки, яка зазвичай реагує на заклик приєднатись до процесу, розширити коло активних людей, залучити більш ширшу аудиторію до спільної роботи. Особливість нашого фестивалю в тому, що ми можемо підняти певні міські проблеми і намагатись вирішити їх, не будучи при цьому, скажімо, міською адміністрацією. Тобто знаходити проблему і вирішувати її точково. Ми б не хотіли, щоб це був просто якийсь перформанс чи проведення часу в розмовах, а щоб фестиваль мав якесь реальне втілення і результати”.

METASITU, куратори «Сеансу Міського Сканування»:

“Багато урбаністичних рішень базуються на міфах. Через всі наші воркшопи, що будуть проводитись в серпні, ми спробуємо змінити старі чи створити нові рольові моделі, нові міські міфи, – кажуть куратори.- Найважливіша мета цього фестивалю — дати містянам зрозуміти, що вирішення ситуацій зазвичай знаходяться довкола нас. Ми спробуємо змінити кут зору на проблеми”.

Тема фестивалю — рольові моделі. За словами кураторів, в українському контексті прийнято шукати рішення поза межами країни, запозичувати західні практики.

“Хоча насправді Україна зараз нам, тим, хто дивиться на неї ззовні, нагадує велику урбаністичну лабораторію. Це ви навпаки можете створювати власні рольові моделі і експортувати їх закордон, а не навпаки. Просто чомусь українці цього не помічають”, – говорять METASITU.

Роман Сах та Костянтин Кучабський – із Києва, вони представляють архітектурну студію Formografia:

“Останні роки ми активно займаємось публічними просторами, зокрема, публічними просторами на Сході України. Зараз ми в процесі пошуку проблеми і простору, над яким ми будемо працювати в Івано-Франківську. Але точно знаємо, що хочемо створити щось фізичне разом з вами. Сподіваємось, ви нам допоможете у пошуку такого простору. Для прикладу, ми пригледіли декілька локацій, одна з них — міське озеро. Ми не хочемо будувати щось монументальне, але якимись маленькими інтервенціями активізувати певну локацію, змінити її функціональне призначення, змінити процеси, які там відбуваються. Ми відкрити до обговорень”.

Сергій Погребиський, художник, киянин:

“У Франківську в серпні я б хотів зробити щось на кшталт арт-резиденції, яка б працювала протягом фестивалю. Хотів би втілити її в якомусь приміщенні, за яким можна було б слідкувати онлайн. На такій локації працюватимуть 5-7 художників. І резиденція таким чином стала живим організмом. Впродовж всіх днів фестивалю художники працюватимуть на заданій території. Далі — зберемо відеоматеріали з цього тижня і зробимо сукупний ролик з пришвидшеним відеорядом — так ми би прослідкували ритміку арт-резиденції, рухів, які відбувались в цей період. Це тільки частина задуму”.

Дмитро Ісаєв і Ана Доброва з Києва, але останні декілька років живуть і працюють у Відні:

“Якщо узагальнювати, ми хочемо дослідити як погода, як явище, надиктовує наше сприйняття та поведінку у публічних просторах міста. Хочемо спростувати деякі погодні міфи — наприклад, коли холодно на вулиці чи дощ, ми воліємо лишатись вдома чи сидіти у теплих кафе. Наразі це дуже широка тема. Зараз ми спробуємо знайти потенціальні місця для нашої роботи у серпні. І ми були б вдячні, якби почули якісь спостереження від вас — де вам комфортно чи навпаки дискомфортно у Франківську за тої чи іншої погоди. Тема може, на перший погляд, здатись банальною, та це невід’ємна частина вашого і нашого життя, і життя міста. Під кінець нашого воркшопу ми б хотіли отримати фізичну репрезентацію якогось об’єкта, який допоможе по-іншому поглянути чи користуватись тим чи іншим місцем, або покаже, що під час зміни погодних умов ми цим місцем можемо користуватись по-різному”.

Anna Balázs  з Угорщини досліджує Україну та те, як змінюються міста під час та після війни на Донбасі:

“Я знаю, що Україна зараз проходить етап декомунізації і те, як ці процеси відбуваються на Сході, дуже відрізняються від того, як вони проходять на Заході України, оскільки тут вплив Радянського Союзу і комунізму був інакшим. Тому я хочу дослідити те, як у Франківську проходить декомунізація, який вплив має радянське минуле на ваше місто”.

Марта і Франческо з Італії:

— Протягом останніх років у Вероні ми працювали над тим, щоб створити «колективний сад». Протягом фестивалю у серпні ми хочемо поділитись з вами цим досвідом і створити у Франківську щось подібне.

Seila Fernandez Arconada з Іспанії:

“На фестивалі я працюватиму над створенням маппінгу, креативний маппуванням. Це такий процес роботи із локацією за допомогою карт різних часів та участю містян. Моя мета — розкрити глибший зміст місцевості”

Валерія Агафонова і Богдан Волинський, архітектори з Харкова:

“У Франківську ми б хотіли дослідити межу між тим, що ми називаємо «архітектурою» і тим, що «архітектурою» ми вже не звемо. Знайти те, що знаходиться поміж першим і другим. Тема фестивалю «Рольові моделі» — тобто щось таке, до чого ми вже звикли, тому у Франківську ми зацікавились темою ринків. Це місце має різні асоціації — комусь воно здається брудним, а для інших це місто знайомств і обміну ідеями”.

Яна Шпачинська і Міша Якимчук, музиканти з Кам’янця-Подільського:

“Як музикантам, нам цікаві місця для концертів. Особливо такі, які не є першочергово створеними для цього. Ми хочемо знайти таке місце в Івано-Франківську. Це обов’язково має бути місце з незвичною акустикою. І ми обов’язково хочемо запросити вас разом з нами розкрити цю акустику — взяти участь у такій собі спільній музичній акції. Ті, хто приходить слухати, як грають інші люди, зазвичай мають одну роль — пасивну. А ми б хотіли знайти такий простір, в якому б кожен, хто прийшов слухати міг би стати й тим, хто грає — виконавцем. Ми запрошуємо всіх, хто захоплюється звуком і знає цікаві місця в Івано-Франківську до співпраці і пошуку такої незвичайної локації. Це буде своєрідне дослідження акустики міста”.

Наталка Довга, фотограф:

“Разом з подругою з Польщі ми повернемось до Франківська у серпні, щоб досліджувати тут невживані території — будинки, сквери, будь-що, що раніше мало якесь функціональне призначення, але з часом його втратило і не набуло нового. Тому ми б хотіли надати життя такому «втраченому» місцю”. 

Протягом фестивалю також буде проводитись міжнародний україно-німецький проект, який передбачає створення групи з 10 німецьких та 10 українських учасників, які будуть досліджувати постіндустріальні території. У випадку Івано-Франківська, мова про «Промприлад». Спочатку проекту група відвідає Німеччину — для вивчення аналогічної території в Берліні, а згодом всі учасники приїдуть на етап до Івано-Франківська.

Фестиваль є проектом платформи «Тепле Місто», проводиться за підтримки проекту DREAMactions (створений CANactions та WNISEF для сприяння реалізації практичних міських проектів на території України), Фонду ім. Гайнріха Бьолля та громадського ресторану Urban Space 100.

Більше про фестиваль читайте у матеріалі Урбаністи на низькому старті: про три проекти, які планують реалізувати в публічному просторі Франківська

або на сторінці заходу в мережі Фейсбук Сеанс Міського Сканування / City Scanning Session

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.