У четвер, 26 вересня, в Івано-Франківську презентували тактильний арт-каталог «Побачити скарби разом!». У ньому є 24 мистецькі твори, надруковані способом, завдяки якому незрячі зможуть їх «побачити». Проєкт втілила ГО “Громадська ініціатива Галичини” за підтримки Українського культурного фонду.
Під час розробки каталогу автори консультувалися з незрячими та слабозорими людьми, пише Репортер.
Люди з порушеннями зору розповідали, наскільки це важливо. Для них це нове вікно, нові можливості, – каже один з авторів проєкту, художник-реставратор Валерій Твердохліб. – Ми, люди, які не мають цих проблем, часто не розуміємо, наскільки це важливо. Це каталог сакральної колекції франківського краєзнавчого музею. Тут найкращі зразки галицького іконопису. Ми хотіли цю важливу колекцію показати й людям, які погано бачать. Усі ікони мають дуже цікаву історію. Завдяки аудіодискрипції ці історії можна почути.
Читайте: Про війну і не тільки. У Франківську відкрили виставку картин Валерія Твердохліба (ФОТО)
Арт-каталог містить анотації, надруковані шрифтом Брайля, а аудіосупровід записаний голосом акторки Ірми Вітовської-Ванци.
У рамках проєкту проводили зустріч у Калуші з людьми з вадами зору. У процесі зустрічі виявили, що доповнити, а що забрати, – розповідає Анатолій Кучміль, голова Івано-Франківської обласної організації УТОС. – Передати зображення рельєфно – дуже важко. Треба було звернути увагу на висоту, деталізацію зображення. У результаті вийшов прекрасний альбом, який є потребою для людей з вадами зору.
Читайте: Побачити дотиком. Як у Прикарпатському університеті долучають незрячих людей до мистецтва
Упорядниками тифлоальбому є Валерій Твердохліб та доцентка кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського університету Надія Бабій. На кафедрі вже давно працюють над можливостями залучити до мистецтва людей з інвалідністю. Робота над каталогом була нелегкою, зауважує Надія Бабій.
Для видавництва «Місто НВ» це була перша така робота. Ніхто не очікував, що вона буде такою складною, бо папір забирав лак. Доводилося наносити сім шарів, – говорить Надія Бабій. – Також каталог доповнений моєю науковою публікацією, де описаний процес нашої роботи. За її допомоги будь-хто, хто робитиме схожий проєкт, зможе скористатися нашим досвідом.
Загалом надрукували 50 примірників арт-каталогу. Їх роздадуть по громадах, спеціалізованих бібліотеках та у спеціалізовані навчальних заклади.
«Побачити скарби разом!» – це черговий етап проєкту Валерія Твердохліба «Врятуймо скарби разом», якому цьогоріч виповниться 15 років.
Comments are closed.