Культура

Люди й міфи. У Франківську відбулась розмова з польським журналістом Павелом Решкою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У четвер, 20 лютого, в інноваційному центрі «Промприлад» відбулась публічна розмова з польським журналістом та письменником Павелом Решкою. Модерував зустріч письменник Юрій Андрухович. Головна тема дискусії – «Ілюзії та реальність: Польща, Україна і деконструкція міфів про росію».

Перед початком учасники вшанували хвилиною мовчання полеглих захисників та захисниць України, пише Репортер.

Люди й міфи. У Франківську відбулась розмова з польським журналістом Павелом Решкою

Павел Решка — польський журналіст, репортер, розслідувач і воєнний кореспондент. Побував у гарячих точках Афганістану, Руанди та Косово.

За його словами, повномасштабне вторгнення росії та події 2022 року кардинально змінили його ставлення до країни-агресора.

Читайте: «Я люблю свою роботу»: Роман Луцький презентував у Франківську фільм «Під вулканом»

У Франківську відбулась розмова з польським журналістом Павелом Решкою

Я зрозумів, що таке російське суспільство, і дуже розчарувався. Особливо в тих, кого вважав друзями. Я бачив, що відбувалося в Бучі. Після цього я сидів у пустій хаті в Києві. За вікном були вибухи, сирени, а у мене на куртці ще залишився запах мертвих тіл. Саме тоді я все усвідомив, – каже Павел Решка.

Його книжка «Столик з видом на Кремль» вийшла друком у видавництві «Човен» минулого року.

Книга справила на мене дуже сильне враження, – каже Юрій Андрухович, який познайомився з роботами Решки нещодавно. – Я побачив епізоди теперішньої війни з погляду іноземця. Важливо розгледіти звʼязок між подіями та зрозуміти, що ця війна визрівала роками.

На початку повномасштабного вторгнення Павел звʼязався із колишнім другом з росії. Розповідав про всі події в Україні, на що у відповідь почув: «Не все так однозначно». Таким чином їхня дружба скасувалась одним реченням, каже Павел Решка.

Перед тим він кілька років працював у росії як журналіст. Розповідає, чим більше там перебував, тим сильніше відчував вплив пропаганди.

Читайте: Благодійний аукціон франківських художників зібрав майже 150 тисяч (ФОТО)

Там вже все перетворилося на глобальну, тотальну пропаганду. Якщо є якісь вільні медіа, то точно не в росії. Коли ти живеш у вільній країні, то відчуваєш себе індивідуальністю, а там ти не особистість, ти – частинка системи, – каже польський журналіст.

До дискусії приєднався і літературний критик Олександр Бойченко, який переклав книгу Павела Решки «Столик з видом на Кремль». Він вважає, що перш за все ця книга – про розчарування.

Павел був людиною, яка бачила в росії щось хороше. І тому це книжка про його розчарування. Цю книгу можна було назвати «Втрачені ілюзії». Він розчарувався в людях, які мали б бодай на рівні друзів реагувати по-людськи, – каже Олександр Бойченко.

Зустріч з Павелом Решкою – це вже десята подія, яку програма промоції читання «Текстура» організовує в рамках другого сезону лекцій «Культурні досвіди на шляху війни».

Комунікація з Павелом зайняла близько двох місяців, щоб просто зрозуміти, коли саме ми зможемо організувати його приїзд у Франківськ. Приїхав він разом з другом фотографом. Після нашої події вони їдуть у Львів, Чернівці й на Схід. Будуть документувати події та писати статті, – каже креативна менеджерка «Текстури» Ярина Микитин.

«Текстура» — це програма з промоції читання, яку реалізує платформа «Тепле місто». Події лекторію відбуваються за підтримки благодійної організації Renovabis.

Авторка: Ілона Салій

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.