Культура

Лицар української музики Олександр Козаренко: пам’яті композитора

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

24 серпня 2023 року свій 60-річний ювілей міг би святкувати український композитор Олександр Козаренко. Музикант, викладач, доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, лауреат багатьох конкурсів і премій помер у Франківську 21 березня після важкої хвороби. Йому було 59 років.

Народився майбутній композитор у Коломиї. Його батько був інженером, а мати – вчителькою початкових класів. У школі хлопець любив займатися на фортепіано.

Десь приблизно у сьомому класі, − пригадував Олександр Козаренко, – я вперше спробував, займатися, не відходячи від інструменту, вісім годин. Але тато, йдучи на роботу, бачив, що я вже займаюся, а, повернувшись з роботи, − що я ще займаюся, насварив мене. Він переживав, що зруйную собі здоров’я.

Олександр Козаренко закінчив Коломийську музичну школу у 1978 році. Потім – Львівське музичне училище (по класу фортепіано у Є. Агроскіної). Далі вступив до Київської консерваторії, яку закінчив як піаніст (у класі В. Воробйова), композитор (у класі М. Скорика) і музикознавець (у класі І. Ляшенка). Під впливом викладачів сформувалися творчі наставлення митця, його художні вияви до піанізму та постійна увага до української фортепіанної музики.

Справжню популярність він отримав з початком 1990-х.

Адже саме тоді митці відчули свободу творчого виявлення, якої не було в радянський час. Тому молода генерація мала беззаперечну перевагу, оскільки більшість із них «уже не була чи майже не була скута старими догмами тоталітарного диктату».

Читайте: Коломийська філармонія носитиме ім’я Олександра Козаренка

Великий вплив на творчість Олександра Козаренка мав театр. Певний час він навіть завідував музичною частиною відродженого Коломийського драмтеатру. Надалі – співпрацював із багатьма театрами України, для яких написав музику до понад 50 вистав.

Ключове значення у формуванні творчого світогляду митця відіграли Коломия, Львів та Київ. Ще у студентські роки Козаренко заявив про себе насамперед як піаніст. І саме відтоді він вів активну концертну діяльність, виступаючи як в Україні, так і за кордоном.

Окрему увагу приділяв виконанню фортепіанних творів Миколи Лисенка та української музики ХХ століття.

Як композитор Козаренко писав у різних жанрах і стилях.

Його твори емоційні, колоритні й неординарні. У них композитор трансформує гуцульські фольклорні інтонації та моделі українського бароко, поєднуючи їх з гостро-експресивними засобами сучасних гармонії та оркестру.

Його твори входять до репертуару провідних колективів та виконавців України, звучать у багатьох країнах світу. Найвідомішими серед них є: «Ірмологіон» для струнних, фортепіанний цикл «Писанки», «Чакону» для симфонічного оркестру, «Сoncerto Ruteno» для камерного ансамблю, балет «Дон-Жуан з Коломиї», «Літургія св. Іоанна Златоуста» для мішаного хору та багато іншого.

Важливою ділянкою творчості митця також була його музикознавча діяльність. Особливу увагу він приділяв проблемам української національної характерності в музиці, що відобразилося у його праці «Феномен української національної музичної мови».

Помер композитор у віці 59 років у Івано-Франківській лікарні через ускладнення від дифузної ковідної пневмонії. У 2023 році Коломийській філармонії офіційно присвоєно ім’я Олександра Козаренка.

Автор: Олексій Мировський

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.