Історія

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1878-1880 років

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Пропонуємо дізнатися про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1878-1880 роках.

1878 На території села Княгинин Мендель Вайнгартен заснував фабрику пресованих дріжджів і спирту. Тоді збудували перший корпус фабрики, де працювали 25 робітників. В 1890 році фабрика перейшла у власність Філіпа й Бабетти Ліберман.

1878 Міністерство внутрішніх справ придбало у магістрату велику ділянку під будівництво нової в’язниці на південно-східній околиці міста, де колись був дубовий ліс, що мав народну назву «Діброва».

1878 У червні греко-католицьке братство імені Святого Миколая придбало на вулиці Середній (тепер Чорновола, 9) будинок з садибою для розміщення тут однойменної учнівської бурси, заснованої 1877 року. Це була перша в місті бурса, де безкоштовно утримувалось 30-40 дітей бідних батьків, переважно селян.

1878 У головному будинку бурси Святого Миколая відкрилась так звана «Руська крамниця», яка дала початок відомій пізніше «Народній торгівлі».

1878 Для проживання іногородніх польських дітей, які навчались у різних закладах, у місті відкрили другу бурсу — імені Крашевського (будинок не зберігся).

1879 У Станиславові відкрили першу господарсько-промислову виставку, на якій були представлені твори різьбяра Юрія Шкрібляка та інших майстрів Гуцульщини і Покуття.

1879 1 жовтня вийшов перший в історії міста український журнал-двотижневик «Господарь і Промишленникъ». Видавець і редактор — Аполлон Ничай (1841-1918). Редакція розміщувалась у будинку бурси Святого Миколая на вулиці Середній (Чорновола, 9).

1880 На вулиці Широкій (Січових Стрільців, 24) адвокат, доктор права Розенберг спорудив будинок, який постійно здавали під різні заклади та громадські організації. Саме тут пізніше Франко читав свою поему «Мойсей».

1880 Вийшов перший номер літературно-наукового часопису «Денниця», який редагував письменник, викладач польської гімназії Іван Верхратський. Друкувався часопис у друкарні Івана Данкевича на Липовій (Шевченка, 3).

1880 У червні до Станиславова вперше прибув Іван Франко. Його етапом везли з Коломиї до Нагуєвичів. Ночував Франко за одною версією — у заґратованому приміщенні першого поверху будинку на вулиці Галицькій, 7, за іншою — у підвалі Ратуші. Ранком з вокзалу його повезли до Нагуєвичів.

Архів публікацій.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.