Історія

У катедрі знайшли древній камінь

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулої п’ятниці, 14 грудня, в Івано-Франківську провели круглий стіл «Наріжний камінь — основи християнської духов­ності Станиславова XVII століття». На ньому були присутні духовенство, науковці та краєзнавці Прикарпаття. Причиною довгих дискусій став камінь з невідомим написом, який знайшли у травні під престолом катедри.

Науковці припустили, що цей камінь з першої української церкви в Івано-Франківську. Кам’яна таблиця 50х70 см, вагою 50 кг і є тому оригінальним документом, адже там фігурує 1670 рік.

Перша інформація про цей камінь була розміщена у 1895 році у газеті «Кур’єр Станиславівський». Там йшлося про те, що його знайшли під час копання фундаменту під божницю, де стояла «давніше руська церква Воведенська». І лише у 2012 році науковцям вдалося розшифрувати той первісний напис.

Керівник відділу археології Івано-Франківського краєзнавчого музею Марія Улянко зачитала розшифрований текст: «Во ім’я Отця і Сина і святого Духа. Амінь. Создайся храм цей Воскресенія Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа і Воведенія Пресвятої Богородиці і Приснодіви Марії року 1670, місяця мая, дня четвертого. Старанням і накладом братства тої ж церкви, міщан Станіславовських і інших многих пожертв людей. Їмжи да буди милостим здовоздатим во день праведного суда свойого. Амінь».

Також на камені перераховано імена жертводавців-чоловіків. Цікаво, що жінки записані окремо.

Після досліджень, камінь вмонтують на місце. Можливо, зроб­лять копії.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.