Історія

Секунди з життя Станиславова

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Досі найстарішим відео, на якому зафіксоване наше місто, вважалася хроніка вступу Червоної армії, датована липнем 1944 року. Нещодавно хронологічні межі відсунулись.

У неділю, 12 січня, у Центрі польської культури та європейського діалогу, що на Січових Стрільців, 56, відбулася презентація довоєнного кіножурналу, один з сюжетів якого присвячений Станиславову.

Краєзнавець Роман Чорненький знайшов згадку, що працівники Польської Агенції Телеграфічної (P. A. T.) відзняли урочистості коронації ікони Станиславівської Матері Божої Ласкавої, що відбулися 30 травня 1937 року.

Його колега, науковець Петро Гаврилишин опрацював фонди Національного кіноархіву Польщі та виявив кіножурнал.

«У варшавській фільмотеці немає каталогу із прив’язкою до географічних назв, – каже Гаврилишин, – тому шукати було дуже важко. Журнал, який я знайшов, містить угорські титри. Напевно, він призначався до показу в Угорщині – союзниці Польщі. Велике щастя, що цей матеріал зберігся. У часи Другої світової війни Варшава була цілковито зруйнована, безліч цікавих кінострічок просто загинуло».

Кіножурнал охоплює період 1935-1939 років. Сюжети різні: прийняття польської конституції 1935 року, візит до Варшави міністра пропаганди Німеччини Геббельса, окупація угорськими військами Карпатської України у березні 1939 року та інші.

Та найцікавіше саме для франківців починається після титру: «Марійське свято. Еліта нашого духовенства і тисячі вір­них взяли участь у коронації станиславівського образу Діви Марії». Сюжет невеличкий і триває лише 38 секунд. На старих кадрах можна побачити урочисту процесію біля вірменського храму, колони дівчат у національному польському вбранні та церемонію коронації.

Скоріш за все, цей фрагмент є частиною фільму, повністю присвяченого цій видатній події. Отже, пошуки варто продовжити.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.