У радянській Конституції писало, що громадянин має право на відпочинок. Найбільшим курортом Прикарпаття була Яремча, куди їхали з усього СРСР. Для більшої популяризації курорту в Києві видали цикл кольорових поштівок. Усі вони зроблені з фотографій Танфеля Бакмана. Минулого номера ми давали його Станіслав, цього разу – Яремча, пише “Репортер”.
Перша поштівка серії називається «В’їзд у місто». Логічно припустити, що Бакман їхав зі Станіслава і в’їжджав з боку Дори. До речі, і Дора, і Ямна тоді були окремими селами. Однак рельєф місцевості і залізничний насип з кам’яної кладкою ліворуч підказують іншу локацію – це ділянка дороги перед мостом через Прут, який ховається за поворотом. Отже, фотограф в’їжджав з боку Ямни.
Читайте: Івано-Франківська ще не було. В об’єктиві Танфеля Бакмана – Станіслав (ФОТО)
Путівник по Станіславській області за 1957 рік небагатослівний. «Яремча – кліматичний курорт у Карпатах, у долині ріки Прут, на висоті 550 метрів над рівнем моря».
А який же курорт без ресторану? Тому наступне фото демонструє нам знаменитий ресторан «Гуцульщина», який є найдавнішим у Карпатах. Його автор відомий – архітектор Іван Бондарук, а ось із датою побудови є певні розбіжності. Точно знаємо, що проект датований 1956 роком. Поштівка, на який ресторан виглядає як нова копійка, вийшла у червні 1959-го, але навколо – осінній пейзаж. Скоріш за все, «Гуцульщину» відкрили роком раніше.
Від ресторану пару кроків до водоспаду Пробій. Його утворює мальовнича річка Прут, що надихнула не одного фотографа. Бакман теж не втримався. Знаменитого бетонного моста над водоспадом ще нема – його збудують у наступному десятилітті. Щоправда, був інший, дерев’яний міст, але виглядав він досить примітивно, і Танфель Бакман його не зафіксував. А шкода.
За автомобільним мостом через ріку починалась курортна зона. Сьогодні обабіч дороги стоять корпуси санаторію «Прикарпатський». Краєзнавець Світлана Флис каже, що за Польщі то були окремі вілли, які совіти націоналізували й передали санаторно-курортному управлінню. Невдовзі створили санаторій «Яремче» із двома дитячими та одним дорослим корпусами. Туди направляли людей із легеневими хворобами – астмою, бронхітом, затяжними застудами. Діти лікувалися лише влітку, а дорослі – цілий рік. І хоча поштівка підписана як «Санаторій № 1», це лише окремий корпус отого «Яремче», який розташовувався у глибині парку, неподалік Прута.
Читайте: Хто такі косиловці? Музей підпільної церкви в Яремче вражає тихою мужністю священиків (ФОТО)
У 2012-му блогер Cinnamon Bullet прогулявся периферією санаторію і виставив у мережу фото напівзруйнованих будинків, що заростають кущами. На одному з них вгадуються руїни корпусу № 1.
На території здравниці стояли численні паркові скульптури піонерів, комсомольців, сталеварів, навіть бюст Миколи Гоголя. До нас дійшли не всі. Наприклад, оцей хлоп з поштівки. Він символізував нелегку працю лісоруба і стояв біля літнього театру.
Якщо їхати з Франківська, то з лівого боку, торцем до дороги, можна побачити ще один дерев’яний корпус, збудований у 1935 році . Але сьогодні він виглядає значно гірше, ніж на фото Танфеля Бакмана – у споруді ніхто не живе, вікна забиті дошками. У жовтні 2009-го будинок горів. Вогонь виник на горищі, пожежні три години боролись з вогнем, але перемогли. Діти були на навчанні, тож ніхто не постраждав. Пройшло дев’ять років, але керівництво санаторію будівлю так і не відновило. Не хотілося б, щоб його чекала сумна доля корпусу № 1.
Завершує яремчанську серію поштівка із видом «Дитячого санаторію № 4». У тридцятих роках там розміщувався пансіонат Majestic (Величний). Це був один із найдорожчих закладів курорту, в якому влаштовували пишні бали. Не дивно, що під час війни там влаштували санаторій для гестапівців, які цінували комфорт.
Читайте: Яремче. Де опришки випили фатальну каву (ФОТО)
За радянщини в будинку відкрили обласний дитячий санаторій «Сніжинка», який досі працює. З його сайту довідаємось, що там восьмимісні кімнати, п’ятиразове харчування і зручності на поверсі.
Далі буде.
Comments are closed.