Історія

Науковці виступають проти відбудови Успенського собору в Крилосі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Українські науковці, учасники ХІV Міжнародної наукової конференції «Археологія заходу України», делеговані науковими центрами п’яти європейських держав, висловили протест з приводу відбудови у селі Крилос Галицького району Івано-Франківської області літописного давньоруського кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці (ХІІ ст.), зазначає RISU

Давньоруський собор у Крилосі мають намір відбудувати чиновники Івано-Франківської ОДА та Галицької райадміністрації і райради.

Учасники Міжнародної наукової конференції – фахівці з археології, архітектури, мистецтвознавства та історії наголошують, що будь-які спроби відбудовувати цей собор категорично неприпустимі через низку причин:

– проведені історико-архітектурні дослідження не дають достатньої інформації для відтворення цієї пам’ятки в натурному вигляді.

– відбудовувати собор не можна і з ансамблевих причин, оскільки це може викликати спотворення оточуючого історико-архітектурного ансамблю.

– також не можна цього робити і з технічних причин. Адже, внаслідок першої спроби «відбудови» літописного св. Успенського собору в селі Крилос у 1999 р. і внаслідок нереалізації проекту консервації (НЗ «Давній Галич»), рештки фундаментів собору сильно ушкоджені і потребують захисту.

«Резюмуючи викладене, настоюємо: необхідно припинити будь-які спроби незаконної (з огляду на міжнародне і українське пам’яткоохоронне законодавство) відбудови давньоруського кафедрального собору ХІІ ст. в с.Крилос, а фактично – новобуду, який забере у всіх інваріантність візій та знищить автентичну субстанцію дощенту і безповоротно», – йдеться у резолюції науковців.

Учасники конференції також нагадують, що подібна ініціатива місцевої виконавчої та законодавчої влади Івано-Франківщини мала місце у 1999 р., коли підмурки давньоруські фундаменти св. Успенського собору, спорудженого за правління одного з наймогутніших галицьких князів Ярослава Осьмомисла (1152-1187 рр.) вже були частково зруйновані незаконними будівельно-реставраційними роботами, які розпочиналися під тим самим гаслом: «Відбудуймо Успенський собор!».

Благочинний фонд, створений тоді для акумулювання коштів на це будівництво, не виконав своїх зобов’язань і безслідно зник з юридичного поля зору.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.