Історія

Музей зброї відкрили у Франківську (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У середу, 8 травня, у Палаці Потоцьких відкрили музей «Місто і зброя».

Основна експозиція музею – цифрова, її можна бачити і читати на інформаційних бордах. Тут є цифрові анімації, відео, слайдшоу. Але представлені також репліки зразків зброї минулих років, а також копії одностроїв різних періодів. На відкритті побував Репортер.

Станиславів будували як оборонне місто. Потім він пережив дві світові війни. Важливо було показати, як мешканці міста поводили себе під час різних воєн, – каже директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар. – Проєкт розроблявся на одне приміщення. Але крім основного залу задіяні ще два коридори, а також ще одна зала. Крім того, є зала для подій, які проходитимуть у музеї.

Музей зброї, Франківськ

Всього площа музею – 150 м. Також у приміщенні є інклюзивні санвузли. Розташовується музей у корпусі Ж – колишньому адміністративному корпусі гарнізонної лікарні. У рамках проєкту його відреставрували.

Читайте: Історію розкажуть Потоцькі. Усе про майбутній віртуальний музей у Франківську

В експозиції представлені три періоди: заснування міста, Перша світова війна, Друга світова війна. Планували представити і сьогодення, але, за словами Володимира Гайдара, це буде вже після української перемоги.

Музей зброї, Франківськ

Ми мали тісну співпрацю з істориком Сергієм Адамовичем. Він є експертом із Першої світової війни, але залучав спеціалістів з інших періодів. Вони надавали нам матеріали, які ввійшли в експозицію, – каже Володимир Гайдар.

Музей зброї, Франківськ

Франківськ чи Станіславів має, чим похвалитися у плані зброї, – каже Сергій Адамович. – Спочатку Станіславівська фортеця зазнавала нападів турків, татарів і росіян. Потім був австрійський період і, якщо говорити про масштаб, під час Першої світової війни наше місто відігравало важливе значення під час так званого «наступу Керенського», яку в західних джерелах називають «Станіславська битва».

Музей зброї, Франківськ

Музей зброї – міжнародний проєкт Україна-Румунія 2014-2020 за співфінансування ЄС. Спочатку відкриття відклали через пандемію, потім – через початок повномасштабної війни.

Європейські партнери надали 350 тис євро на цей проєкт. Місту він коштував 40 тис євро.

Основними партнерами є департамент економічного розвитку, екології і енергозбереження Івано-Франківська та ГО «Центр муніципального та регіонального розвитку «Ресурсний центр».

У майбутньому “Палац” планує залучати грантові кошти і для реставрації решти приміщень корпусу Ж, а також відновити його фасади. А експозиції самого музею планують доповнювати.

Такі засоби дають ще й можливість періодичної зміни експозиції без великих фінансових затрат. Ми тут плануємо організувати ще й генеалогічний музей роду Потоцьких, музей “ідеальних міст”, музей власне цього палацового комплексу та інші, – додає Володимир Гайдар.

Музей працюватиме з вівторка по неділю з 10:00 до 17:00. Вхід коштує 50 грн, для дітей – 20 грн.

 

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.