Інколи привіти зі Станиславова приходять несподівано, коли ти зовсім не очікуєш щось довідатись про рідне місто. Наприклад, із львівського мілітарного альманаху «Цитаделя».
У першому номері за 2009 рік є стаття історика Михайла Слободянюка про кінний портрет цісаря Франца Йосифа, пише Іван Бондарев у Репортері.
Полотно, розміром 273 х 220 см, зберігається у Львівській галереї мистецтв і було передано туди у 1940 році з палацу Голуховських. На картині зображений молодий імператор Франц Йосиф І під час візиту до Львова 23 червня 1855 року. Монарх вбраний в мундир 4 уланського полку, чиїм шефом він був і казарми якого містились на вулиці Личаківській. Позаду цісаря, у синьому мундирі, їдуть командувач 4 львівського армійського корпусу князь Едмунд цу Шварценберг і намісник Галичини граф Агенор Голуховський. Ймовірно, саме він і замовив отой груповий портрет.
Автором картини був польський художник Юліуш Коссак (1824-1899), який мав славу неперевершеного майстра зображення… коней.
Львівській галереї мистецтв можна лише позаздрити за такий живописний шедевр, але яким боком тут Станиславів? А ось яким! В останньому абзаці своєї статті Михайло Слободянюк пише:
Пізніше, вже в Парижі, Ю. Коссак на замовлення міста Станиславова намалював аналогічний кінний портрет Франца Йосифа в уланському мундирі.
Тоді у державних установах висіли портрети правлячих осіб, які мусили час від часу оновлювати по мірі старіння монархів. Якщо замовником було місто, логічно припустити, що полотно зберігалось у магістраті й загинуло разом із ратушею в огні Мармулядової пожежі.
Також не виключено, що картина прикрашала кабінет старости станиславівського округу, що засідав у будівлі теперішнього морфологічного корпусу медуніверситету на майдані Шептицького. Так чи інакше, але кудись вона поділась, і в жодному музеї Івано-Франківська її не побачиш. На жаль.
Автор: Іван Бондарев
Легенди Станиславова/Івано-Франківська: Одної ночі в Пасічній
Comments are closed.