Історія Статті

Легенди Станиславова. Перший літописець

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Історія – це дуже серйозна наука, тож історики мають оперувати перевіреними фактами, аналізувати джерела та викладати точну інформацію. Втім, є автори, які пишуть усілякі байки, а інколи й цілеспрямовано брешуть. При чому їхні твори регулярно перевидаються, академіки цитують звідти уривки, більше того – праці тих «казкарів» навіть вивчають у школах.

Щоправда, оті неправдиві автори є першими істориками, тому їм багато прощається, пише Іван Бондарев у Репортері. У світових масштабах «батьком історії» вважають грека Геродота, в Україні це був Нестор Літописець. А хто першим описав минуле Станиславова, тобто Івано-Франківська?

Тут багато неясного. Донедавна вважалось, що першим міським літописцем був якийсь М. Грибович, автор рукопису «Історія окружного міста Станиславова в Галіції в 1847 р». Ким він був, де працював, чого раптом взявся за краєзнавчу розвідку, ми не знаємо. Дослідникам навіть невідомо ім’я пана Грибовича, є лише припущення, що він був Мар’яном.

Рукопис зберігався в архіві магістрату і нині безнадійно втрачений. На щастя, польський історик Юзеф Зєлінський у міжвоєнний період надрукував фрагмент, зберігши документ для нащадків.

Легенди Станиславова. Про користь пішої ходьби

Втім, і Грибович був не першим. У 1887 році професор Станиславівської гімназії Алоїз Шарловський надрукував брошуру «Історичний нарис міста Станиславова». При її написанні він використовував різні джерела, які ретельно зазначав у примітках. Серед них є згадка про рукопис «Historisch-oekonomishe Beschreibung der Herrschaft Stanislawow» від 26 жовтня 1801 року. Українсь­кою назва документа перекладається як «Історико-економічний опис маєтності Станиславів».

Фрагмент мапи Станиславова 1800 року
Фрагмент мапи Станиславова 1800 року

У червні того ж року через борги власника Прота Потоцького місто перейшло до державного релігійного фонду. Відтак, хтось з австрійських чиновників склав доповідну записку, де виклав статистичні дані та стислу історію Станиславова. Такий собі аудит.

Шарловський зазначає, що це не мальов­ничій опис, а сухі дані урядового джерела. Але це перша праця про наше місто. Знати б ще, хто її написав, і де вона зараз.

Автор: Іван Бондарев
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.