Історія

Легенди Станиславова. Перший кам’яний і триповерховий

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ви ніколи не замислювались над тим, який будинок у Франківську є найдавнішим? Фортецю не рахуємо. Відкриваємо Google, забиваємо в пошук «найстаріший будинок Івано-Франківська» та отримуємо адресу – Галицька, 14. Дійсно, там стоїть двоповерхівка, споруджена в 1737 році як дім убогих старців та калік.

Втім, пальма першості, чи то пак, давності, належить не йому, пише Репортер.

Легенди Станиславова. Перший кам’яний і триповерховий

Насправді, найдавнішу кам’яницю міста соромно показувати туристам. Це багатостраждальний палац Потоцьких. Спочатку засновники Станиславова мали дерев’яну резиденцію на місці теперішньої катедри. Наприкінці 1670-х Андрій Потоцький почав величезну будову на північно-східній околиці міста. Там споруджується мурований замок, прикритий двома бастіонами. За твердженнями польських істориків, роботи завершили у 1682 році, тож саме цю дату треба вважати початком капітального житлового будівництва у Станиславові. Ймовірно, автором проекту був військовий інженер-фортифікатор, підполковник Франсуа Корассіні з Авіньйону.

Але на території резиденції Потоцьких є кілька будівель. Яка ж найдавніша? Так от – старий палац розташований у глибині, в лівому куті, якщо від парадної брами. Це велика триповерхова споруда з контрфорсом, майже позбавлена архітектурних прикрас. Жодних асоціацій з вишуканими європейськими палацами будівля не викликає і тому є кілька причин. По-перше, це тільки залишки замку, точніше – його ліве крило, адже Потоцькі будову так і не завершили. По-друге, на початку ХІХ століття австрійці розмістили там військовий шпиталь, а для цього зробили масштабну перебудову.

У подальшому будинок купу разів ремонтувався і видозмінювався, аж поки у 2004 палацовий комплекс не потрапив до рук Олега Бахматюка. Далі йому вже кілька разів обіцяли реставрацію та світле майбутнє, тож палац чекає… і тихо руйнується.

Фото: Андрій Шустикевич

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.