Історія

Білі комини

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Одним з найкращих фотографів міжвоєнного Станиславова по праву вважався Мар’ян Єдрик. Він непогано заробляв і міг дозволити собі винаймати квартиру у будинку на Сапежинській, 30, пізніше відомому через крамницю «Прикарпатський коровай».

1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу. Станиславів був далеко від лінії фронту, проте всі боялися авіанальотів і диверсантів. Місто ще не бомбили, але німецькі літаки очікували зо дня на день. У Станиславові сформували муніципальну громадську охорону — добровільну організацію, учасники якої охороняли різні важливі об’єкти. Єдрик також записався до МГО.

Одного ранку він повернувся з нічного чергування та вийшов покурити на балкон. Мешкав на третьому поверсі, звідки відкривалась чудова панорама міста. Раптом Єдрик побачив, що на Німецькій колонії багато димарів пофарбовано у білий колір. Раніше такого не було.

Він дав знати куди треба і незабаром у гості до станиславівських німців вирушила польська поліція. Під час огляду дахів знайшли багато елект­ричних ламп із потужними акумуляторами. Виявляється, фольксдойчі мали надійний зв’язок зі «старшими братами». У них була домовленість, що під час нальотів пілоти не будуть бомбити будинки з білими коминами. А вночі німці позначали б себе ліхтарями.


Німецька колонія у Станиславові

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.