Історія Люди

17 листопада відзначають Міжнародний день студента, – цікаві факти

Google+PinterestLinkedInTumblr
Нині День студента  асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами.

А починалося все з розгону поліцією мирної демонстрації з нагоди 21 річниці створення Чехословацької Республіки, пише Репортер.

День студента 17 листопада встановлений в Україні указом президента від 16 червня 1999 року. 17 листопада називають також днем міжнародної солідарності студентів.

28 жовтня 1939 року празькі студенти вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Нагадаємо, що Чехословаччина на той час була окупована німцями, які поставилися до цього заходу без особливого пієтету. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал.

Його похорони, які відбулися 15 листопада, дали поштовх до нових акцій протесту. Знову дійшло до сутичок з поліцією.

Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади «на три роки», хоча насправді вони відкрилися тільки після перемоги над нацизмом. Майно університетів підлягало конфіскації.

17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в’язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено в Заксенгаузен.

В гуртожитки вривалися солдати, били студентів, потім вивозили їх на околиці Праги, де продовжували катувати. Студентів змушували падати, а німці чоботами наступали їм на шиї. А на вулиці був мороз, деякі студенти були в піжамах.

На своїх зборах 1941 року в Лондоні Міжнародна Рада Студентів прийняла заяву, у якій день 17 листопада в пам’ять про події в Чехії було оголошено Міжнародним днем студентів.

В наші дні День студента асоціюється не з траурним днем пам’яті, а як свято молодості, жаги до життя та великих звершень.

Як відзначають День студента у світі?

Ми підготували для вас добірку незвичайних фактів про те, які традиції святкувати День студента склалися за кордоном.

Саме в День Студента в багатьох університетах світу прийнято проводити свій особливий ритуал посвяти в студенти. Наприклад, в Португалії першокурсники сідають на коліна з папкою на голові і співають гімн університету. Взагалі, велике студентське свято в Португалії проходить в травні. Воно називається Кейма – спалювання стрічок.

Кейма починається опівночі гучним загальностудентським співом серенад біля пам’ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають місцеві і приїжджі музичні групи. Кульмінація свята – хід студентів, який проходить через все місто. Кожен вуз одягається у власну уніформу, всі учасники тримають в руках течки з “своїми” стрічками і рухаються поряд з прикрашеною яскравими пап’є-маше вантажною машиною. У кузові сидять випускники, а першокурсники повзуть на колінах услід по бруківці. На стадіоні проходить церковна служба, а потім урочисто спалюються стрічки кожного вузу.

Цікаво, що саме форма португальського університету під назвою Коїмбра була використана у фільмі “Гаррі Поттер” в якості мантій для учнів Хогвартса.

Читайте також: Франківський Paragraph: студентський простір, відкритий для всіх

А в Шотландському університеті Сент-Ендрюс кілька десятків років тому першокурсники купували своїм старшим товаришам фунт ізюму. А жаднюг купали в наявному на території університету фонтані. Зараз же традиція трохи видозмінилася – замість родзинок прийнято дарувати пляшку вина, а тих, хто скупився, вночі поливають піною для гоління.

Англійський Оксфорд з першої хвилини дає своїм студентам відчути себе особливими. У День студента вони вдягаються в чорну магістерську жилетку, їм дарують білі метелики і розповідають про ті перспективи, які чекають їх після випуску.

Фіни святкують День студента зовсім по-особливому. Вони влаштовують незвичайні ярмарки, на яких не можна розплатитися грошима, тут діє тільки бартер. Також на територіях університетів для студентів влаштовують безліч розважальних ігор, таких як гонки, перетягування каната та багато іншого. Наприкінці вечора студенти влаштовують карнавал і конкурси.

До теми: Франківські студенти зібрали на благодійній виставі гроші для лікування Станіслава Фармуги (ФОТО)

США – багатонаціональна країна, і університетських традицій там також безліч. Навіть День студента вони відзначають свій у кожному вузі. Найяскравішим з них за традицією є Гарвард. Театралізоване шоу під назвою Hasty Pudding є чи не наймасштабнішим з усіх. Взагалі Hasty Pudding – це така страва, яка традиційно є на зборах студради ще з 1795 року. Найяскравішим моментом у святкуванні Дня студентів в Гарварді є костюмований парад, в якому і чоловічі і жіночі ролі грають чоловіки.

У Фінляндії студентське свято називають Ваппу, відзначають його як в Португалії – 1 травня. У цей день, закінчивши ліцей, молоді люди отримують студентські кашкети як символ переходу на новий рівень дорослого життя. За традицією святкування Ваппу починається напередодні – 30 квітня – з поздоровлення президента країни. У Гельсінкі проходять студентські гуляння, які відкриваються церемонією покладання на голову статуї Хавіс Аманди – символу Хельсінкі – студентського кашкета. Голову статуї заздалегідь милять. Честь покладання кашкета щороку переходить від одного вузу до іншого. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет, окружність якого 85 сантиметрів.

Греція святкує День студента 17 листопада. Тут він називається Політехнео, і є роковинами студентських протестів 1973 року проти військової хунти “чорних полковників”, жорстко пригнічених військовими. Сотні студентів були заарештовані, 24 людей вбито, понад тисячу поранено, хоча за офіційними даними жертв не було взагалі. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехніона проголосили мучениками. У цей день за традицією тисячі людей приносять вінки до могил і пам’ятників учасників тих подій. Студенти влаштовують мітинги і демонстрації, метою яких є захист демократичних прав і свобод.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.