Гроші

Зміна газопостачальника в Україні. Чи можливо це, якщо є заборгованість?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Після протестів в Україні уряд тимчасово обмежив ціну на газ для населення. Але споживачі мають і в своїх руках механізм, як уникнути астрономічних сум у платіжках. Ним треба тільки скористатися.

Починаючи від серпня 2020 року, в українських споживачів є альтернатива: постачальника газу можна змінити за спрощеною процедурою. Право працювати на газовому ринку в Україні мають уже понад 700 компаній. Щоправда, з приватним споживачем, за даними Федерації роботодавців нафтогазової галузі, працює зараз близько 50 компаній. Перелік усіх постачальників природного газу можна знайти на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕП) у розділі “Газ природний”, пише Репортер з посиланням на Deutsche Welle.

Сама процедура зміни газопостачальника є доволі простою. Для цього взагалі не потрібно контактувати з компанією, від послуг якої споживач хоче відмовитись. Натомість необхідно зайти на сайт обраної нової компанії, заповнити там заяву на зміну газопостачальника, підписати її за допомогою цифрового підпису або від руки й додати електронні версії необхідних документів або їхні фото. Перелік документів та вимоги у різних постачальників може відрізнятися. Як правило, це – паспорт,  реєстраційний номер облікової картки платника податків, документ про право власності на житло, а також так званий ЕІС-код – тобто персональний газовий номер об’єкту газопостачання. Цей код можна знайти у платіжці за розподіл газу, або в договорі з постачання газу, а саме в заяві-приєднання.

Зміна газопостачальника й борги

Про можливі проблеми з газовиками знає на власному досвіді Ярина М. з селища Бірки, що на Львівщині. “Ми якось сіли ввечері, порахували наші квадратні метри, ціну на газ і вирахували, що щомісяця доведеться платити за опалення в осінньо-зимовий період по 9 тисяч гривень. Сума для нас – непідйомна. Тому вирішили ставити потужний твердопаливний котел”, – розповідає  Ярина М.

І тоді, за словами жінки, почались проблеми з газовиками. Оскільки від жовтня до березня, за показниками лічильника родина напалювала лише до 20 кубометрів газу в місяць, що, вочевидь, не подобалось газовикам.

“Що тільки вони не робили: двічі приїжджали фотографувати лічильник, шукали там поломки. Ще два рази фотографували котел, а потім замість реальних показників лічильника, в квитанціях щомісяця почали домальовувати втричі вищі цифри, які ми принципово не платимо”, – каже Ярина М.

Тому, як з’явилась можливість поміняти постачальника газу, жінка вхопилась за неї. Вона спробувала зробити це в електронній формі, але її завернули через відсутність електронного підпису. Зараз  вона його виробляє і водночас хвилюється, чи через суперечки щодо, на її думку, несправедливого боргу, не заблокують перехід на іншого постачальника.

Експерт з питань житлового-комунального господарства, ексрадник Офісу реформ при Міністерстві розвитку громад та територій України Сергій Пінчук зауважує, що наявність боргів, чи суперечок з попередніми постачальниками не може вплинути на сам процес переходу.

“Попередній постачальник через наявні борги не може впливати й вимагати відключення споживача від газопостачання. Він може тільки стягувати заборгованість у визначеному законодавством порядку через рішення суду”, – каже Пінчук.

Водночас новий газопостачальник може відмовити споживачеві в укладенні договору в зв’язку з наявною заборгованістю. “Саме за новим постачальником залишається право вирішувати, в яких випадках він готовий взяти на себе відповідальність та приєднати споживача з боргом, а в яких – ні”, – пояснили DW експерти порталу “ГазПравда”.

Коли можуть відключити

Але є причина, через яку споживачеві таки можуть відключити газ. “Це, якщо людина зробила конструктивні зміни в газовому обладнанні: змінила котел, перенесла плиту чи лічильник і не повідомила про це облгаз. Всі зміни мають відбуватись з погодженням облгазів, бо це є безпека”, – каже Сергій Пінчук.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.