Станом на 1 травня цього року підприємства Івано-Франківщини заборгували своїм працівникам приблизно 7 млн. грн. заробітної плати. Серед боржників – 29 економічно активних підприємств. Їхній борг найбільший – 5,1 млн.
Підприємства-банкрути, їх 18, винні працівникам 1,4 млн. грн. І ще 800 тисяч «зависли» п’ять підприємств, які призупинили свою діяльність.
Якщо дивитися по районах, то борги по зарплаті є у Городенківському, Калуському, Косівському, Рогатинському та Тисменицькому. З міст обласного підпорядкування – у Івано-Франківську, Калуші та Коломиї.
Хоча ситуація у нас далеко не найгірша, кажуть в управління праці ОДА. Адже Прикарпаття вже третій рік поспіль посідає третє місце у рейтингу тих областей, що завинили найменше. І тенденція є позитивною.
«Ми перевіряємо всі підприємства-боржники, – розповідає Олександра Гринів, заступник начальника управління праці. – Матеріали перевірок скеровуються до інспекції праці. На 74 керівників уже накладено штрафи. Порушено 12 кримінальних справ».
Важливо знати – усі працівники, яким боргують зарплату, мають право на компенсацію. «Є стаття 34 Кодексу законів про працю, яка говорить, що у разі несвоєчасної виплати заробітної плати працівнику виплачується компенсація, – каже Гринів. – Це захист від інфляції. Компенсація нараховується на зарплату, яку затримують на місяць і більше».
Сама сума компенсації вираховується таким чином. Заборговану заробітну плату потрібно помножити на відповідний коефіцієнт. Для кожного місяця він інший, тож рахувати треба для кожного місяця окремо. Потім усе додати – ця сума і буде вашою компенсацією. Виплатити її мають разом із зарплатою.
Хоча, каже Олександра Гринів, є випадки, коли керівники уникають виплати компенсації – мовляв, грошей нема. У цьому випадку людина має право звернутися до суду. «Я б узагалі рекомендувала працівникам не допускати накопичення заборгованості, – говорить Гринів. – Пройшло два місяці, звертайтеся до суду. Так отримаєте свої гроші».
Comments are closed.