На Прикарпатті розпорядники бюджетних коштів не порушують традицій і під кінець року активно витрачають залишки на рахунках без проведення тендерів.
У грудні департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА розмістив на веб-порталі Prozorro 123 закупівлі. Ремонти шкіл, садочків, клубів та доріг підрядники нібито виконували за лічені дні до Нового року, принаймні – на папері, пише Антикорупційна платформа.
У грудні минулого року Департамент уклав договорів на найбільшу суму серед усіх бюджетних установ області – майже на 80 млн гривень.
Тільки шість із – це оголошення про відкриті торги. Решта 117 – звіти про укладені договори. Якщо порівнювати з іншими місяцями 2018 року, то це майже втричі більше за середню кількість прямих договорів у попередні місяці.
Ці цифри якнайкраще ілюструють період роботи бюджетних установ під назвою “грудневі жнива”. З графіка видно, що департамент будівництва і ЖКГ не є прихильником конкурентних процедур у системі Prozorro. Кількість прямих договорів без проведення аукціону значно перевищує кількість відкритих торгів.
Найбільше тендерів через відкриті торги припадає на жовтень і листопад. У цей період оголошувалися закупівлі на будівництво амбулаторій загальної практики сімейної медицини.
Експерти “Антикорупційної платформи” раніше писали, що департамент почав оголошувати тендери на їх будівництво з кінця вересня. Більшість з них Департамент скасував і оголошував повторно. Саме у жовтні-листопаді ці процедури завершилися, і тому у ці два місяці значно зросла кількість конкурентних закупівель.
Також Антикорупційна платформа проаналізувала всі проплати, які здійснював департамент у 2018 році. Тут теж видно чітку тенденцію – в останній місяць року проходить найбільша кількість транзакцій і виплачується найбільше бюджетних коштів.
24,4%, або майже четверту частину усіх коштів, які департамент будівництва та ЖКГ виплатив підрядним організаціям і підприємцям за рік, припадає на останній місяць року.
Капітальні ремонти за лічені дні
Зі 117 укладених у грудні прямих договорів, 94 договори мають термін дії до кінця 2018 року – а це 80% від усіх договорів. Їх загальна сума – 57,6 млн гривень.
75 грудневих угод укладені на закупівлю робіт за кодом державного класифікатора робіт, товарів і послуг “45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація”. Тож, більш як 70 капітальних ремонтів мали бути виконані протягом кількох зимових робочих днів. Це і ремонти шкіл, садочків, клубів, і капітальні ремонти дорожнього полотна.
Решта 42 договори – це поточні ремонти, виготовлення проектно-кошторисної документації (як от на будівництво нових амбулаторій) тощо.
Для більш повної картини у Антикорупційній платформі посортували ці роботи за їх вартістю. Нагадаємо, проведення конкурентних торгів є обов’язковим для державних закупівель товарів та послуг вартістю від 200 тисяч гривень, та для робіт – від 1,5 мільйона гривень.
- 1-1,5 млн грн – 28 договорів
- 200 тис. – 1 млн грн – 39 договорів
- 50-200 тис. грн – 27 договорів
Отже, департамент замовив у грудні робіт з капітального ремонту на суму понад мільйон гривень на 28 об’єктах області. Переважно договори укладалися на капітальні ремонти місцевих доріг та освітніх закладів. А деякі дороги, щоб не проводити тендери, Департамент подробив на менші ділянки.
До прикладу, ремонт дороги в селі Старуня Богородчанського району замовник поділив на два договори вартістю до півтора мільйона гривень кожен: перший договір на ремонт вул. Красна від будинку №56А до будинку №70 на суму 1 382 429 грн, другий договір – на ремонт цієї ж вулиці від будинку №72 до магазину – за 1 382 476 гривень. Роботи виконував один підрядник – ТОВ “ІНТЕР БУД”.
А у Надвірній на замовлення департаменту виконали капітальний ремонт даху спального корпусу №1 Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату на 686 тисяч гривень. Ремонт виконувала фірма з Ямниці “Планетабуд“, засновником і керівником якої є Петро Круль. За даними порталу є-Дата, ремонтували дах 6 днів, з 20 до 26 грудня. У ці дні середня температура повітря у Надвірній не піднімалася вище 4 градусів тепла.
Наймоторніші підрядники
Із 94 прямих договорів 39 (майже половина) укладено із п’ятьма учасниками. Решта договорів укладено ще з 34 – по 1-2 договори на фірму чи підприємця.
По 12 договорів з Департаментом підписали ТОВ “Інтер-Буд” і ТОВ “ПМК-88”. Всі – на ремонти місцевих доріг. Разом вони отримали підрядів на майже половину від загальної вартості укладених у грудні угод. Виходить, що ці дві фірми за кілька днів грудня, у проміжках між святами, встигли поробити капітальні ремонти місцевих доріг на 24 різних ділянках.
Засновником і керівником ТОВ “Інтер-Буд” є Гнатковський Іван Романович. Фірма зареєстрована в Івано-Франківську. Згідно з інформацією веб-порталу Prozorro, за 2018 рік фірма уклала 36 договорів на виконання робіт за бюджетні гроші загальною вартістю понад 33 млн грн, водночас 35 угод були укладені з Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА.
Інша фірма – ТОВ “ПМК-88” – зареєстрована в місті Долина. Засновником і директором є Лебедєв Ігор Геннадійович. За рік фірма уклала 34 договори з бюджетними установами на суму понад 32 млн грн, з них 23 угоди – з Департаментом будівництва.
На думку голови “Антикорупційної платформи” Христини Зелінської, для того, аби “грудневі жнива” 2018 року стали останніми, потрібно кілька речей.
“Фактично, ми бачимо ситуацію, що повторюється з року в рік у бюджетних установах. Комплексно проблему “грудневих жнив” може вирішити впровадження середньострокового бюджетного планування на три роки, , – вважає експертка. – А також – обов’язковість на законодавчому рівні проведення конкурентних допорогових закупівель від 50 тис. грн через ProZorro та підвищення рівня компетенції людей, що проводять процедури закупівель. Правильне планування, конкуренція, повна відкритість та компетентність замовників мінімізують неефективне витрачання коштів платників податків”.
Comments are closed.