Гроші Статті

Тарифи ростуть, безвіз за гроші. Що чекає прикарпатців з 1 січня 2021

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Більшість люблять «починати нове життя» з нового року, а у 2021 з цим допоможе й держава.

З 1 січня запланували багато змін, більшість з них – фінансові й переважно не дуже позитивні, пише Репортер.

Усе на підприємців

Основне, про що уряд не втомлюється нагадувати, – з нового року зросте мінімальна зарплата. З січня її планують збільшити на тисячу, до 6000 грн. Наступне підвищення – до 6500 – спочатку планували з липня, але перенесли на грудень.

Втім, не все аж так позитивно. Зокрема, підвищення мінімалки тягне за собою більший розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачують фізичні особи-підприємці. З 1 січня ФОПи платитимуть 1320 грн ЄСВ, з грудня – 1430 грн.

«Якщо у вересні всі обговорювали підняття мінімальної зарплати на 5 %, то тепер вона підвищується одразу на 20 %. Таким чином, усе лягає на підприємців, бо їм сплачувати ці податки, – каже економіст, викладач ПНУ Сергій Васильченко. – З першого погляду доходи держбюджету все одно будуть нижчими за видатки. Але очікується ріст економіки, тому що зростає споживчий попит, люди більше купують».

За його словами, основне, на що сподівається уряд – підвищити доходи соціальних фондів. Бо інакше не буде чим платити пенсії.

Вижити після 30. Як на Прикарпатті шукають роботу, аби потім не плакати

«У всіх нормальних країнах підняття мінімальної зарплати ініціюють профспілки. У нашому випадку ініціатором виступає уряд. Виглядає кумедно – це не його функції, – говорить Васильченко. – Виходить, уряд займається популізмом. Хоч ситуація виглядає парадоксально: як правило, уряд мав би піднімати зарплату по мірі зростання економіки. У нас прог­нозоване падіння економіки – мінус 5 %. А підняття зарплати – 20 %».

Як каже економіст, очікуваної детінізації «сірих» зарплат не вийде, бо частину грошей все одно видаватимуть у конвертах, скорочуватимуть робочі години і т. д.

Окремо анонсували підвищення зарплати освітян. З січня оклад молодого вчителя зросте до 4859 грн. Посадовий оклад вчителя І категорії збільшиться до 6061 грн, а вищої категорії – 6461 грн. Посадовий оклад визначили з розрахунку 18 годин на тиждень. Фактична зарплата вчителя ще враховуватиме вислугу років, престижність праці, винагороду за сумлінну працю, кошти на оздоровлення тощо.

Також з 1 січня в Україні зросте прожитковий мінімум. Для працездатних осіб він становитиме 2270 грн, для непраце­здатних – 1769. Відповідно, пенсія зростає до 2400 грн – для пенсіонерів зі стажем від 30 років і старших за 65.

Також збільшиться і соцдопомога, яка теж прив’язана до прожиткового мінімуму. Наприклад, з 1 січня розмір допомоги в разі загибелі військовослужбовця становитиме від 1135 до 1703 грн.

Тарифи ростуть невпинно

З нового року зростуть не тільки виплати, а й тарифи. Зокрема, збільшиться ціна на газ.

Клієнти ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» платитимуть з січня на гривню більше. Нагадаємо, з 1 серпня ринок газу відкрили для населення. Тобто, держава більше не регулює ціни на газ, на них впливають котирування на великих європейських біржах. Як повідомили в підприємстві, після нетривалої стабільності тепер вартість газу зросла більше як на чверть.

«На жаль, можливості придбання українського газу за ринковими цінами штучно обмежені, – повідомляє прес­служба газовиків. – На сьогодні продаж ресурсу, який видобувається державними компаніями, відбувається непрозоро. Тому компанія змушена орієнтуватися не на вітчизняний ресурс, а закуповувати газ лише у надійних європейських постачальників».

Отже, у січні ціна газу разом з ПДВ дорівнюватиме 0,9394978 грн / кВт год.

Скоріш за все, зміниться й ціна за транс­портування газу. В оприлюдненому проєкті постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), встановлені нові тарифи. За ними ціна за доставку газу для споживачів АТ «Івано-Франківськгаз» становитиме 1,91 грн, а для АТ «Тисменицягаз» – 2,37 грн. Таким чином ціна від франківської компанії зросте на 0,53 грн, а тисменицької – на 1,22 грн. Рішення НКРЕП має затвердити у середу, 30 грудня.

Також «Івано-Франківськводоекотех­пром» підніме з 1 січня тариф на водопостачання і водовідведення. Таке рішення затвердила НКРЕКП. У новому році франківцям за холодну воду доведеться платити 11,59 грн за кубометр, а за водовідведення – 13,66. Зараз платимо 10,60 і 11,94 грн відповідно.

Новий рік подорожчав. У скільки франківцям обійдеться святковий стіл

Подорожчає і електроенергія. Зараз побутові споживачі платять по 0,9 грн за 1 кВт / год, якщо споживають до 100 кВт / год. Якщо більше – 1,68 грн. В уряді вже протягом року говорили, що тарифи є занизькими і заважають ринковому ціноутворенню. Тепер пільгову ціну скасували і з січня буде єдиний тариф на світло – 1,68 грн. Як пояснили в Кабміні, пільгу скасували «з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення».

Більше платити доведеться й за мобільний зв’язок. «Київстар», Vodafone i Lifecell анонсували підвищення тарифних планів. Якщо абоненти не оберуть інші тарифні плани, їх переведуть автоматично. Також піднімає ціни і «Укртелеком». Наприклад, пакет «Домашній Базовий» зросте на 22 грн.

Сім євро на закордон

Багато хто не може дочекатися, коли Європа знову відкриється для поїздок. Втім, з 2021 року зміняться умови безвізу. Вони стосуються не тільки України, а й громадян усіх країн, які не в Шенгені, – Канади, Великої Британії, Австралії, інших. Таким чином планують посилити безпеку на зовнішніх кордонах Євросоюзу.

З 2021 року перед поїздкою до держав-членів ЄС українцям треба буде отримати попередній дозвіл. Це можна зробити, подавши онлайн-заявку. Якщо немає ніяких застережень у правоохоронних органів ЄС, авторизація пройде за кілька хвилин. Втім, за це треба сплатити 7 євро. Для тих, кому ще немає 18 років, і для старших за 70 років – безкоштовно.

Авторизація буде дійсна протягом трьох років або до закінчення терміну дії вказаного в заявці закордонного паспорта.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.