Війна Гроші Люди Статті

«Тайко» збирає речі. Чому один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво і що далі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська компанія «Тайко електронікс» згортає виробництво у Микитинцях. 800 працівників уже попередили про поступове звільнення. Місто шукає нового інвестора.

ТОВ «Тайко електронікс Юкрейн лімітед» – частина корпорації ТE Connectivity, американського виробника електроніки та кабельно-електрон­них компонентів. Компанія працює у 30 країнах з 200 тисячами клієнтів по всьому світу та постачає близько 500 тисяч різних виробів, пише “Репортер”.

До теми: В Івано-Франківську шукатимуть інвестора для будівництва тенісних кортів (ВІДЕО)

«Тайко» зайшов до Франківська у 2006 році. Компанія розпочала будівництво заводу на 15 га у районі Хрип­линського промислового вузла. У будівництво першого виробничого модуля компанія інвестувала 5 млн євро.

Починалося все зі 150 м2 виробничих приміщень і 70 робочих місць. Тоді мерія говорила про ймовірні 50 млн грн інвестицій. Інвестор же точних сум не називав.

Запустили першу чергу виробництва у 2008 році. На «Тайко» почали складати конектори для повітряних подушок в автомобілях і електрокабелі для BMW, Opel, Mercedes, Skoda, Fiat. Продукцію експортували у країни Західної Європи.

У 2016 році на заводі «Тайко» вже працювали 600 людей – від робітників-в’язальників до топ-менеджерів. На підприємстві усіх забезпечували соцпакетом, безкоштовним обідом, питною водою, чаєм, кавою. На ранкові й нічні зміни людей довозили за рахунок компанії.

До теми: Пам’ятка на Гординського далі чекає на реставрацію – інвестор зник на порозі

Час від часу з’являлися оголошення про набір нових працівників. Йшлося і про будівництво другої черги заводу на території Хриплинської промзони. Міський голова Руслан Марцінків звітував про збільшення робочих місць, адже інвестор планував працевлаштувати ще близько 500 людей.

У 2017 році тут запустили додатковий виробничий модуль – кількість працівників до осені зросла до 1005 осіб. І у 2018-му на заводі планували чергове розширення виробничих потужностей і набрати ще 100 людей.

Минулого року «Тайко електронікс» гучно відсвяткувало у Франківську 10-літній ювілей. А місто від себе збудувало півкілометра дороги до «Тайко» від вулиці Автоливмашівської. Облаш­тували і тротуар.

Виробництво «Тайко» було одним із найпотужніших і найсучасніших у Франківську. За словами мера, воно щорічно сплачувало до міського бюд­жету близько 10 млн грн податку. Тож міська влада і собі хвалилася, що дає роботу франківцям і наповнює бюджет.

Минулого року на підприємстві почалися перебої з роботою. Як стало відомо «Репортеру» з власних джерел, через заборону дизельних двигунів у Європі кількість замовлень різко зменшилася. Європейці вже не поспішають купувати дизельні автівки, натомість обирають гібриди чи електрокари.

Ймовірно, проблеми у Європі із забороною дизельних двигунів можуть підкосити й інші автовиробництва в Україні.

Читайте також: Місто втрачає інвесторів. Чи випаде Івано-Франківськ з топ-5 інвестиційно привабливих міст України

Восени минулого року працівників «Тайко» почали відправляти у кількамісячні відрядження на заводи до Чернівців і Чехії. Але й там замовлень стало менше і люди повернулися до Франківська. Потім заговорили і про масове скорочення.

А минулого тижня до Івано-Франківська приїхало правління компанії, аби повідомити, що завод закривають. На зборах людям дали два місяці на пошук нової роботи.

За інформацією «Репортера», «Тайко» переводить виробництво в індустріальний парк Марокко, бо хоч там оплата праці порівняно з Україною вища, зате держава повертає інвестору 25 % вкладених грошей. Та й відкривати нові лінії виробництва, коли в Україні п’ятий рік триває війна, іноземці не дуже хочуть.

Представники правління зустрілися і з міським головою Русланом Марцінківим. Як розповів заступник мера Богдан Білик, на «Тайко електронікс» будуть поступово зменшувати виробництво до повного закриття. Пояснили це оптимізацією виробництва й логістики.

«Вони кажуть, що закривають багато таких заводів у зв’язку із оптимізацією. Особливо на тих підприємствах, де працівників порівняно не багато, – говорить Білик. – Кажуть, це рішення ради директорів і вони нічого не можуть з цим зробити. Щоб людей різко не скорочувати, обсяги реалізації будуть обмежувати поступово. Соціальні виплати і зарплату обіцяють зберегти. До кінця року планують вивільнити виробництво з власного обігу».

До теми: Коли інвестор нормальний. Історія франківського театру кіно “Люм’єр” ІІ

«Тайко» дуже вдячні місту за хороше виробництво, каже Богдан Білик. Але оскільки завод невеликий, логістика є невигідною, навіть незважаючи на те, що вони економлять на зарплаті.

«Вони укрупняють підприємства і будуть зосереджуватися на великих заводах, щоб зменшити собівартість виготовлення продукції», – додає Білик.

За його словами, місто отримало вже як мінімум чотири пропозиції від різних інвесторів. Аналогічне підприємство готове забрати усіх спеціалістів – від робітників до менеджменту і продовжити роботу на тому ж заводі, можливо, й розширити виробництво. Хто саме, Білик не називає.

Каже, місто ще вирішує, якого інвестора залучити, бо хочуть, аби заводи не переманювали людей, а працювали в різних сферах.

У інших підприємств, які займаються автовиробництвом, за словами Богдана Білика, проблем чи намірів згортатися наразі немає.

«Цього року ми просимо всіх інвесторів забезпечити середню зарплату не менше 12 тис грн. ВО «Карпати» навпаки розширює виробництво і там поки що не буде проблем, – говорить Білик. – Нам навіть краще, якби прийшов хтось інший, щоб місто виготовляло не лише кабельно-провідникову продукцію. Зараз, наприклад, приїхав німецький інвестор, який хоче розширяти своє виробництво. Але до кінця року, поки працює «Тайко», ми ще не можемо нічого робити».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.