Сьогодні Верховна Рада спробує проголосувати за так звану “пенсійну реформу”. В першому читанні. Окремі зміни потребують додаткового пояснення. Тому, перш ніж стартує голосування, радимо ознайомитися із основними з них.
Так, найчастіше українці чують дві основні тези від урядовців (саме уряд є автором “пенсійного” пакету законопроектів). Перша — пенсії зростуть. Друга — підвищення пенсійного віку не буде.
Зупинимося на другому положенні більш детально.
Отже, підвищення пенсійного віку не передбачається, але разом з тим збільшується страховий стаж, від якого залежатиме, вийде українець на пенсію в 60 років, або в 65. Деякі експерти називають це “прихованим підвищенням пенсійного віку”.
Так, якщо реформа таки буде ухвалена, з наступного року вийти на пенсію в 60 років можна буде, маючи страховий стаж 25 років (зараз мінімальний стаж 15 років). І це не все: поріг страхового стажу буде поступово підніматися і до 2028 року досягне 35 років. Це, якщо коротко.
Більш детально про те, кого це стосується, демонструє інфографіка нижче.
Скільки потрібно буде страхового стажу, щоб вийти на пенсію в 60 (63,65) років
Наразі більшість українців виходить на пенсію, маючи 25 років стажу і більше. Проте, ніколи не буде зайвим перевірити, а який же у вас страховий стаж.
Що таке страховий стаж? Це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.
З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. З цього часу трудова книжка по-суті не є підтвердженням страхового стажу. Тож ваш роботодавець, наприклад, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески.
Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії. Тому перевіряйте. Але, як це зробити?
Так все ж таки трудовий чи страховий стаж?
Чи є між ними різниця? Різниця є. Нажаль ці поняття українці часто плутають і не розуміють, чим відрізняється страховий стаж від трудового, пише Юлія Солнєчная.
Отже, спробуємо роз’яснити різницю.
Трудовий стаж – це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.
Страховий стаж – це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.
А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!
Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.
Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.
Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?
Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ви можете отримати ці данні трьома способами:
Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.
Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному відділення Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.
Третій спосіб. Я вважаю, самий зручний, якщо звичайно ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.uaі кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.
Що входить до страхового стажу
До страхового стажу входять наступні періоди:
- трудовий стаж до 1 січня 2004 року
- періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання до 1 січня 2004 р
- з 1 січня 2004 року періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати вами або вашим роботодавцем страхових внесків
- період військової строкової служби
- період перебування на фронті чи участь у бойових діях
- періоди догляду за дитиною до 3-х років
- періоди догляду за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років
- перебування на обліку в центрі зайнятості
А як бути з тими, хто на півставки чи на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів?
Для того, щоб до страхового стажу зарахували повний місяць, потрібно сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!
Страховий стаж можна купити
Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до податкової і заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.
Орієнтовний розмір внеску буде складати 37% від мінімальної заробітної плати, яка на сьогоднішній день складає 1218 грн, тобто приблизно 450 гривень. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.
«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:
- студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу, але які не хочуть втрачати ці роки
- безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості
- люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах
- заробітчани
Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!
Comments are closed.