Гроші

Ринок мікрокредитування в Україні в період карантину

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Що буде з ринком мікрокредитування в Україні в другому півріччі 2020 року? Невелике інтерв’ю з фахівцем і автором проекту CreditOnline365 Ганною Яковенко.

– Що зараз відбувається на ринку?

Як ми бачимо, з початку карантину (11 березня в Україні) більшість МФО працюють в звичному режимі. Правда, значна частина компаній практично відразу ж прибрала акції та спеціальні пропозиції. Наприклад, 90% компаній, у яких була акція – «0% на перший кредит» – прибрали її на деякий час. Хоча вже на початку травня, плавно і поступово, спеціальні пропозиції знову стали з’являтися на ринку.

Також, в цілому, попит на послуги значно скоротився. Це також можна побачити на графіку трендів Google Trends.

Тренд кредитования онлайн в Украине

– Як МФО видають кредити під час карантину?

В цілому, як уже було сказано, кількість виданих кредитів стала значно меншою. З найбільш зрозумілих причин, чому так відбувається, можна виділити наступні:

1. Багато людей на деякий час залишилися без роботи, а деякі і зовсім звільнені. І незважаючи на те, що реальна фінансова подушка у людей закінчується, більшість побоюються за те, що, взявши онлайн кредит – їм просто не буде чим його закривати. Тобто поки не буде будь-якої ясності з закінченням карантинних заходів – чекати значного підвищення попиту на онлайн позики не варто.

2. Самі МФО стали значно вимогливіше ставитися до позичальників. Якщо до карантину багато компаній дозволяли собі давати позики і безробітним, і клієнтам з дуже поганою кредитною історією – то зараз все значно змінилося. Компанії намагаються відібрати клієнтів таким чином, щоб у нього була висока ймовірність повернення кредиту. Тобто бажано, щоб це був клієнт з будь-яким доходом і більш-менш адекватною кредитною історією.

3. Також невелику роль, судячи з усього, грає регуляція з боку держави. 13 травня, у другому читанні, був прийнятий закон 3329-д, який пов’язаний з карантинними заходами. Там багато різних постанов, але, що стосується конкретно кредитування, це – продовжили звільнення від штрафів і пені за прострочення споживчого кредиту.

– Тобто, звичайній людині отримати мікрокредит зараз стало важче?

В цілому, саме так. Але варто відзначити і той факт, що навіть при наявності попиту на кредитні кошти – люди самі не поспішають звертатися в МФО. І їх можна і потрібно зрозуміти.

– Як позначається на ринку той факт, що країна поетапно почала виходити з карантину?

Якщо ми говоримо виключно про ринок мікрокредитів – то безумовно позитивно. Більш того, для будь-якого ринку – це позитивні сигнали. Люди починають виходити на роботу, у них з’являються гроші. Вони щось купують, користуються послугами, які були недоступні під час карантину і багато іншого. Загалом, в цілому поступовий вихід з карантину драйвить економіку країни.

– Які перспективи у мікрофінансових компаній в майбутньому?

Якщо говорити про найближче майбутнє в розрізі півріччя – то буде поступове відновлення до колишнього рівня до кінця року. Це, звичайно, за умови, що восени карантинні заходи знову не будуть активовані.

Якщо говорити про майбутнє в розрізі декількох років і більше, то ринок безумовно буде розвиватися. Будуть реалізовані нові технології, які дозволяти закрити більше проблем як у клієнтів, так і у компаній. Це поліпшення кредитного скорингу та зменшення % неповернення кредитів для МФО. І, наприклад, більш проста і гнучка процедура отримання позики для клієнтів. Також, ринок чекає регуляція з боку держави. Можливо, буде зменшення максимальної річної відсоткової ставки (APR,%) для МФО або певні регуляції з штрафами і пенею.

– Наостанок, що порекомендуєте людям, які звертаються в МФО?

Перш за все, читайте наш проект – CreditOnline365.Там можна вибрати реально нормальну компанію, без підводних каменів. Що стосується порад, то я думаю так:

1. Уважно читайте відгуки людей про компанії. Чужий досвід завжди обходитися дешевше.

2. Після того, як вибрали компанію – уважно ознайомтеся з умовами надання позикових коштів. Читайте договір ретельно, можна кілька разів.

3. Вибирайте тільки ті компанії, у яких є ліцензія на подібного роду діяльність. Вибравши «шарашкину контору» з низьким відсотком – ви ризикуєте в майбутньому заплатити за використання кредиту набагато більше.

Мабуть, на цьому все. Більше читайте на нашому проекті – КредітОнлайн365. Всім удачі і хорошого дня!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.