Гроші

Публічні закупівлі: як у додатковій угоді збільшити закупівлю на 20%

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Реформа державних закупівель потребує системного відстеження новацій законодавства. Інколи виникає потреба пролонгації договору та отримання від постачальника не передбачених основним контрактом поставок. Вносимо зміни на сайті електронного майданчику, акредитованого порталом держзакупівель Прозорро https://zakupki.com.ua/. Прозоро закупівлі проводити просто, важливо – виконувати поради фахівців.

 

Чи є можливість вносити зміни у контракт про закупівлю

Ч 6 ст 41 ЗУ «Про публічні закупівлі» дозволяє: якщо замовник не встигає провести процедуру закупівлі, він на підставі оприлюднення договору про закупівлю має право укласти додаткову угоду на постачання товарів та послуг на початку року на суму, що не перевищує 20% вартості укладеного контракту.

Читайте, як саме замовником додається до оголошення про закупівлю додаткова угода до договору, тут. Додаток до договору укладається у вільній формі, але уповноваженим особам краще підготувати завчасно основні шаблони: договір, зразок додатку, лист про розірвання договору чи його продовження, лист про внесення певних змін до контракту.

Як обгрунтувати збільшення обсягів закупівлі

Укладання додаткової угоди із постачальником здійснюється виключно за умови, що у замовника до річного плану закупівель внесена потреба у закупівлі саме такого товару чи послуги. Протягом дії пролонгації поставки замовник проводить новий тендер.

Приклад: у 2021 році укладений контракт на поставку картриджів для принтерів на суму 100 тис. грн. Якщо у плані на 2022 рік передбачена така ж сама закупівля, але замовник не встигає її провести вчасно, сторони мають право укласти додаткову угоду на поставку картриджів протягом 1-3 місяців на суму від 1 до 19,999 тис. грн. включно.

Чи можна змінювати асортимент

Перелічений у основному контракті асортимент товарів, робіт чи послуг змінювати не можна. Також заборонено вносити зміни технічних вимог до предмету закупівлі: марка, модель, якісні характеристики тощо.

Важливо: ч. 6 ст 41 обмежує замовника лише сумою закупівлі. У замовника є право у додатковій угоді відмовитись від деяких позицій та перерозподілити обсяг номенклатурних позицій у межах до 20% збільшення бюджету. Так замовник отримує саме той товар, що йому потрібен.

Приклад. Протягом року на підприємстві був списаний автомобіль, запчастини до якого були зазначені у номенклатурі основного контракту. Замовник може перерозподілити обсяг на запчастини до авто, що є у парку підприємства – за умови, що вони зазначені у контракті.

Чи можна збільшити ціну товарної позиції

Зазначена у основному контракті ціна товару, робіт чи послуг може зменшитись чи збільшитися:

  • відповідно до ринкової ситуації, рівня інфляції валютних коливань;
  • у разі зміни оподаткування чи позбавлення права на пільгове оподаткування, що суттєво вплинуло на ціноутворення.

Важливо: у листі Мінекономіки від 24.11.2020 р прямо зазначено: перехід постачальника з єдиного податку на загальну систему не є підставою для збільшення ціни.

Протягом дії договору ціна може змінюватись. У додатковій угоді з пролонгацією строків та збільшенням обсягів закупівлі до 20%, ціна зазначається виключно відповідно до останньої, що була узгоджена сторонами протягом дії договору.

Приклад. Внаслідок валютних коливань ціна паперу збільшилась з 97 грн./пачка до 100 грн. Сторони уклали додаткову угоду про збільшення ціни. У додатковій угоді зазначається ціна 100 грн.

На який строк можна продовжити дію контракту

Підставою для пролонгації є ще не проведений замовником тендер на початку нового року. Конкретні строки законом не зазначені. За оціночними характеристиками та правилами ділового обороту під початком року можна розглядати перший квартал.

Приклад. Контракт укладений у 2021 році. Сторони мають право продовжити його дію до 31 березня 2022 року.

Чи потрібно до укладання додаткової угоди погоджувати збільшення фінансування

Так, замовник спочатку надає розпоряднику коштів обґрунтовану вимогу щодо збільшення фінансування, отримує погодження, й лише потім має право укладати додаткову угоду.

Чи є вимоги щодо строків укладання додаткової угоди

Кожен контракт має свій строк виконання. Всі додатки до нього чинні за умови укладання протягом строку дії договору. Якщо оприлюднений в електронній системі Прозорро контракт чинний до 31.12.2021 року, замовник зобов’язаний до цієї дати:

  • отримати погодження обсягів фінансування;
  • укласти додаткову угоду із постачальником;
  • оприлюднити допугоду в електронній системі.
Чи можливо укладання декількох додаткових угод

Згідно ст 41 Замовник має право укласти додаткову угоду на продовження строку дії контракт та збільшити обсяг на суму до 20%. Краще обумовити всє одним документом. Деякі юристи вважають, що Замовник має право продовжити контракт, а потім, після узгодження реальної потреби у додаткових поставках, укласти допугоду на збільшення обсягу.

Чи потрібно розривати контракт після завершення процедури нової закупівлі

Ні, це не обов’язково, у замовника може одночасно здійснюватись закупівлі за двома контрактами з урахуванням виробничих вимог, в межах фінансування та протягом дії чинних договорів.

Чи потрібно врахувати проведене збільшення обсягу закупівлі у плануванні на наступний рік

Так, тендерний комітет чи уповноважена особа повинні врахувати під час планування факт наявної закупівлі товарів, послуг чи робіт. План на наступний рік буде зменшений пропорційно умовам додаткової угоди.

Приклад. Додатковою угодою до контракту на 2021 рік збільшено обсяг закупівлі м’яса птиці на 165 тис грн. протягом першого кварталу 2022 року. Під час планування тендеру на поставки пояса птиці на 2022 рік обсяг закупівлі автоматично зменшується на зазначену суму.

Коли потрібно оприлюднити звіт про виконання договору

Враховуючи подовження дії договору звіт про виконання автоматично переноситься на нову дату. Замовник повинен оприлюднити звіт протягом 20 робочих днів після закінчення строку дії контракту чи повного виконання сторонами своїх обов’язків.

Партнерський матеріал

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.