Гроші

Нові тарифи на комуналку та субсидії: що чекає українців з травня

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулої зими українці щомісяця платили за газ за різними тарифами. Здавалось би, з приходом весни платіжки за комуналку мають бути значно нижчими, бо нема опалення. Але з 1 травня в силу вступив так званий «річний продукт» щодо газу, а також змінилися правила призначення субсидій.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду, пише Репортер. тарифи

Що таке «річний продукт»

Як зазначає пресслужба НКРЕКП, побутові споживачі тепер мають можливість протягом року платити за газ за фіксованою ціною. Її постачальники встановлюють самостійно, але в межах річного продукту можуть лише знижувати. При цьому побутові споживачі мають право змінити продавця у будь-який момент.

«Фіксована ціна на газ відкриває більше можливостей для зниження, тому що конкуренція на ринку має підштовхнути газопостачальників знизити тарифи», – вважає Денис Шмигаль.

Втім, поки що українські постачальники газу не надто змагаються дешевизною. 

Ціни в рамках базових річних тарифів

«Нафтогаз України» пропонує «одну з найвигідніших цін серед постачальників»: 7,96 грн за кубометр (з ПДВ, без вартості розподілу). Втім, це на 1,1 грн дорожче, ніж було у січні-квітні (6,86).

Пресслужба «Нафтогазу» також пише, що компанія працює над тим, щоб у червні презентувати більше пропозицій — сезонні тарифні плани та газові пакети.

До речі, є постачальники, в яких товар дешевший, ніж у «Нафтогазу»: 7,88 грн запропонувала «Евода трейд», а «Уманьгаззбут» – 7,89 грн.

А найдорожчий газ у компаній «Херсонська обласна ЕК», «Житомирська обласна ЕК» та «Чернівецька обласна ЕК» – 13,5 грн за куб. 

Електрика не має дорожчати до липня

«Ціна на електроенергію для населення залишиться без змін: 1,68 грн за кВт/год.», – повідомив на засіданні уряду Денис Шмигаль.

Це означає, що Кабмін продовжив механізм дії публічних спеціальних обов’язків (ПСО). Цього разу – до 30 червня.

Нагадаємо, що в січні-березні споживачі з електроопаленням та багатодітні сім’ї отримували компенсацію від держави. Допомога покривала різницю вартості електроенергії за фіксованою ціною 1,68 грн/кВт∙год та зниженим тарифом 0,9 грн/кВт∙год, що діяв до 31 грудня 2020 року.

Починаючи з квітня, ця компенсація не передбачена.

Після таких нововведень у багатьох людей мало не єдина надія – субсидії. Однак, і тут є зміни.

Посилили вимоги до субсидіантів

14 квітня Кабмін ухвалив постанову, згідно з якою фінансової допомоги від держави позбавлятимуть у разі покупки на 50 тис грн і ще з декількох причин. Думки стосовно нововведень розділились.

«На сьогодні встановлено чітке правило, якщо здійснено дороговартісну покупку і абсолютно чітко визначено, що це 50 тис грн, то субсидія призначатися не буде», – заявив заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.

Він також нагадав, що субсидії – «це адресна соціальна допомога тим, хто не може, а не хоче оплачувати комунальні послуги».

Протилежною є думка виконавчого директора Асоціації «Енергоефективні міста» Святослава Павлюка. На своїй сторінці у Facebook він пише:

«Якщо в людей є депозит у 100 тис грн, то така особа втрачає право на субсидії. Тобто, якщо пенсіонери, відкладаючи пенсію, складають собі 10 років «заначку», ми їх за це покараємо, бо сильно їм жирно буде.

Хочеться звернути увагу Мінсоцу і Кабміну на логіку того, яку поведінку споживача держава формує такими рішеннями.

  • По-перше, заощадження пенсіонерів – особливі заощадження, фактично карати їх за ощадливість немудро.
  • По друге, люди просто заберуть депозити з банків і на тому все закінчиться. Формально все буде добре, але гроші банківська система втратить.
  • Ну і по третє, впроваджувати такі зміни через три дні, то треба мати особливу повагу до правил і до людей. Оголошувати на засіданні Кабміну і не публікувати тексту рішення – теж ознакою професійності не є».
Хто не зможе отримати субсидію

Фінансової підтримки від держави позбавлятимуть у випадку, коли хтось із членів сім’ї або складу домогосподарства:

  • протягом року до звернення по субсидію купив товари довгострокового вжитку на суму понад 50 тис грн;
  • на момент призначення субсидії має на банківському рахунку кошти, сума яких перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму станом на 1 січня;
  • за рік до звернення по субсидію купив іноземну валюту або банківські метали на суму понад 50 тис грн;
  • перебував за кордоном безперервно понад 60 днів (без урахування відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку);
  • не навчався, не працював і не мав офіційного статусу безробітного за інформацією податкової та Пенсійного фонду;
  • володіє автомобілем, з дати випуску якого пройшло менше 5 років або якщо в сім’ї є більше одного автомобіля, з дати випуску якого пройшло менше 15 років;
  • має заборгованість із аліментів.

Також допомога не призначається, якщо:

  • площа житла становить більше 130 кв. м для квартири і більше 230 квадратів для будинку;
  • сім’я не повернула переплату із субсидії за попередній період;
  • у сім’ї є борг за комуналку понад 340 грн.

Зауважимо, що з 1 травня усі українці, які мають субсидію, будуть отримувати її «живими» грошима.

Авторка: Валентина Бойчук
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.