Момент появи монети, як обмінного еквівалента, поклав початок не тільки торгівлі, накопиченню, але і колекціонуванню. Карбування грошей з металів і сплавів було основним джерелом поповнення скарбниці стародавніх і ранньофеодальних держав. І хоча перші банкноти друкувалися в Китаї ще до нашої ери, повноправно панувати в світі паперові казначейські білети почали в XVIII-XIX століттях.
Для відливу монети певного номіналу майстри виготовляли спеціальні форми і апробували їх на нечисленних партіях. Іноді пробні монети так і не ставали повсякденними. Саме вони в першу чергу привертають увагу нумізматів. В цю обойму потрапляють і ювілейні, іменні випуски, присвячені особливій даті, історичній події або особі.
Скупка монет в Україні проводиться по всесвітньо прийнятій схемі. Спочатку встановлюється цінність представленого примірника, він розглядається на предмет дефектів, вад, браку.
Враховується також збереження аверсу, реверсу і естетичність зовнішнього вигляду. Має велике значення матеріал виробництва і його стійкість до корозійних процесів. Викликають інтерес добре збережені старовинні знаки, вже неіснуючих держав. Їх ціна може досягати вартості золотих злитків, і такі монети сміливо переходять в ранг вигідних капіталовкладень, продаються з аукціонів. Фаворитами рейтингу вартості завжди будуть дорогоцінні метали і сплави, а також рідко зустрічаються екземпляри з нечисленних партій. Це перспективний напрямок вигідних інвестицій.
Початок закладки колекції
Хобі народжується спонтанно з милування людини певної монеткою або бажання дізнатися її історію. Потім приймається рішення збирати певні грошові знаки по:
- формі (однакового діаметра, квадратні, овальні);
- номіналу;
- періодам історії однієї держави або континенту;
- значущим світових подій;
- монетним дворам.
Колекціонер вибирає власний критерій, який відрізняє його збірки від інших, визначає тематику і мету. Кожен експонат альбому підкріплюється довідковою інформацією, історичними деталями, описами. Так створюються унікальні дослідницькі матеріали, що мають окрему цінність.
Виправданий або надуманий інтерес до звичайної міді
Випадки карбування дрібних грошей з дешевих матеріалів в світовій практиці нерідкі, але мідні монети царської Росії стають зараз бажаними гостями будь-якої колекції. Обумовлено це підвищенням інтересу до етапів становлення, розвитку та краху однієї з сильних світових імперій. Копійка або п’ятак здатні розповісти власнику життєву історію монарха, його найближчого оточення, двору і в цілому економіки країни.
Початок мідного лиття поклав Петро I, останні монети карбували за часів правління Миколи II. Відрізняються вони не тільки зображеннями монарших профілів, наявністю або відсутністю ініціалів, номінальною вартістю, але і розміром, вагою, хімічним складом сплаву. Правдиво і точно відповідають на питання: «Як виглядали фінансові справи в імперії?», «Пишалися або нехтували владою самодержці?».
Найдорожчим раритетом вважається зараз 1 рубль, перероблений з польського талера, де в даті є помилка. Був проданий за 1,5 млн. рублів. 1 квадратна копійка старше на 21 рік і дорожче ще на півмільйона.
20 золотих руб. 1755 року мало не побили рекордну ціну. За них заплатили 1 550 000 фунтів стерлінгів.
Вартість рідкісних малотиражних примірників постійно збільшується. Тож не дивно, що вони обростають підробками (часто дуже якісними) і вимагають професійної експертизи.
Comments are closed.