Гроші Статті Фото

Ламають згори. Чому на Прикарпатті хочуть закрити прибуткове державне підприємство

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Не всі державні установи збиткові, є й такі, що самі на себе заробляють. Але і в їхній діяльності, виглядає, не дуже зацікавлені у столиці. Наприклад, одне з таких підприємств, яке займається сільським господарством на Прикарпатті, з острахом очікує закриття.

Івано-Франківська філія ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» розташована у Тлумачі. Частина полів тут, частина – на Калущині. Загалом – 348 га, пише Репортер.

«Вирощуємо пшеницю, сою, жито, ріпак, ячмінь. Сіяти інші культури – кукурудзу, соняшник – поки немає змоги, бо треба нову сівалку, – розповідає директор франківської філії Олег Стецюк. – Обробляємо поля самостійно, але під час збору урожаю залучаємо комбайни у підрядників, бо своїх не вистачає».

Всього у штаті підприємства працюють 12 людей. З них дев’ятеро на Івано-Франківщині, двоє на Львівщині, ще один – на Закарпатті. Річ у тім, що наприкінці минулого року до Франківської філії приєднали ще й Львівську та Закарпатську. По факту, за словами Олега Стецюка, нічого не змінилося, хіба на їхні плечі лягла виплата заробітної плати новим працівникам.

Держава грошей у підприємство не вкладає, воно перебуває на власному розрахунку: більшість того, що заробили, має йти на власні потреби. Приблизно 10 % прибутку від урожаю – на Київ. Минулого року це було 700 тис грн, цьогоріч у столицю направили вже майже 4 млн грн.

«Філія на сьогодні є прибутковою, – говорить Стецюк. – Протягом останніх років ми самостійно ведемо свою господарську діяльність. Державних коштів у нас немає, фінансування зі сторони теж, усе за власний рахунок. За 2020 рік прибутковість підприємства склала приблизно 595 тис грн. У 2021 має бути більше».

Читайте: Громада втрачає пологовий. У Лисці хочуть звільнити 22 працівників акушерсько-гінекологічного відділення (ФОТО)

Та, незважаючи на прибутковість, філія перебуває під загрозою закриття. Чому – зверху ніхто не пояснює.

«З червня на підприємстві склалася не дуже зрозуміла ситуація. Колектив не розуміє, що відбувається, – говорить директор філії. – Проводяться якісь пертурбації, відбуваються зміни людей, структурних підрозділів. Наші працівники хвилюються, що урожай нам можуть не дати, а філію закрити».

За словами Стецюка, за останні шість років у Києві змінилися десь 15 керівників підприємства. Тож за потреби франківської філії часто забували.

«З 2016 року керівники у столиці мінялися під урожай. Коли я прийшов на це підприємство, воно було у скрутному стані. Були випадки, коли Київ забирав продукцію, й люди залишалися без зарплати, – говорить він. – Таке відбувається й на інших філіях. Є заборгованість по зарплаті, податках. Рахунки цілого підприємства арештовані з грудня 2020 року».

Хоч філія й заробляє на себе, самостійно розпоряджатися коштами вона не може, бо не має окремих прав юридичної особи. Для будь-якого рішення потрібне розпорядження з Києва. А з червня цього року, відколи знову змінився генеральний директор, за франківське підприємство ніби забули. За словами Олега Стецюка, йому довелося самому прий­няти рішення, щоб засіяти поля – бо в цент­ральному офісі існування філії просто ігнорували. Через це посів навіть відбувся пізніше, ніж планувалося.

«На сьогодні державне підприємство може створити умови, щоб обмежити діяльність філії, забрати урожай, зробити її банкрутом, – каже Стецюк. – За пів року жодного погодження договорів, як це передбачено нашим положенням про діяльність, не було. Є інформація, що філію збираються ліквідовувати, наш колектив не розуміє, що відбувається. Для чого ліквідовувати прибуткове підприємство, яке платить податки і створює робочі місця?».

Колектив філії відправляв звернення у Фонд держмайна, якому з 2019 року підпорядковується державне підприємство, але відповіді поки не отримав.

Читайте: Як у Франківську консультативна рада охороняє спадщину

ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» засноване у 2014 році. Згідно з Opendatabot, керівники установи справді змінювалися по кілька разів на рік. Загалом підприємство є збитковим, чистий прибуток – від’ємний. Зараз, за даними сайту, директором є Юрій Заставний, ФОП, зареєстрований у Львові, власник тернопільського підприємства «Заст-Груп».

Від коментарів директор підприємства відмовився і сказав писати офіційний запит. «Репортер» відправив запит і очікує на відповідь.

Ситуація з примусовим банкрутством філії цього ДП не нова. Цього року схожий сценарій пережили у Кіровоградській області. Як розбиралася газета «Голос України», ця філія теж була успішною, створювала робочі місця й отримувала прибуток, але також є жертвою незрозумілих махінацій центрального офісу. Навесні, за наказом «зверху», звідси відвантажили 800 тонн соняшникового насіння на одне з переробних підприємств Кропивницького і про подальшу долю збіжжя чи про гроші за нього нічого невідомо.

За словами Олега Стецюка, прибутковими зараз є лише кілька філій компанії. Решта де-факто не працюють, а їхню землю оброб­ляють сторонні підрядники.

Зараз на Івано-Франківській філії «Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» засіяли 50 га ріпаку і 72 га озимої пшениці. Поперед­ній урожай зібрали та завезли на склади. З його продажу хотіли б закупити паливно-мастильні матеріали, добрива. Також треба оновити техніку. Але все залежатиме від рішень зі столиці. А там, виглядає, мають свої плани на цю родючу землю.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.